Turističke agencije žele mjere za radna mjesta do proljeća

Autor: Marija Crnjak , 08. prosinac 2020. u 22:00
Tomislav Fain, predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija/D. STANIN/PIX

Za spas agencija ključnim smatraju produžetak potpora za očuvanje radnih mjesta do proljeća 2021.

Iako turističkim agencijama novim epidemiološkim mjerama zbog sprječavanja širenja epidemije koronavirusa rad formalno nije zabranjen kao ugostiteljima, ne mogu obavljati većinu usluga, zbog čega su im za opstanak također potrebne mjere kompenzacije, upozorila je u utorak Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA).

“Turističke agencije su krajnje ugrožene i bez državne pomoći većina njih ne može opstati na što UHPA upozorava od samog početka krize. Ostale članice Europske unije donijele su određene mjere državne pomoći namijenjene turističkim agencijama i turoperatorima, što tražimo i od naše Vlade.

Potpore za očuvanje radnih mjesta uvelike su nam pomogle da zadržimo djelatnike te nam je drago da su se i sami kriteriji prilagođavali našim stvarnim potrebama i zahtjevima, no tu nećemo stati”, istaknuo je u utorak priopćenjem predsjednik Udruge Tomislav Fain.

Za spas agencija ključnim smatraju produžetak potpora za očuvanje radnih mjesta do proljeća 2021. godine, financijsku potporu kroz dodjelu bespovratnih sredstava te namjenske zajmove uz subvencioniranu kamatnu stopu za likvidnost.

Važna im je također, poručili su jučer, pomoć u povratu novca uplaćenog dobavljačima za nerealizirana putovanja na proljeće, kao i ugovaranje osiguranja jamčevine za slučaj nesolventnosti organizatora paket aranžmana, što još nije riješeno. To je jedan od glavnih uvjeta vraćanja povjerenja putnika i budućnosti organiziranih putovanja.

Također, turističke agencije u ovom trenutku računaju na solidarnost ostalih dionika pa tako, primjerice, očekuju da se tijekom glavne turističke sezone cijene ulaznica za nacionalne parkove i kulturne ustanove ne povećavaju te da se obustave trenutna ograničenja broja putnika na putničkim brodovima.

Komentirajte prvi

New Report

Close