TUI najavio velika ulaganja u Hrvatsku

Autor: Poslovni.hr , 05. studeni 2013. u 16:35
Darko Lorencin. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Ministar turizma Darko Lorencin predstavljao je Hrvatsku na svjetskoj turističkoj burzi WTM u Londonu, priopćeno je iz Ministarstva turizma.

Ministar turizma Darko Lorencin predstavljao je Hrvatsku na svjetskoj turističkoj burzi WTM u Londonu, priopćeno je iz Ministarstva turizma.

Priopćenje prenosimo u cijelosti i bez izmjena:

 Hrvatski turizam i iduće godine, s obzirom na povećano zanimanje britanskih poslovnih partnera, touroperatora i zračnih prijevoznika te samih turista, može očekivati dvoznamenkasti porast broja britanskih turista u odnosu na ovu godinu. Odlične najave iznijete su u sklopu hrvatske konferencije za medije na kojoj su sudjelovali ministar turizma Darko Lorencin, direktorica glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Meri Matešić i direktor predstavništva Hrvatske turističke zajednice za Ujedinjenu Kraljevinu Velike Britanije i Sjeverne Irske Tonko Rilović.

„Britansko tržište za nas je vrlo dragocjeno. Ove godine bilježimo rast dolazaka i noćenja za 25 posto. Razgovarali smo s nizom turoperatora, i svi oni najavljuju nove kataloge za Hrvatsku. Na nama je da kapitaliziramo postojeći i rastući interes za našu zemlju, jer Hrvatska definitivno ima razlog više za dolazak u odnosu na naše konkurente“, naglasio je Lorencin.

Ministar se susreo s predstavnicima TUI-a, vodećeg svjetskog turoperatora, a s kojima je razgovarao o mogućnostima te kompanije za povećanje broja turista koje TUI dovodi u Hrvatsku te o realizaciji planiranih ulaganja u Hrvatsku. Predstavnici TUI-a iskazali su veliki interes za Kupare te još jednom lokacijom u Istri za izgradnju hotela, ali i za povećanje broja letova prema Splitu u 2014. godini. Zadovoljni su i uspostavljenom suradnjom TUI-a i Agrokora, odnosno Karisma International-a, koja će ulagati u rast hotelskog kapaciteta u Hrvatskoj. Gary Wilson, direktor prodaje TUI-a je naglasio: „TUI je jedan od najvećih svjetskih turoperatora. Godišnje ostvarujemo 30 milijuna putovanja, od čega samo 120 tisuća putnika završi u Hrvatskoj. Upravo na tom segmentu treba dodatno poraditi kako bi se stvorili dobri proizvodi. Vidimo golem potencijal u ulaganjima u Hrvatsku, posebice u Dubrovnik i Split, a u potrazi smo i za lokacijom u Istri, gdje želimo razviti hotel od četiri zvjezdice za obiteljski odmor“. 

Ministar Lorencin je izrazio zadovoljstvo zbog iskazanog velikog interesa TUI-a za ulaganja u Hrvatsku: „Ovo su odlične i ohrabrujuće vijesti. Nova ulaganja su predviđena i Strategijom razvoja turizma do 2020. godine koja također predviđa povećanje udjela hotelskog kapaciteta. Zadovoljan sam i zbog ulaska Karisma Hotels Adriatic-a u Koločep i Živogošće, posebice zbog zadržavanja radnih mjesta“, rekao je ministar Lorencin.

Također, ministar je sudjelovao i na ministarskom samitu, koji je ove godine okupio više od 130 ministara turizma i njihovih zamjenika, a glavna tema samita bila je zračni prijevoz. Taleb Rifai, predsjednik UNWTO-a uvodno je kazao kako je ovo velika tema o kojoj treba raspravljati te koja zajedno s pitanjem viza koči puni razvoj turizma. Izrazio je zadovoljstvo što su u prvih osam mjeseci ove godine povećana putovanja za 5,1 posto, a do kraja godine očekuje da će povećanja iznositi oko 4 posto. Također, istaknuo je kako 50 posto turista u destinaciju dolazi zračnim putem te kako moramo poraditi na jednostavnosti putovanja tom vrstom prijevoza. Ministar Lorencin bio je jedan od uglednih govornika na samitu te je u svom govoru naglasio kako turizam čini 15 posto ukupnog hrvatskog bruto domaćeg prozvoda te da turizam ima sve jači utjecaj na hrvatsko gospodarstvo. U razgovoru s Talebom Rifaiem, ministar Lorencin je istaknuo kako su i za Hrvatsku vrlo bitna pitanja zračne povezanosti, posebice kada govorimo o rastućim tržištima Velike Britanije i skandinavskih zemalja te ostalih dalekih destinacija. Istaknuo je kako se u Zagrebu priprema rekonstrukcija Zračne luke, ali i kako u Hrvatskoj postoji još osam zračnih luka prema kojima želimo pojačati linije letova. 

Ministar Lorencin se tijekom posjeta WTM-u susreo i s predstavnicima kompanije Jet2 s kojima je razgovarao o povećanju broja avio linija za Hrvatsku. Na sastanku je naglašeno kako je do sada ta kompanija tjedno imala 17 linija prema Hrvatskoj iz ukupno šest gradova, te da će se raditi na uvođenju novih linija. Također, u tijeku je pozicioniranje Dubrovnika kao city break destinacije tijekom cijele godine. Predstavnicima kompanije Jet2 ministar je predstavio ciljeve ministarstva i razvoja Hrvatske kao destinacije, a jedan od njih je svakako i produljenje sezone. Ministar je također najavio i nove investicije, posebice u hotelske kapacitete u Dalmaciji, koje prema riječima predstavnika Jet2 nedostaju. Razgovarali su i o dodatnoj promociji pojedinačnih proizvoda kao što su biciklistički turizam, jedrenje, vinske ture.

Hrvatska se delegacija susrela i s predstavnicima još jednog velikog svjetskog turoperatora, Thomas Cook-a koji je najavio definitivan povratak na hrvatsko tržište, ali i sa zamjenikom bugarskog ministra gospodarstva Branimirom Botevom s kojim se razgovaralo o unaprijeđenju turističke suradnje te kojega je ministar pozvao da posjeti Hrvatsku. 

Komentari (7)
Pogledajte sve

hrvatska ima oko 11 milijuna posjetitelja.što je smiješno nisko prema potencijalima i govori koliko još ima prostora za ulaganja u turizam.

nije turizam problem ,već nekordiniranosti industrije koju turizam treba za funkciju. svi hoteli bi trebali koristiti domaće proizvode jer tako najednostavnije ostvaruješ izvoz.ali kod nas su sobe iz austrije,televizije iz kine,tuš-kade iz italije,wc školjke iz česške,paradajz iz makedonije,ručnici iz bangladeša, pločice iz njemačke. još malo i konobari će biti iz rumunjskei bugarske,srbije.
nema dodane vrijednosti osim onog snienog pdv koji im je linić poklonio.
kad tui i njemci pokupuju sve hotele,kroz desetak godina možete očekivati 20-30 milijuna turista i cijelu godinu pune kapacitete kao i na drugim destinacijama gdje posluju.to je lanac turistička agencija-avioni-hoteli-resorti sve u vlasništvu istih.


I još nešto treba dodati. Nekoliko lasta ne čini proljeće!

U tom i takvom turizmu, koji je očito jedino čime se pokušavamo ozbiljno baviti u ovoj državi, prava bi ulaganja predstavljalo otvaranje desetaka visokoklasnih hotela u nizu gradova, koji ni danas nemaju zadovoljavajući broj smještajnih jedinica s 4 i 5 zvjezdica!

Isto bi se tako trebalo potruditi da se u sve veće turističke gradove na obali dovede barem po jedno svjetski zvučno ime hotelskog lanca, značajno poboljša ponudu sadržajima, itd.!

Smiješno je da s ovako velikom morskom obalom Hrvatska ostvaruje osrednjih 8 milijuna noćenja, manje nego pojedini gradovi i zimski turistički centri u, primjerice Austriji!

[/b]

Dosta stvari je dobro napisano, ali otkuda ti da Hrvatska ostvaruje samo 8 mil. noćenja? Pa lani ih je bilo preko 60 mil.! Nisu hrvatski problem noćenja, za ovako malo zemlju imamo ih sasvim dovoljno, nego niski prihodi i prevelika sezonalnost. A jedno od rješenja su baš kvalitetniji hoteli.

I još nešto treba dodati. Nekoliko lasta ne čini proljeće!

U tom i takvom turizmu, koji je očito jedino čime se pokušavamo ozbiljno baviti u ovoj državi, prava bi ulaganja predstavljalo otvaranje desetaka visokoklasnih hotela u nizu gradova, koji ni danas nemaju zadovoljavajući broj smještajnih jedinica s 4 i 5 zvjezdica!

Isto bi se tako trebalo potruditi da se u sve veće turističke gradove na obali dovede barem po jedno svjetski zvučno ime hotelskog lanca, značajno poboljša ponudu sadržajima, itd.!

Smiješno je da s ovako velikom morskom obalom Hrvatska ostvaruje osrednjih 8 milijuna noćenja, manje nego pojedini gradovi i zimski turistički centri u, primjerice Austriji!

Bez uvrede bilo kome, ali jadne li države u kojoj je turizam glavni izvor prihoda! Namjerno ne spominjem izraz “gospodarska grana” jer turizam to nije!

U državi, u kojoj je nekada egzistirala jaka i izvozno orijentirana industrijska proizvodnja u gotovo svim područjima; metalskoj, elektroničkoj, prehrambenoj, kemijskoj, farmaceutskoj,…industriji, sa tvornicama kao što su Đuro Đaković, Končar,RIZ, Jugoturbina, TEŽ, Gredelj, jaka brodogradilišta, Borovo, Varteks, Kamensko, Orljava, … DANAS imamo tek nekoliko tvrtki koje su preživjele i nešto bolje posluju, iako pretežno u stranom vlasništvu!

Istovremeno sve dosadašnje vlade svojski su se trudile zatrti, po mogućnosti što više proizvodnje!
A na istom, čini se, radi i aktualna vlast, koja ne pokazuje nikakav senzibilitet, niti sposobnost pokretanja bilo kakve proizvodnje! Štoviše, čak rade i na štetu iste! Dovoljno se samo sjetiti odnosa vlade prema Gredelju, brodogradnji, mačehinski odnos prema Đuri Đakoviću, jednoj od rijetkih preostalih tehnoloških tvrtki s prebogatom tradicijom, kvalitetnim kadrovima i proizvodima…

New Report

Close