Neke teme iz Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva (TTIP) razvikane su i rastežu se po medijima dok druge, iako iznimno važne i za Hrvatsku, poput javne nabave i usluga, 'prolaze ispod radara', upozorio je Davor Škrlec iz ORaH-a na druženju nekoliko hrvatskih europarlamentaraca s novinarima, održanom u organizaciji Europske kuće u Zagrebu.
Škrlec
Neke teme iz TTIP-a se rastežu po medijima dok druge, iznimno važne za nas prolaze ispod radara
Amerikanci snažno štite interese svojih malih i srednjih poduzetnika, pa su tako lani uveli i subvencije za izvoz što Europska komisija izričito brani svojim članicama, podsjetio je Škrlec. O problematici TTIP-a govorili su i Biljana Borzan iz SDP-a te Davor Stier iz HDZ-a. I Stier ocjenjuje da poglavlje javne nabave zahtijeva veliku pozornost i nikako se, ističe, ne smije prihvatiti ponuda SAD-a da se liberalizacija TTIP-a veže samo za federalnu razinu. "Europska komisija mora inzistirati da svoja tržišta tvrtkama iz EU otvori i svih 50 država, a one su protekcionistički raspoložene i svakako će nastojati i nadalje zadržati tu svoju zatvorenost," smatra Stier. Borzan pak izdvaja oprečna stajališta s dvije strane Atlantika o određenim pojmovima.
Borzan
Nisu prihvatljiva rješenja iz zdravstvenog sustava SAD-a. Puno troše, a imaju najlošiju zdravstvenu skrb
"U EU piletina se, radi odstranjivanja štetnih tvari, tretira vrućom parom, Amerikanci to rade klorom. Nama je klor neprihvatljiv, smatramo ga otrovnim, a oni pak misle da vruća para nije dovoljno učinkovita u uništavanju mikroba. Tko će presuditi što je 'zlatni standard', odnosno obostrano prihvatljivo rješenje, tko će biti taj autoritet," iznosi Borzan tek jednu od brojnih dvojbi iz TTIP-a. Naglašava kako za nju nije prihvatljivo nijedno rješenje iz američkog zdravstvenog sustava na koji troše golem novac, a imaju najlošiju zdravstvenu skrb.
Stier
Ne smije se prihvatiti američka ponuda da se liberalizacija TTIP-a veže samo za federalnu razinu
Borzan, Stier i Škrlec procjenjuju da TTIP može biti potpisan najranije u proljeće 2016. , ali i kasnije. Po aktualnim pravilima naime, moraju ga ratificirati sve članice EU, a tu se možda otvara prostor za njegovu odgodu, posebice pamte li se mnoga sporenja oko GMO-a. Europarlamentarci su međutim, otkrili i jedan znakovit detalj. Dok zastupnici u njemačkom Bundestagu na raspolaganju imaju presliku TTIP-a, zastupnici iz Hrvatskog sabora žele li vidjeti što taj povijesni ugovor sadrži, moraju prethodno dobiti dopuštenje i potom otići u Veleposlanstvo SAD-a u predgrađu metropole, gdje u ograničenom terminu na uvid mogu dobiti tekst TTIP-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu