Uvođenje posebne vrste otkaza ugovora o radu, produljenje vremena za ustupanje radnika preko agencije za privremeno zapošljavanje te, u slučaju nezakonitog otkaza, smanjene novčane štete radniku, tri su od 17 ciljeva koje resorno ministarstvo i Vlada žele ugraditi u novi Zakon o radu, a koji su apsolutno neprihvatljivi za Hrvatske laburiste – stranku rada.
Ustvrdili su to na današnjoj konferenciji za novinare u Varaždinu Zlatko Tušak, saborski zastupnik „laburista“ i dugogodišnji zaposlenik SSSH-a i Siniša Miličić, predsjednik Županijske organizacije te stranke u Varaždinskoj županiji. I Tušak i Miličić slažu se u ocjeni da se predloženim izmjenama Zakona o radu ide „na ruku“ poslodavcima dok se još više smanjuju prava radnika koja su i sada jako malo.
Tušak pojašnjava da se uvođenjem posebne vrste otkaza ugovora o radu, ako radnik ne pristane na manju plaću, omogućuje poslodavcima da ucjenjuju radnika otkazom te da će poslodavci zasigurno i koristiti tu mogućnost , ponudu manje plaće, kada se tvrtka nađe u teškoćama. Saborski zastupnik Tušak naglasio je i da će odluka o produljenje vremena za ustupanje radnika preko agencija značiti daljnje pogoršanje pozicije radnika, budući da su se i do sada najveća kršenja radničkih prava događala u radu preko agencija.
Tušak kaže da su radnici zaposleni preko agencija u pravilu dobivali minimalnu plaću, zatim da su radili potpuno druge poslove od onih u sporazumu i često više sati nego im je plaćeno.
Prijedlogom izmjena Zakona o radu mogućnost zapošljavanja preko agencije znatno bi se povećala s dosadašnjih 12 mjeseci.
Za laburiste je i neprihvatljivo što izmjenama Zakona obeštećenje radnika u slučaju nezakonitoga otkaza više neće iznositi do mogućih 18 već samo 6 plaća. Tušak ističe da će se ovom mjerom stimulirati poslodavci da dijele nezakonite otkaze, jer neće trpjeti znatnu financijsku štetu.
Tušak je najavio da će se izmjene Zakona uskoro naći i pred Saborom iako Vlada, po njegovim riječima, neće postići konsenzus sa sindikatima.
Čelni čovjek laburista u Varaždinskoj županiji Siniša Miličič kaže da najavljene izmjene Zakona o radu definitivno nisu usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije, budući da se predložene izmjene ne nalaze u sličnim zakonima u zemljama EU. Miličić kaže da su Hrvatska i Slovenija, u kojoj se pripremaju slične izmjene, pokusni kunići i da iza tih izmjena, po njegovom mišljenju, najvjerojatnije stoji MMF.
Ukoliko se izmjene pokažu u praksi dobre za poslodavce u Hrvatskoj i Sloveniji, slične izmjena zakona o radu mogle bi se dogoditi i u ostalim zemljama istočne Europe, zaključuje Miličić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu