Trgovinski odnosi, iranski nuklearni program, sigurnosna situacija u Iraku i terorizam bit će glavne teme današnjeg samita Europske Unije i Sjedinjenih Država u Beču na kojemu će američki predsjednik George W. Bush pokušati osigurati jedinstvo zapadnih država. Unatoč važnosti svih ovih pitanja, američki predsjednik je svojim prekjučerašnjim govorom u New Yorku najavio kako će se okosnica samita ipak vrtjeti oko Irana.U trgovinskim sporovima između Washingtona i Bruxelllesa neprestano se povlače pitanja subvencija poljoprivrede i uvoznih carina na koja se i nakon dugog niza pregovora još nije uspjelo pronaći zajednički odgovor. Velike razlike također se vide i u pitanju uvoznih carina na hranu i robu koja se uvozi iz zemalja u razvoju. Nemogućnost postizanja zajedničkog stajališta oko ovih pitanja rezultirala je zastojem u pregovorima između članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) započetim još u Dohi u Kataru 2001. godine.Očekuje se kako će na današnjem summitu američki predsjednik obnoviti svoj poziv WTO-u usmjeren na smanjenje poticaja. Samit prethodi sastanku skupine G8, koja objedinjeva najrazvijenije zemlje svijeta, koji će se za nješto manje od mjesec dana održati u ruskom gradu Sankt Petersburgu. Pretpostavlja se kako će George Bush danas ispitati stavove vodećih svjetskih sila o trgovinskim, ali i ostalim pitanjima o kojima će se raspravljati u Rusiji. Europa će summit iskoristiti kako bi izrazila zabrinutost u vezi s nastojanjem američkog kongresa o ograničenju stranih ulaganja u Sjedinjene Države.Unatoč velikim razlikama u trgovinskoj politici i važnosti riješenja pitanja vezanih uz nju, očekivati je kako će se okosnica samita ipak vrtjeti oko iranskog nuklearnog programa. Sjedinjene Države su se postavile kao glavni protivnik nuklearnog programa koji razvija Iran odlučno tvrdeći kako režim u Teheranu nastoji proizvesti atomsko oružje te su zahtijevale uvođenje sankcija. Tehran takve tvrdnje odlučno odbija i tvrdi kako obogaćuje uran isključivo u civilne svrhe.
Ipak, Sjedinjene Države su u posljedne vrijeme ublažile svoju tvrdu retoriku i pridružile se Europskoj Uniji koja je težila diplomatskom rješenju krize, tako da se može pretpostaviti da će Bush samit iskoristiti kako bi učvrstio veze sa zapadnim partnerima.“U ovom kritičnom trenutku s Iranom transatlantska solidarnost vrlo je bitna”, izjavio je Charles Kupchan, čelnik Nacionalnog sigurnosnog vijeća za europska pitanja u Clintonovoj administraciji dodavši kako Teheran pokušava pronaći pukotine u koaliciji kako bi ih nastojao iskoristiti. U svom govoru održanom na Pomorskoj trgovačkoj akademiji u New Yorku Bush je izjavio kako želi iskoristiti bečki sastanak za pregovore o solidarnosti u vezi s Iranom, o američko-europskoj suradnji glede Bliskog istoka i borbi protiv terorizma. “Amerika i njeni partneri su ujedinjeni. Iranu smo predstavili razumnu ponudu, a njegovi bi je čelnici trebali vidjeti kao povijesnu priliku da usmjere zemlju ka pravom kursu”, dodao je Bush. Američki predsjednik također će pritisnuti europske i bliskoistočne zemlje kako bi više novca uložile u obnovu Iraka i Afganistana budući da je od obećanih 13,5. milijardi dolara do sada uloženo samo 3 milijarde.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu