Hrvatske tvrtke izvezle su u prva dva mjeseca 17 milijardi kuna vrijednih proizvoda, a istodobno je uvoz dosegao 28 milijardi kuna.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u siječnju i veljači na godišnjoj razini izvoz je porastao 8,3 posto, a uvoz 9,4 posto. Raskorak u dinamici rezultirao je proširenjem trgovinskog deficita na 11 milijardi kuna, što je 1,1 milijardu kuna više nego u istom lanjskom razdoblju. Posljedično pala je i pokrivenost uvoza izvozom, na 60,7 posto.
U izvozu, jednom od ključnih faktora BDP-a, prednjači prerađivačka industrija koja u kolaču ukupnog robnog izvoza sudjeluje s gotovo 89 posto. U prvom ovogodišnjem mjesecu prerađivačke tvrtke izvezle su 983 milijuna eura robe (+3,6%). Premda izvoz i dalje prati uzlaznu krivulju, daleko je to od dvoznamenkastih stopa rasta od prije nekoliko godina nakon ulaska u članstvo EU.
S ispuhivanjem tog efekta, uz dosljedan izostanak reformi koje bi podigle konkurentnost domaćih tvrtki, nezgodno se poklopilo usporavanje u najvažnijim trgovinskim partnerima, Italiji i Njemačkoj, što se ocrtava na siječanjskim brojkama. Izvoz u susjednu Italiju u siječnju je bio veći za 12,4 posto pri čemu je vrijednost premašila 173 milijuna eura, a u Njemačku je pao za 1,8 posto na oko 157 milijuna eura.
Istodobno, iz Italije smo uvezli 249 milijuna eura robe (+8,3%), a iz Njemačke gotovo 293 milijuna eura (+13,4%). Tržište Europske unije primarni je fokus domaćih tvrtki; u članice smo u prva dva mjeseca izvezli robe vrijedne 1,58 milijardi eura (+7,6%), a izvan Unije, u prvom redu u zemlje regije, 710 milijuna eura (+12,6%). Takva trgovinska kretanja mogla bi ukazivati na ulazak u silaznu fazu ciklusa, no svakako potvrđuju snažne ovisnost hrvatske ekonomije o europskim tržištima.
Zabrinut za globalni rast je i Međunarodni monetarni fond (MMF) koji u zadnjem izvješću World Economic Outlook upozorava na usporavanje. Hrvatskoj za 2019. predviđa rast od 2,6 posto, jednako kao i u prethodnim jesenskim prognozama, dok značajnije promjene očekuje samo kod nezaposlenosti koja bi se ove godine umjesto na 12 trebala približiti 9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu