Okrugli stol "Sustav upravljanja ambalažnim otpadom" održan je danas u sklopu javne rasprave o novim zakonima koji će regulirati zaštitu okoliša i gospodarenje otpadom.
Pomoćnik ministra za zaštitu okoliša i održivi razvoj Mario Obrdalj rekao je da su zaštita okoliša i gospodarenje otpadom uvijek "vruća tema", a posebice sada kada je u tijeku javna rasprava i predizborna aktivnost stranaka. Najavio je i nove pravilnike koji reguliraju problematiku ambalažnog otpada, a njihov smisao je jednostavnije gospodarenje otpadom, pri čemu je istaknuo da su naši zakoni i pravilnici o upravljanju otpadom u skladu s uredbama Europske komisije. Također je istaknuo da je Hrvatska "još 2010. ispunila direktivu od 55 posto ambalažnog otpada" koji se reciklira. "U međuvremenu i direktive su se promijenile tako da će novi pravilnik biti usklađen s novim direktivama", rekao je i dodao da će on pojeftiniti sadašnji sustav upravljanja otpadom i racionalizirati ga.
Savjetnik vlada jugoistočne Europe za okoliš Radovan Tavzes rekao je da će nove uredbe Europske komisije istaknuti odgovornost za odlaganje amablažnog otpada te proizvođača. U vezi s upravljanjem otpadom, ta odgovornost bit će i "za zbrinjavanje i plaćanje zbrinjavanja takvog otpada". Europska komisija do 2020. godine namjerava uspostaviti takav sustav podijeljene odgovornosti koji bi rasteretio komunalne službe, a odgovornost za odlaganje takvog otpada djelomično bi se prenijela na proizvođače, istaknuo je.
Skup je nastavljen stručnim raspravama o odlaganju ambalažnog otpada u sklopu javne rasprave o novom zakonu o zaštiti okoliša i drugim temama vezanim uz to područje.
Prijedlog Zakona je dovršen i upućen Europskoj komisiji na usklađivanje sa zakonima EU-a. Saborska zastupnica SDP-a Mirela Holy naglasila je kako 'trenutačni sustav u Hrvatskoj nije ekonomičan, neučinkovit je, duboko koruptivan i kao takav neodrživ', a da ga treba ukinuti, složila se i Mirjana Matešić, ravnateljica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, piše Tportal u članku objavljenim pod naslovom 'Nema više zarade na ambalažnom otpadu?'.
'Treba to učiniti makar i pod cijenu ukidanja sustava depozita i rješavanja socijalnih pitanja na drugi način', izjavila je Matešić. Istaknuto je kako po sadašnjem modelu 70 posto ambalaže vraćaju oni koji su je i kupili, dok ostatak prikupi dio građana koji preživljava sakupljajući ambalažni otpad.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu