Imamo li manje koruptivnog ponašanja u sustavu javne nabave, s kakvim se problemima susreću poduzetnici i koja su rješenja? Po mišljenju sudionika okruglog stola u organizaciji HUP-a, na temu identifikacije koruptivnih rizika u sustavu javne nabave, za pošteno tržišno natjecanje u javnom sustavu potrebna su poboljšanja.
Uvodničar ministar pravosuđa Orsat Miljenić, čiji resor priprema novi strateški okvir za suzbijanje korupcije od 2015. do 2020. najavio je uvođenje monitoringa i mehanizme za kontrolu provedbe. Uz edukaciju i jačanje integriteta državnih službenika koji provode tendere, poduzetnike je pozvao da se uključe u postupak izrade novih rješenja.
Da se problem korupcije u javnoj nabavi, posebice na lokalnoj razini, ne nalazi u Zakonu o javnoj nabavi, nego u praksi, slažu se poduzetnici, dok su rješenja jučer predložena itekako zanimljiva. Predsjednica HUP-a Gordana Deranja, govoreći o ulozi HUP-a u području edukacije svojih članica za društveno odgovorno poslovanje kroz mrežu Global Compacta, osvrnula se i na protekcionizam. Ilustrativan za to primjer je tendera u Nizozemskoj, a kako je navela, uvjet je da svi inženjeri koji rade na projektu moraju znati nizozemski.
Činjenicu da postoje specifična područja gdje se može utjecati da tenderi imaju malo više domoljublja bez rizika da se nacionalni zakoni ogriješe o direktive EU, potvrdio je i Petar Lovrić, direktor HUP Udruge malih i srednjih poduzetnika. No, Lovrić se obrušio na široku primjenu kriterija najniže cijene koju službenici po liniji manjeg otpora redovito koriste provedeći tendere jer im je to najjednostavnije.
Atmosfera straha uvukla se u gospodarstvenike i naručitelje, tvrdi Lovrić. Ekonomski najpovoljnija cijena, također zakonski kriterij, u Hrvatskoj se koristi u svega 0,7% tendera, tvrdi Sadmir Hošić, zamjenik predsjednice HUP-Koordinacije poduzeća iz uslužnih djelatnosti. U EU u 70% tendera koriste taj kriterij, a ovdje država još uvijek forsira najnižu cijenu, i to vjerojatno zbog straha da ih netko ne optuži da ne režu troškove.
Lovrić, naime, tvrdi da bi svi ministri htjeli stati na kraj ovoj praksi, no nemaju hrabrosti. To treba presjeći, tvrdi, i reći da društvo gubi s najnižom cijenom. Neka država odredi da joj je cilj u idućih 5 godina doći do razine 30% volumena svih javnih nabava po kriteriji ekonomski najpovoljnije cijene, s time da u zakonu propiše obvezu provođenja tendera”, kaže Lovrić.
To će se iduće godine u zakonu mijenjati, a krajnji rok je travanj 2016., potvrdio je Ismar Avdagić, pomoćnik ministra gospodarstva. DKOM, pak, poručuje da 2013. bila rekordna po žalbama (2135).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu