Traže se projektanti i graditelji Centra za translacijsku medicinu

Autor: Romana Kovačević/VL , 06. listopad 2020. u 22:00
Ugovor o financiranju projekta EU novcem potpisan je lani /GORAN STANZL/PIXSELL

Planirano je da posao traje 22 mjeseca, a početak se očekuje u ožujku iduće godine, objavili su iz Grada Zagreba koji je vlasnik Dječje bolnice Srebrnjak.

Zagrebačka Dječja bolnica Srebrnjak objavila je u utorak otvoreni postupak javne nabave za izradu izvedbenog projekta i izvođenje radova izgradnje nove zgrade Dječjeg centra za translacijsku medicinu (CCTM).

Ovime je trenutno najveći regionalni infrastrukturni projekt iz područja znanosti i zdravstva ušao u iduću fazu provedbe, a ukupna procijenjena vrijednost navedene nabave je 164.536.039,37 kuna. Iznos će biti financiran iz EU fondova, priopćili su iz Grada Zagreba, vlasnika Srebrnjaka.

Klinički istraživački centar

Dovršetkom projekta te izgradnjom i opremanjem nove zgrade, koja će biti funkcionalno povezana s postojećom, omogućit će se provođenje organizacijske reforme Srebrnjaka iz pedijatrijske bolnice u klinički istraživački centar i polikliniku specijaliziranu za dječje bolesti, što će omogućiti jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije te suradnju znanosti i industrije na interdisciplinarnim istraživanjima, kažu. Rok izvršenja projekta predviđen je na 22 mjeseca, početak se očekuje u ožujku iduće godine.

“Pokretanje nove faze projekta dokaz je kako ulažemo maksimalne napore u osiguravanju što brže i kvalitetnije realizacije projekta te kako smo svim snagama stali iza projekta koji ima nemjerljiv značaj za hrvatsku znanost, ali i zdravstveni sustav”, istaknuo je povodom pokretanja postupka javne nabave ravnatelj Srebrnjaka Ivo Dumić – Čule.

164,5

milijuna kuna vrijedan je posao izrade izvedbenog projekta i izvođenja radova

Jučer je objavljeno i da je imenovan Upravni odbor Dječjeg centra za translacijsku medicinu, koji će, pojašnjeno je, voditi implementaciju projektnih aktivnosti.

U odbor su imenovani akademik Miroslav Samaržija, predstojnik Klinike za plućne bolesti KBC Zagreb, akademik Slobodan Vukičević, prof. Boris Brkljačić, prodekan za znanost Medicinskog fakulteta u Zagrebu, prof. Mladen Merćep, direktor Odjela za translacijska istraživanja u MedILS-u, prof. Stjepan Orešković s MEF-a u Zagrebu, prof. Jurica Vuković, pročelnik Katedre za pedijatriju zagrebačkog MEF-a te predstojnik Klinike za pedijatriju KBC Zagreb i doc. Marinko Rade, ravnatelj Specijalne bolnice “Martin Horvat” u Rovinju.

“Ovako snažna imena dodatna su garancija kvalitetne i stručne provedbe svih nadolazećih faza projekta izgradnje CCTM-a”, ustvrdio je Dumić-Čule. Međutim, za bivšeg ravnatelja Srebrnjaka Boru Nogala, ovo je intelektualna krađa.

MEF isprva nije prošao?

“Prvo treba izabrati tvrtku koja će upravljati projektom, ali nitko se nije javljao pa stalno snizuju kriterije i poništavaju natječaje. A upravni odbor uopće nije predviđen u fizibiliti studiji.

Ljudi s Medicinskog fakulteta u Zagrebu i medicinskog dijela akademske zajednice deset godina su radili na tome da spriječe ovaj projekt, čak su dali i negativno mišljenje, dok se istodobno 40 centara očitovalo pozitivno. Iako Srebrnjak nije klinika zagrebačkog MEF-a, već Klinika za pedijatriju MEF-a iz Osijeka, oni sada šalju svoju ekipu da vodi projekt. Preuzimaju projekt koji su nastojali srušiti, to je intelektualni i znanstveni lopovluk”, ogorčen je Nogalo.

Napominje kako je Medicinski fakultet u Zagrebu istovremeno je kad i Srebrnjak aplicirao za translacijski projekt i nisu prošli.

“To je dokaz da u svijetu nije zajamčen uspjeh ako si akademik, već se vrednuje kreativnost i kompeticija”, ističe Nogalo.

Komentirajte prvi

New Report

Close