Toni Milun izračunao koliko će manju mirovinu dobiti oni koji su štedjeli u B umjesto u A kategoriji

Autor: Poslovni.hr , 18. rujan 2024. u 15:01
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Milun napominje da je izračun za one koji su počeli raditi tek od 2002. od kada postoji drugi mirovinski stup.

Premda su kategorije drugog mirovinskog stupa uvedene još 2014. godine, tek od 2019. su osiguranici automatski stavljani u isplativiju A kategoriju, umjesto u B s manjim prinosima. Šteta je napravljena te će u budućnosti većina zaposlenih imati manju mirovinu.

Naime, njihova privatna sredstva u drugom stupu mirovinske štednje bit će manja zahvaljujući ovakvoj odluci države, piše portal Mirovina.hr.. Da je to tako, potvrđuje i izračun koji je napravio poznati matematičar Toni Milun.

Milun je na primjeru tri zaposlenice izračunao kolika je razlika u mirovini ako netko promijeni kategoriju obveznog mirovinskog fonda iz B u A, odnosno ostane u B. Izračun je, kako i sam kaže, okviran jer nema garancije što će biti u budućnosti. Pretpostavke su da osoba ima prosječna hrvatska primanja od 1.800 eura bruto, da se plaća ne mijenja, premda se mijenja s vremenom, da će osoba raditi 40 godina te da se zaposlila 2002. godine, kada je uveden 2. mirovinski stup ili kasnije.

Posljednjih pet godina A kategorija imala je u prosjeku 7,3 posto godišnji prinos, a B kategorija 4,3 posto. Nema garancije da će tako velika razlika biti i u budućnosti, ali na dulji rok kategorija A bi trebala donositi veći prinos. Matematičar je uzeo pretpostavku da B fond ima prosječan godišnji prinos 4 posto, a A samo jedan postotni bod više, odnosno 5 posto. Ako razlika bude veća, onda je isplativost prebacivanja u A kategoriju još veća.

Ana je svih 40 godina u B fondu. Iva je bila 10 godina u B, pa sad vidi da je A isplativiji, mijenja u A gdje će ostati koliko god može, to jest 25 godina. Zadnjih 5 mora ili B ili C. Prebacuje se u B kategoriju. Marija je prvih 35 godina u A kategoriji i zadnjih 5 u B kategoriji.

“Na slici su iznosi ušteđenih sredstava u fondu i iznos mirovine iz drugog stupa (postoje razne opcije isplate mirovine iz 2. stupa, ovo je pojedinačna – primate je do kraja života, bez mogućnosti nasljeđivanja). Vidimo da Iva može očekivati oko 80 eura mjesečno više od Ane, a Marija oko 90 eura više. Na ove iznose ide još mirovina iz prvog stupa. A nadam se da ćete svi u nekom trenutku u životu biti u stanju još dodatno ulagati i time poboljšati svoju financijsku situaciju u mirovini”, izračunao je Toni Milun.

Anina mirovina iz drugog stupa bit će 421 euro, Ivina 502 eura, a Marijina 514 eura prema sadašnjim parametrima. Kako izgleda razlika u mirovini iz drugog stupa, ovisno o kategoriji u koju se uplaćuju doprinosi, pogledajte u tablici Tonija Miluna koju je objavio na LinkedInu.

Milun napominje da je izračun za one koji su počeli raditi tek od 2002. od kada postoji drugi mirovinski stup. Ako ste počeli raditi ranije, onda je iznos mirovine iz drugog stupa manji, ali je iz prvog stupa veći. Izračun je samo informativan, a prethodni prinosi nisu garancija da će takvi biti i u budućnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close