Tko će upravljati strateškim tvrtkama: AUDIO ili Ured za imovinu?

Autor: Marija Brnić , 23. listopad 2012. u 22:00
Svi radovi na boljem upravljanju državnom imovinom debelo kasne ili su zaustavljeni

Dva ministra navodno imaju različita stajališta o upravljanju državnom imovinom zbog čega sve stoji.

Završetak privatizacije Brodosplita nije jedini primjer razilaženja ministra financija Slavka Linića i ministra gospodarstva Radimira Čačića.

Sličan odnos, tvrdi se u SDP-ovim krugovima, dva ministra imaju i u vezi s upravljanjem državnom imovinom. Zbog toga, navodno, sve mjesecima stoji. Upravljanje državnom imovinom pod ingerencijom je dvije institucije: Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom i Agencije za upravljanje državnom imovinom. Linić slovi za zaštitnika Ureda, a Čačić AUDIO-a. Planom 21 bilo je predviđeno gašenje AUDIO-a, ali ga je navodno zaustavio HNS. U međuvremenu obje institucije djeluju u nesređenom pravnom prostoru, što je trebalo biti regulirano novim zakonom o upravljanju državnom imovinom, ali njegova izrada za koju je zadužen Ured debelo kasni, kao i izrada strategije upravljanja. Mladen Pejnović, predstojnik Ureda za upravljanje državnom imovinom, ljetos je najavljivao da će prijedlozi konačno biti u proceduri na jesen.

Zbog razilaženja u samoj Vladi o konceptu upravljanja imovinom od Ekonomskog instituta je naručen njihov prijedlog, no doznajemo da je u međuvremenu odbačen kao utopistički i nerealan. Sve strane u priči niječu neslaganje i sukobe, tvrde da se prvi put temeljito pristupa objedinjavanju i raspolaganju svom državnom imovinom. AUDIO se, prema posljednjim informacijama, ne gasi, ali se smanjuje broj zaposlenih i povjerit će mu se prodaja manjinskih udjela i nekretnina. No nedefinirano je hoće li Ured za upravljanje imovinom dobiti kontrolu nad svim strateškim tvrtkama. Zbog toga je, navodno, i najveći prijepor. 

Komentirajte prvi

New Report

Close