O Zakonu o strateškim investicijama, prema neslužbenim informacijama Ministarstva gospodarstva, članovi Vlade trebali bi raspravljati na sjednici Vlade za dva tjedna, pa bi ga sredinom veljače Banski dvori mogli uputiti u hitnu saborsku proceduru.
Naime, nakon kratke i burne javne rasprave na novom zakonskom prijedlogu u Ministarstvu gospodarstva punom parom rade, i to na dva kolosijeka. S jedne strane, dorađuju zakonske procedure i kriterije, a s druge strane, razvrstavaju masu prispjelih primjedbi na prijedlog. Pritisak na Vrdoljakov resor izgleda da dodatno stvara ipak neočekivano velika količina primjedbi. Naši izvori navode da ih prispjelo oko tisuću, te da je u tijeku njihova sistematizacija. Posao je čini se tehnički velik jer se pokazuje da se provlači desetak istih pitanja. Jedno od njih je i pitanje izvlaštenja javnog i vodnog dobra koje je izazvalo prilično burne reakcije. U tom resoru tvrde da je neopravdana bojazan da će taj zakon Vladi omogućiti privatiziranje nekog javno dobro, šumsko ili vodno dobro. Ističu, u propisima o izvlaštenju ništa se ne mijenja, nego se podizanjem odluke na razinu Vlade postupak samo ubrzava.
Primjerice, ako u svojem prostorom planu neka jedinica lokalne samouprave predviđa da će se šuma zamijeniti građevinskim zemljištem, po Zakonu o šumama sada Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede odlučuje o izdvajanju šumske gospodarske osnove iz šuma. Ubuduće bi to bila za strateške projekte nadležnost Vlade. Golemi interes javnosti za zakon potvrđuje se i time što je daleko najviše primjedbi došlo od strane različitih udruga i pojedinaca, dok s druge starne Hrvatska udruga poslodavaca daje bezrezervnu podršku zakonu. S druge strane, Martina Dalić, saborska zastupnica HDZ-a i bivša ministrica financija kritizirala je niz rješenja, te ih je u tekstu 'Zakon za državne a ne privatne investicije' na portalu magazina Banka nazvala "lošom i nedovoljno osmišljenom izvedbom dobre ideje". Dalić smatra da će privatni investitor u natjecanju s državnim za status strateškog projekta biti u neravnopravnoj utakmici.
Darko Lorencin, pomoćnik ministra gospodarstva za investicije, komentirao je da ne vidi nijedan primjer da se privatni i javni sektor nađu u neravnopravnom položaju."Javni i privatni projekti prema ovom prijedlogu nemaju ograničenja, a i teško je povjerovati da će se natjecati za istu stvar. Neće privatnik ići u projekt izgradnje javne ceste, kao što niti država neće ići u turističke projekte", rekao je Lorencin. Radna skupina za investicije i konkuretnost koju vodi ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak sastala se u četvrtak navodno zbog razrade zakonskih procedura. Korekcije se unose i u 12 zakonskih kriterija zbog preciznije definicije kojom se stječe status strateške investicije što je važno za pravnu sigurnost investitora. Tako će i privatnima investitorima i predlagačima iz javnog sektora unaprijed biti jasno s čime se mogu rukovoditi. Prema Lorencinu, neće postojati arbitrarno pravo, nego ako se projekt uklapa u kriterije, ići će na listu projekata koji su kandidati da postanu strateški. A projekt neće nitko nametnuti lokalnoj zajednici, tj. ako ga lokalne vlasti žele planirat će ga u svojoj prostornoj dokumentaciji.
Bole ih neistine
Lorencin: Nisu problem utemeljene primjedbe
Nadležne u ministarstvu gospodarstva ne smetaju primjedbe koje su utemeljene na činjenicama, nego one koje nisu istinite. Društvo arhitekata smatra da će se zakonom ukinuti pravo jedinicama lokalne vlasti na donošenje prostornih planova, no to je, upozorava Darko Lorencin, netočno. "Radit ćemo po prostornim planovima gradova, općina i županija, što je zajamčeno i Ustavom i stečevinom EU. U sve skupine za pripremu i provedbu projekata uključivat ćemo jednog predstavnika grada ili općine, te jednog županije", tvrdi on.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dobrim investicijama ne treba novi zakon. Zna se za koga se donosi novi zakon – onaj tko je preuzeo HEP i gura loše projekte.
Uključite se u raspravu