Teva prodaje poslovanje s aktivnim farmaceutskim sastojcima

Autor: Poslovni.hr/Hina , 31. siječanj 2024. u 16:20
Foto: Unsplash/Ilustracija

U zadnja tri mjeseca prošle godine prihod od prodaje aktivnih farmaceutskih sastojaka bio je manji za devet posto nego u istom razdoblju 2022., kliznuvši na 153 milijuna dolara..

Izraelski Teva Pharmaceutical Industries, vlasnik hrvatske Plive, najavio je u srijedu prodaju poslovanja s aktivnim farmaceutskim sastojcima, nakon smanjenog gubitka u 2023. godini.

U zadnja tri mjeseca prošle godine prihod od prodaje aktivnih farmaceutskih sastojaka bio je manji za devet posto nego u istom razdoblju 2022., kliznuvši na 153 milijuna dolara..

Sastojci se koriste u generičkim i brendiranim lijekovima, a Tevin odjel ima 1.000 klijenata širom svijeta. Uprava očekuje da će dovršiti prodaju u prvoj polovini iduće godine.

Najveći proizvođač generičkih lijekova u svijetu zaključio je prošlu godinu s neto gubitkom od 559 milijuna dolara. U 2022. iznosio je 2,4 milijarde dolara zbog viših troškova otpisa nematerijalne imovine i troškova pravnih sporova.

Kompanija je lani za nagodbu u tužbama u SAD-u za suodgovornost za prekomjernu potrošnju opioidnih lijekova izdvojila milijardu dolara, upola manje nego u 2022.

Prihod im je lani porastao za šest posto, na 15,8 milijardi dolara. U kompaniji izdvajaju veći prihod od prodaje generičkih lijekova u Europi i na drugim tržištima i prodaju patenata na skupinu proizvoda. Uteg su bili nepovoljni valutni tečajevi.

Teva je prošlu godinu zaključila s operativnom dobiti od 433 milijuna dolara. U 2022. zabilježili su operativni gubitak od 2,2 milijarde dolara.

U 2024. Teva očekuje prihod u rasponu od 15,7 do 16,3 milijarde dolara.

Tvrtka sada pokušava potaknuti rast skupinom brendiranih lijekova, uključujući Austedo za liječenje Huntingtonove bolesti, lijek za migrenu Ajovy i lijek za shizofreniju Uzedy.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Proizvođačima lijekova  nije jadnostavno. Samo u  Rep.Hrvatskoj  u proteklih

10 godina  smanjene su cijene lijekova na recepte  – putem LICITACIJE HZZO-a ,

barem  4-6 puta  godišnje  x 10 =   50-70  puta  čak  i više ….

Posustali su  svi.     Smanjenjem  nabavnih cijena lijekova   –   Naša država

ugrozila je  sve u lancu snabdijevanja –   mala cijena lijeka na recept-  mala zarada  distributerima – a  najmanja ljekarnama .  Nema rabata ili su minimalni

Cijena usluge izdavanja takvih lijekova je  mizerna.

 

Velik dio proizvođača-  distributera i ljekarni  je –  U MINUSIMA . Veliki broj

lijekova je ISPOD cijene participacija ,a  učešće  pacijenata SVE JE VEĆE I VEĆE.

To učešće  u blagajni    potroši se za osnovne  potrebe  rada ljekarni-  pa je

mogućnost  plaćanja lijekova  prema  veledrogerijama  –  SVA SLABIJA..

Nije dovoljno  za plaće  / prema  Pravilnicima koje je širokogrudno napisala država  i Komora./

Niske cijene lijekova dovode do nestašica , proizvođačima se ne isplati proizvoditi pojedine lijekove, a uvoz je skuplji  pa država stalno podiže

UČEŠĆE pacijenata  a,  distributeri koji su najčešće  i Predstavnici i zastupnici

stranih  farmac.kompanija –  opstaju tako-  da zarade iz  tih predstavništava

pokrivaju minuse  iz  redovnog rada  distribucije .

NPR.    Veledrogerija   ULTRA PLUS  d.o.o.  …zastupa   proizvpođača sirupa za kašalj    npr.   TUS.TUS  ….  na kojem ima maržu 70 %.

Zaradom od tog zastupništva –  pokriva minus  distribucije  PLIVE  i kreditiranje  LJEKARNI I BOLNICA  na  120 + 30 dana  …..znate ono,  garantna pisma, troškove kamata ….i slične  načine nabave novaca preko  nedospjelih potraživanja  ….. sve to košta.

 

DRžava je jako zeznula nabavu lijekova ….sve su nas uništili a najviše PRIVATAN   SEKTOR  LJEKARNIŠTVA ,  od kojih su mnogi bili nakon dužničkog ropstva –  prisiljeni prodati svoje licence za rad…

Oni to opravdavaju velikimk troškovima za lijekove , a zapravo  se radi

o OGROMNOM NEZNANJU  i nepoduzimanju   i donošenju nekoiko

PAMETNIH ODLUKA   od koji je najpametnija  ova :

SVI LIJEKOVI  VRIJEDNOSTI   DO  2,5  EURA   U LJEKARNI     SE PLAĆAJU   !!!!!

 

a ne da se za lijekove vrijendnosti 1,5  Euro  angažira  cijela VOJSKA  KONTROLORA,   ADMINISTRATORA i  sličnih  nepotrebnih  djelatnika po

zavodima HZZO-a.

 

Druga pametna  odluka  , već sam sto puta pisala  je

VRAĆANJE CIJENA LIJEKOVA   od prije par godina .

POVEĆANJE  UČEŠĆA  DOPUNSKIH OSIGURANJA –    OSIGURANJA  FANTASTIČNO  POŠTUJU svoje  ugovore i plaćaju ono što se se obvezali ljekarnama.

 

Omogućiti veledrogerijama  da  podijele RABATE  nabave cijene lijekova s ljekarnama  – IZDAŠNIJE  ……ovo, sad je preslabo….premalo…..

 

Ali, tko sam ja….da nekome solim pamet….jbg.

 

 

 

New Report

Close