Olujna nevremena postala su svakodnevica tijekom ljetnih mjeseci. Jedno snažno nevrijeme, praćeno vjetrom i tučom, poharalo je krajem prošlog tjedna virovitički i bjelovarski kraj. U okolici Virovitice uništeni su hektari kukuruza, duhana i drugih ratarskih kultura, a stradali su i brojni voćnjaci. O silini oluje svjedoči i to da je u jednom voćnjaku u Čemernici pokraj Virovitice nevrijeme lomilo ne samo stabla jabuka, nego i betonske stupce koji u držali zaštitne mreže, piše HRT.
Olujno nevrijeme kao da je pomelo velik dio voćnjaka Dalibora Mijoka u Čemernici pokraj Virovitice. Nije samo lomilo stabla jabuka, već i betonske stupove koji su držali zaštitnu mrežu. Epilog je katastrofalan. Od 5 i pol hektara jabuka, Dalibor će ih moći brati tek na jednome.
“Prve procjene su koliko smo uspjeli pogledati između dva i pol i tri hektara je kompletno uništeni nasadi,ne samo da je uništen plod nego je uništena i konstrukcija nasada ,sadnice , mreža, navodnjavanje , žice ,sve.a na ostalih jedno 2 hektara što nismo uspjeli postaviti mrežu, planirali smo završiti ovih dana, ostatak ploda”, rekao je Dalibor.
Višegodišnji trud i ulaganje uništeni su u naletu vjetra koji je s tučom uništavao sve pred sobom. Dalibor je, kad je vidio voćnjak, ostao u šoku.
“Jučer smo prvi put bili tu, tu nam je hladnjača i gospodarska zgrada i pored nje smo bili kad je naletio taj uragan, ne znam kako bi to nazvao i kad je to stalo došli smo tu i kad sam vidio puko sam! Došli su mi i jako puno prijatelja, ali danas kad sam došao drugi put, užas. Ali što ćemo, idemo dalje, mene inat tjera, najlakše je odustati, ali kakav ću primjer biti svojoj djeci, ostalima, moram raditi”, objašnjava Dalibor.
Voćnjak je osigurao, ali protiv mraza. Kaže – uvjeti osiguranja nisu povoljni.
“Kod mraza polica osiguranja po jednom hektaru za vrijednost robe od 100 tisuća kuna polica košta 30 tisuća kuna, 35% odbijena franšiza plus onih 20% meni ako strada 55% nasada ja ću dobiti van 20 tisuća kuna a platio sam 30, dali ja da osiguravam”, pita se Dalibor.
Dalibor neće odustati. Ne samo da će obnoviti nasad jabuka, već priprema i novi nasad od hektar i pol šljiva. No, kaže, osiguranje i uz subvencije od 70 posto je upitno.
“Svaka čast ministarstvu i sve ali ja samo hoću povući jednu paralelu 2014. godine kad smo osiguravali mraz po jednom hektaru vrijednosti 100 tisuća kuna mene je polica koštala 5 i pol tisuća kuna sada ta ista polica košta oko 30, tko tu zarađuje? Poljoprivrednik, država ili osiguravajuće društvo”, dodaje.
No, u velikom zlu ipak se pokazalo još veće dobro.
“Što vidiš da te ljudi cijene, da te poštuju kad vidiš koliko ti se javljaju da bi došli pomoć da bi došli nekako tvoju štetu smanjiti, evo to je ono što čovjeka drži, ta vjera u ljude”, rekao je Dalibor.
Nevrijeme je mnogim Virovitičko-podravskim poljoprivrednicima donijelo nepopravljivu štetu u 7 općina i 2 grada. Tuča je na nekim poljima u okolici Virovitice, ali i u Prgomelju pokraj Bjelovara toliko uništila kukuruz da je upitno hoće li biti dobar i za silažu. I Momir Vuković iz Prgomelja utvrđuje štetu na svojim poljima.
“Štete su ogromne kao što se vidi. Trajalo je nekih 10 minuta, da je trajalo duže, ja ne znam ostao bih samo asfalt. Razbilo je metlice što je najgore. Tomu je glavna oplodnja do tog neće doći normalno”, rekao je Momir Vuković.
Uništeni i kukuruzni usjevi
Momiru je uništen kukuruz na oko 17 hektara. Osigurao ga je i čeka procjenu štete.
“20 godina osiguravam kod istog osiguravajućeg društva i imali smo dva tri puta štetu puno manju od ove pa prošli smo onako .Nismo baš bili zadovoljni, prijava je naša bila prva 10%. Tu nema budućnosti. Ne može rodit,ne može se oploditi klip, a i nema stabljike za zelenu masu”, objašnjava Momir.
Obitelji Đopar iz Prgomelja uništeni su soja, kukuruz i druge kulture na 40 hektara.
“Nama je to poljoprivreda jedino zanimanje, sin se posvetio tome magistar je agronomije i posvetio se im svojim srcem i bićem tome i sad nas nažalost sve uništava i cijene. evo sad i tuča, štete su ogromne mi ih procjenjujemo na 700 tisuća kuna”, objašnjava Milutin Đopar.
Milutin je 35 godina bio raketar i smatra da je, bez obzira na tvrdnje stručnjaka, nekadašnja protugradna obrana ipak bila djelotvorna.
“Ako računalo izračuna 12 raketa da se jedna rampa 12 ako se puca manje onda pije vodu njihova teorija o neučinkovitosti i podebljanju tuče .Znači ne smije se pucati manje od izračuna kompjutera”, dodaje Milutin.
Na nedostatak protugradne obrane žale se i iz Udruge hrvatskih uzgajivača duhana Krupan list. Predsjednik Udruge koja okuplja oko 200 proizvođača , Željko Mikulčić ističe da je tuča uništila dvije trećine domaće proizvodnje duhana te da će mnogi ostati bez uroda i bez poticaja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu