Azijska industrija koja počiva na termoelektranama na ugljen i uzgoj stoke u Južnoj Americi najštetnije su djelatnosti za prirodu u svijetu uz prikrivenu cijenu tih šteta koje premašuju vrijednost njihove proizvodnje, objavljeno je u ponedjeljak u izviješću UN-a.
Ukupna proizvodnja temeljnih proizvoda od cementa do pšenice izaziva štetu koja doseže 7,3 milijarde dolara godišnje ako se dugoročno procjenjuju vrijednosti utjecaja zagađenja, potrošnje vode, stakleničkih plinova i otpada.
Istraživanje koje je izradila koalicija The Economics of Ecosystems and Biodiversity (TEEB), koja djeluje uz potporu UN-a i Svjetske banke, kaže da postoje veće nepoznanice vezane uz procjenu vrijednosti šteta.
"Brojevi u tom izviješću potcrtavaju hitnost ali i mogućnosti za sve gospodarstva koja prolaze preobrazbu prema 'zelenim' ekonomijama", kazao je voditelj UN-ova programa za okoliš Achim Steiner.
Dok azijska industrija predvođena Kinom koja počiva na energiji iz ugljena nosi prihode od 443 milijarde dolara godišnje istodobno stvara i štete prirodi od 452 milijarde dolara uvelike zbog toga što staklenički plinovi izazivaju klimatske promjene i zagađenje koji šteti ljudskom zdravlju.
Uzgoj stoke u Južnoj Americi posebno u raskrčenim područjima Amazone na drugom je mjestu sa štetama koje se procjenjuju na 353 milijarde dolara uvelike zbog opterećenja na izvore vode i uništavanja šuma i te štete uvelike premašuju prihode stočarstva od 16,6 milijarda dolara.
Na trećem mjeseci je energija proizvedena iz ugljena u Sjevernoj Americi koja je svojim štetama za prirodu ispred proizvodnje pšenice i riže u Južnoj Aziji.
"Pokušavamo usmjeriti razmišljanje tvrtki i investitora na prirodne rezerve kako bi potaknuli kvalitetniji odnos", kaže ravnateljica TEEB-a Dorothy Maxwell.
Neki stručnjaci smatraju da pretpostavke u izvješću da tona ugljičnog dioksida, najpogubnijeg stakleničkog plina, nanosi štetu od 106 dolara prevelika.
Sve više tvrtki uzima u obzir i štete koje nanose prirodi u procjeni svojeg poslovanja. Tako je Puma, njemačka tvrtka koja proizvodi sportsku opremu, bila prva velika tvrtka koja je izračunala da je izazivala 145 milijuna eura štete prirodi u 2012.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu