Termička oporaba nije konkurencija reciklaži, a ima energetski potencijal

Autor: Poslovni.hr , 28. travanj 2023. u 08:51
Foto: Waste2Energy

Konferencija W2E daje glas struci, a na prvom danu konferencije fokus je bio na temama kao što su stanje termičke oporabe otpada u Europskoj uniji, energetski potencijali u Republici Hrvatskoj u području W2E te panel diskusija o tome treba li se u Hrvatskoj uopće primjenjivati termička oporaba otpada.

U Hilton Garden Innu u četvrtak, održan je prvi dan konferencije Waste2Energy, koja se već drugu godinu zaredom bavi temom Termičke oporabe otpada. Konferencija je okupila stručnjake iz područja održivog razvoja, energetike i zaštite okoliša kako bi raspravili o najnovijim dostignućima u području termičke oporabe otpada, a konferenciju su organizirali PROdukcijski tim, Hrvatska udruga za gospodarenje otpadom (HUGO) i International Solid Waste Association (ISWA) s pokroviteljem Hrvatskom gospodarskom komorom.

Sve veća količina otpada koju proizvodimo predstavlja jedan od najvećih izazova modernog društva, a s obzirom na to da su se konvencionalne metode odlaganja otpada pokazale kao neodržive, tražimo nove načine kako bismo smanjili količinu otpada koji završava na odlagalištima te kako bismo taj otpad pretvorili u koristan izvor energije.

Upravo u kontekstu energije, cijela konferencija usredotočena je na termičku oporabu različitih vrsta otpada, a kroz dva dana okuplja znanstvenike, stručnjake, gospodarstvenike i predstavnike državnih i lokalnih tijela iz područja gospodarenja otpadom iz Hrvatske i regije.

“Godišnje se u Europi termički oporabi 101 milijun tona otpada, u preko 500 postrojenja. Važno je znati da termička oporaba otpada nije nikakva konkurencija reciklaži, zato što se kroz termičku oporabu tretira otpad koji se ne može reciklirati. Takav pristup pridonosi kružnoj ekonomiji, a svaki W2E projekt je bitan jer smanjuje volumen komunalnog otpada te je zbog toga riječ o nečemu što treba nama i regiji’”, rekao je dr.sc. Tomislav Lukić, nezavisni stručnjak i konzultatnt PROdukcijskog tima.

“Dio koji nije reciklabilan ima energetski potencijal te se upravo zato u Europi taj otpad usmjerava na energane, ali u Hrvatskoj to nije slučaj. Energetska oporaba otpada je ključno pitanje kojem se Hrvatska mora posvetiti. U EU pa i tu Hrvatskoj korištenje otpada za dobivanje energije regulirano je propisima, te se primjenjuju niske granične vrijednosti emisija. Međutim, priča o energetskoj oporabi otpada u Hrvatskoj dobiva veliki otpor, a glas ne preuzima struka, nego najglasniji pojedinci’’, istaknula je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore Marija Šćulac Domac.

Međutim, ne i danas. Konferencija W2E upravo struci daje glas, a na prvom danu konferencije fokus je bio na temama kao što su stanje termičke oporabe otpada u Europskoj uniji, energetski potencijali u Republici Hrvatskoj u području W2E te panel diskusija o tome treba li se u Hrvatskoj uopće primjenjivati termička oporaba otpada.

Današnja W2E postrojenja, kažu iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ključna su jer generiraju obnovljivu energiju, proizvode sekundarne sirovine te pridonose visokokvalitetnom recikliranju. Također, bitno je reći i da smanjuju emisije stakleničkih plinova te na koncu imaju male emisije u okoliš.

Hrvatska nema postrojenje za energetsku oporabu otpada, a upravo u navodima FZOEU-a krije se odgovor na pitanje ‘’Treba li termička oporaba u Hrvatskoj?’’.Treba, a da je to dobar put dokazuje i činjenica da je u EU termička oporoba najzastupljeniji oblik zbrinjavanja komunalnog otpada, Konferencija Waste2Energy nastavlja se sutra s razgovorima u području termičke oporabe otpada, naglasak će biti na primjerima dobre prakse i konstruktivnoj razmjeni mišljenja.

Komentirajte prvi

New Report

Close