Nakon što je odnedavno u Hrvatskoj omogućeno osnivanje malih, tzv. jednostavnih poduzeća s minimalnim temeljnim kapitalom od svega deset kuna, u Vladi se planira ozbiljno korigirati i okvire za ostala poduzeća.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić potvrdio nam je da razmatra izmjene zakona o trgovačkim društvima, a prijedlog bi u hitnu proceduru trebao biti upućen već u prosincu. Prema opcijama koje se razmatraju, od iduće bi godine tako društvima s ograničenom odgovornošću temeljni kapital umjesto sadašnjih 20 tisuća kuna trebao biti podignut na 50 tisuća, a vrlo moguće i na 100 tisuća kuna, dok bi se visina kapitala za dionička društva povećala još značajnije, s 200 tisuća na milijun kuna. U Vladi drže da bi se na taj način unijelo znatno više ozbiljnosti i razlike između malih i većih poduzetnika, no iz redova gospodarstva sama najava takve mogućnosti u uvjetima recesije nije najbolje dočekana.
Ipak, Petar Lovrić iz HUP-ove Udruge malih i srednjih poduzetnika ističe da bi takvo ozbiljno povećanje temeljnog kapitala poduzeća predstavljao velik problem da nema jednostavnih doo-a, čime se poduzetnicima ipak ostavlja mogućnost izbora. Ovime će se, smatra Lovrić, uskladiti adekvatnost kapitala s poslovanjem i ljudi će bolje shvatiti što je zapravo društvo kapitala.Osim temeljnog kapitala zakonske izmjene obuhvatile bi i imena poduzeća, odnosno ukinulo bi se ograničenje izbora između imena iz hrvatskog, grčkog i latinskog jezika. Primijećeno je da to predstavlja teškoće u registraciji, a ujedno se i na taj način želi potaknuti veće aktivnosti i povezivanje poduzetnika s ulaskom u EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu