Zagrebačka tvrtka Telenerg u sporu s državom ostaje bez vrijedne nekretnine na zagrebačkom elitnom kvartu Tuškancu.
Riječ je o neobičnom slučaju u kojemu je Telenerg, tvrtka koja se inače bavi inženjeringom u energetici, puno desetljeće sudski branila svoju kupnju stana u vili u kojoj je, inače, Hrvatski muzej arhitekture i koja ima status zaštićenog kulturnog dobra.
Prije pola godine zagrebački trgovački sud pravomoćno je, naime, presudio da se poništava kupoprodajni ugovor između Telenerga i prodavateljice Maje Babić.
Država će, prema objavi Ministarstva državne imovine, stan u zgradi Hrvatskog muzeja arhitekture otkupiti za 135 tisuća eura.
Sporna zabilježba
Točnije, iskoristit će svoje pravo prvokupa koje joj zakonski pripada i po istoj cijeni po kojoj je 2009. bila zaključena poništena transakcija preuzeti nekretninu.
Riječ je o povoljnoj cijeni za ovu elitnu lokaciju, jer se radi o stanu površine 90,43 četvorna metra, dakle 1493 eura po kvadratu. Stan ima tri sobe, kuhinju, kupaonicu, predstoblje i hodnik.
Zašto već ranije nije došlo do konzumacije tog prava države? Vlasnik Telenerga Dragutin Radić kaže kako je riječ o stanu koji je dio zgrade Muzeja, zgrade koja se u zemljišnim knjigama još vodi kao opće narodna imovina, a kojeg je prijašnja vlasnica koja je imala stanarsko pravo otkupila.
Kako nekretnina formalno nije imala zabilježbu da je kulturno dobro, prodavateljica ga po njegovom pojašnjenju nije na prodaju najprije ponudila državi.
Ta je zabilježba, kako priča Radić, upisana naknadno, nakon što je kupoprodaja realizirana, a Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, pod čijim je okriljem Hrvatski muzej arhitekture, potom je zatražila poništenje kupoprodajnog ugovora.
Skladište u kulturnom dobru
“Ispalo je da smo gospođa Babić i Telenerg pogriješili jer nismo dali priliku državi da otkupi stan iako to nije u tom trenutku nije bilo obvezno”, kaže Radić.
Njegova tvrtka kupila je nekretninu zbog lokacije, razmišljajući o uređenju svog uredskog prostora, ali od realizacije su odustali nakon što je započeo spor.
Stan je u međuvremenu korišten kao skladište, a u njega, priznaje vlasnik Telenerga, nije investirano kako zbog spora, tako i stoga što je zbog statusa kulturnog dobra za sve radove potrebno ishoditi brojne dozvole nadležnih institucija koje brinu o zaštiti takvih objekata.
Osim što na kraju ipak nije uspio zadržati kupljenu nekretninu, Telenergi je ostalo i podmiriti troškove sudskog spora, što je, kaže Radić, manji problem jer si to kao tvrtka koja uglavnom posluje u inozemstvu, može priuštiti.
Iz odluke Ministarstava državne imovine o ovom slučaju saznaje se da će 135 tisuća eura za otkup izdvojiti Ministarstvo kulture, jer, kako stoji u pojašnjenju, nekretnina predstavlja pojedinačno kulturno dobro i u navedenoj kući od 1995. godine djeluje Hrvatski muzej arhitekture HAZU-a, čija zbirka ima više od 18. tisuća arhivalija, koje su također zaštićene kao kulturno dobro.
Inače-, u nedavnom potresu koji je pogodio Zagreb, zgrada Muzeja također je pretrpjela oštećenja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu