Španjolska Telefónica, peti po veličini telekomunikacijski operater na svijetu, talente i projekte za vlastita istraživanja i razvoj došla je tražiti u Hrvatsku, u dvorište svojih ljutih konkurenata Deutsche Telekoma i Telekoma Austrije.
Telefónica je sa svojim poslovnim akceleratorom Wayrom prestigla Hrvatski telekom, u suvlasništvu DT-a, koji je sredinom prošle godine najavio da njegova tvrtka kći Iskon razmatra osnivanje start-up inkubatora, ali se to zasad nije dogodilo. U HT-u kažu da nemaju novih informacija o tome kao ni komentara na dolazak Wayre, dok iz Vipneta do zaključivanja broja nismo dobili komentar.Simon Devonshire, direktor Wayre za Europu, mreže poslovnih akceleratora i investicijskog fonda u vlasništvu Telefónice kaže da traže start-upove u koje bi u prvoj rundi uložili 40 do 75 tisuća eura u zamjenu za udjel od 10 posto, koji bi se uključili u njihov program poslovne akceleracije i koji su zainteresirani od svojih projekata napraviti globalne biznise. U dvije godine koliko Wayra postoji Telefónica je kroz taj fond uložila u 180 start-upova od čega su od lani, kad su svoje aktivnosti prošrili na Europu, već uložili u 65 start-upova."Iako u krugu od 500 kilometara od Zagreba Telefónica nema svoje operacije, došli smo u Hrvatsku jer smo čuli da ovdje ima talenata, projekata i baza stručnjaka iz područja ICT-a koje bi željeli uključiti u rad Wayre i promovirati im svoj prvi poslovni akcelerator u ovom djelu Europe, koji ćemo do svibnja otvoriti u Pragu", kaže Devonshire.Ivo Špigel, suosnivač i predsjednik Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, prvog takvog centra u jugoistočnoj Europi kaže da su započeli pregovore o suradnji s Wayrom. Dodaje da su uz to u razgovorima s nekoliko velikih hrvatskih kompanija koje preko njih planiraju pokrenuti svoje start-up programe i da su prvi ugovor već potpisali s Erste bankom.
Pojašnjava da je riječ o novom trendu u istraživanjima i razvoju."Erste banka je prva pokrenula start-up program u Hrvatskoj, jer je prepoznala da se velike kompanije ne mogu samo sa svojim internim razvojem natjecati na tržištu već da inovacije, u pravilu kapitalno značajne, dolaze izvan njihovih sustava", kaže Špigel.Navodi primjer Ersteove mBanking aplikacije "Slikaj i Plati" koja je razvijena na tehnologiji koju je osmislio start-up Damira Sabola. Zahvaljujući tome Erste ima jednu od najpopularnijih aplikacija za mobilno bankarstvo. U devet mjeseci skinuta je 21.000 puta, a preko nje je napravljen promet veći od sedam milijuna eura."Slično je nastao prvi PC. Napravio ga je IBM, ali tim koji je radio taj razvoj odveden je iz kompanije na sasvim drugo mjesto, jer da su slično pokušali napraviti unutar kompanije ne bi uspjeli, a takve inovacije koje iz temelja mijenjaju poslovanje danas traže svi pa i telekomi kao što je Telefónica", kaže Špigel.U Hrvatskoj su velike kompanije, poput Nexea, Dalekovoda, Konstruktor inženjeringa, IGH, Agrokorove Jamnice i M Sana, prije krize ulagale u private equity fondove poput Quaestusa iz čega su nastale tvrtke kao što su Hospitalija, Tele2 i Metronet. Zbog krize su, s izuzetkom ZIP-a i Hrvatske mreže poslovnih anđela CRANE-a, ovakve inicijative preuzeli stranci poput švedskog Globe Foruma koji u Zagrebu žele razvijati poslovni inkubator. S druge strane u Berlinu je lani DT pokrenuo svoj prvi poslovni inkubator.
Suradnja u Hrvatskoj
Svi su ludi za cloudom
Hrvatski telekom trenutno sa startup zajednicom prvenstveno surađuje kroz svoj cloud market gdje nudi njihove aplikacije svojim korisnicima. Slično radi Metronet, koji je prvi izašao s tom uslugom. "U tome surađujemo redom s hrvatskim ICT tvrtkama", kaže Sanjin Katinić iz Metroneta. Vipnet pak korisnicima usluge hrvatskih startupa nudi zajedno s njima i kroz tu suradnju pokreće istraživačko-razvojne projekte.
Izvozna infrastruktura
Preko Wayre izvoze u Brazil
Ann Parker, izvršna direktorica Wayre za Europu, kaže da ne isključuje mogućnost da se Wayrin poslovni akcelerator osnuje i u Hrvatskoj, ali ključno je koliko će biti prijava i koliki je priljev novih projekata. Nije zapreka što Telefonica ovdje nema poslovanje. "U Irskoj, koja ima stanovnika kao i Hrvatska, otvorili smo akcelerator jer je interes novih tvrtki bio velik", kaže Parker. Dodaje da Telefonica već prodaje usluge Wayrina start-upa Cloud66 svojim korisnicima, a jedan je projekt iz Irske u manje od godinu dana preko Wayre počeo izvoziti u Brazil.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu