Tedeschi: Aktualna Vlada je naprosto poštenija nego što smo imali prilike vidjeti ranije

Autor: Poslovni.hr , 26. prosinac 2013. u 16:16
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Iz perspektive gospodarstva, još je jedna godina protekla u sjeni krize iz koje se ne nazire skori izlazak. Najrelevantniji zaokret je onaj svjetonazorski.

Piše: Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe

Iz perspektive hrvatskog gospodarstva, još je jedna godina protekla u sjeni krize iz koje se ne nazire skori izlazak. Najrelevantniji zaokret kojemu smo svjedočili je onaj svjetonazorski, koji možemo sažeti u konstataciji da je aktualna Vlada naprosto poštenija nego što smo imali
prilike vidjeti ranije.

To, međutim, nije dovoljno. Iako su primjetni i hvale vrijedni koraci koje je Vlada napravila u smjeru borbe protiv korupcije, ovi napori, nažalost, nisu usporedivi s onima koji su uloženi u pokretanje i oživljavanje gospodarstva. Najvidljiviji napredak ostvaren je uspostavljanjem fiskalne discipline i borbom protiv crne i sive ekonomije. Koliko god važan ovaj segment urednije prakse punjenja državnog proračuna, ponovno su izostali usporedivi napori u discipliniranju državnih rashoda. Također, osim povećanom poreznom presijom, proračun je potrebno dodatno osnažiti stavljanjem u funkciju neaktivne državne imovine, kao i privatizacijom poduzeća u kojima je država vlasnik ili suvlasnik, a nemaju karakter strateškog nacionalnog interesa.

U tom smislu vidljivi su određeni pomaci na bolje u javnim poduzećima pod ingerencijom Ministarstva prometa i veza. Potrebno je slično djelovanje i rezultate ostvariti i u drugim ministarstvima. Nužno je također restrukturiranje u javnim tvrtkama, jednako kao i u tijelima javne administracije. To ne znači da prostora za unapređenje nema i u privatnim kompanijama. Općenito, smatram da se u javnom sektoru treba upravljati prema jednakim principima po kojima se upravlja bilo kojim velikim, uspješnim, poslovnim sustavom. Upravljanje je u svojoj suštini isto – leadership, delegiranje, uspoređivanje, prioriteti, fokus, rokovi za izvršenje zadataka, model nagrađivanja rezultata, sve su to kategorije koje srećemo u svakoj sferi upravljanja. Posebno ipak naglašavam javni sektor, jer je riječ o novcu svih građana i u odgovornosti u upravljanju tim novcem ne smije biti razlike u odnosu na način na koji uspješni menadžeri i menadžerski timovi upravljaju novcem privatnih kompanija.

Svakako očekujem da oživljavanje gospodarske aktivnosti bude u najužem fokusu drugog dijela mandata Vlade, te da se pokrenu ozbiljne reforme s ciljem ostvarenja gospodarskog rasta. Prioritet Vlade mora biti pokretanje značajnog investicijskog ciklusa, čiji nositelj treba biti privatni sektor.

Potencijali domaćih kompanija nisu dovoljni, ali nisu ni beznačajni, a izvršna vlast treba napraviti maksimum kako bi poduzetnike ohrabrila za iskorak u nove investicije, treba kreirati pravu investicijsku klimu i smanjiti administrativne prepreke i parafiskalnu presiju na poduzetništvo i gospodarstvo u cjelini. Apsolutni prioritet je i direktno privlačenje velikih stranih investitora, a to, između ostalog, iziskuje i promjenu paradigme u gospodarskoj diplomaciji. Hrvatska se mora i može formirati i brendirati kao atraktivna investicijska
destinacija, a to znači više od bazičnog definiranja zakonskog okvira koji je tek nulta pretpostavka za ulaganje. Potrebno je strukturirati program i konkretne projekte koji će privući ulagače te formirati kompetentan tim koji će takav program promovirati u svjetskim središtima kroz svojevrstan investicijski “road show”.

Ukupan proces treba voditi koordinirano, s jasno zacrtanim strateškim ciljevima u kojima interesi lokalnih zajednica trebaju biti integrirani u nacionalni interes. To zahtijeva harmonizirani pristup svih razina vlasti usmjeren ka stvaranju optimalnih uvjeta za ulaganje, što će automatski značiti veću zaposlenost, ekonomski rast, a onda i uspješnije i zadovoljnije društvo. Hrvatsku treba razvijati kao državu znanja, s obrazovnim sustavom prilagođenim suvremenim obrazovnim standardima, ali i potrebama tržišta rada. Treba ju također
razvijati kao socijalnu državu koja skrbi o svojim građanima, ali ne bez svijesti o tome da danas očekivana razina usluge daleko prelazi razinu koju možemo financirati. Ukoliko se kroz gospodarsku aktivnost ne stvori dodatni prostor za financiranje javnih servisa, evidentno će se kroz reorganizaciju i razina usluge morati prilagoditi. Ono što u Hrvatskoj danas osobito zabrinjava nije samo očigledan pad standarda i potrošnje uslijed niza razumljivih razloga, nego i psihološki pritisak koji građani osjećaju u nedostatku perspektive rasta.

Pokretanje gospodarstva koje će donijeti optimizam građanima ono je što svi očekujemo u narednom periodu. Situacija nije idealna, ali to ne znači da uopće nema prostora i da se trebamo predati. Ako vidimo i minimalni rast moramo to uzeti kao činjenicu i razvijati se u okviru takvog okruženja. Ne možemo mijenjati vrijeme i mjesto u kojem živimo, no u danim okvirima moramo naći perspektivu.

Komentari (17)
Pogledajte sve

TEDESCHI PUŠTAO GLAZBU MILANOVIĆU :

Tedeschi puštao glazbu u Pepermintu, među gostima Milanović i šef Ine

ocito korjenitih promjena nece biti do novog rata … steta samo sto ce on biti za 50 godina tako da ova generacija koja bi znala koje treba prve maknuti nece vise biti na zivotu ….
[emo_naivan]

Da je RH pravna država onda bi se za prodaju Cedevite Tedeschom za neku smijesnu cifru kao i za samu prodaju Plive zainteresirao DORH a ne da sve ostane pod velom tajne nekakvih sastanaka u Veroni. Ima tu itekako materijala za DORH ali izgleda da je “pojeo vuk magarca”…tko nema više podršku moćnih struktura njega zatvore a tko ima taj uživa za isti ili sličan zločin kao Mesić za Patriu,Velja Ostojić za zemljišta,županica i bivša med sestra Merzel za gomile nekretnina itd.

baš me zanima šta se kukurikavi pripremaju pokloniti za kikiriki uskoro.

daju autoceste kumu iz az mirovinskog,poklonili su crosig uz pozdrav iz rovinja,a vjerovatno će dj švabi dati podravku ili neki hotel.

šta zna dete šta je hiljadu dinara,rekao bi cigo.

New Report

Close