U današnjem svijetu, suočenom s posljedicama klimatskih promjena, tvrtke koje nude rješenja za procjenu i upravljanje klimatskim rizicima postaju ključni igrači na globalnoj sceni. Jedna od takvih tvrtki je Altacon, uspješni start-up iz Rijeke, koji je razvio originalni software CLIMATIG.
Ovaj alat omogućava praćenje klimatskih promjena na specifičnim lokacijama i pomaže korisnicima da se pripreme za buduće klimatske rizike. Kako je nastao ovaj inovativni proizvod i što ga čini jedinstvenim, otkrio nam je Duško Radulović, CEO tvrtke Altacon.
Početak priče
Sve je počelo 2019. godine, kada je Duško Radulović, zajedno s tehničkim direktorom Alenom Šterpinom, razmišljao o tome je li moguće prikazati rizike od klimatskih promjena za bilo koju nekretninu u budućnosti.
„Željeli smo da za baš svaku kuću, školu, hotel, tvornicu, ured ili neku drugu nekretninu omogućimo vlasnicima da vide stvarne opasnosti od klimatskih promjena u budućnosti, kako bi vlasnici mogli donijeti odluku, tj. kako se prilagoditi i pripremiti za nadolazeće opasnosti ili možda prodati nekretninu po optimalnoj vrijednosti.“, objašnjava Radulović, dodajući kako je ideja uspješno pretočena u stvarnost, uz jako puno truda mladih domaćih znanstvenika, ustrajnosti, ali i nezaobilazne potpore dobrih ljudi. Posljednje dvije godine prisutni su na domaćem i globalnom tržištu inovativnih Climate-tech rješenja preko CLIMATIG.com platforma, a trenutno, tvrtka Altacon ima sjedište u Rijeci i poslovni ured u Zagrebu.

Kako CLIMATIG predviđa klimatske rizike
Jedna od ključnih prednosti CLIMATIG platforme je njezina jednostavnost u korištenju. Sve što korisnik treba učiniti jest unijeti adresu nekretnine ili njezine geo-koordinate, a u svega 10-tak sekundi dobiva detaljan izvještaj o klimatskim rizicima koji prijete toj specifičnoj lokaciji. Riječ je o čak 12 različitih rizika, uključujući poplave rijeka, bujične poplave, poplave mora, olujni vjetar, toplinski udar, sušu, opasnosti od tuče i mraza, tropske ciklone, šumske požare, klizišta zemlje i potrese.
„Ono što što CLIMATIG čini jedinstvenim na tržištu je izuzetno visoka rezolucija, jer svaku nekretninu razmatramo unutar 10 metara, a preciznost naših izračuna vrednovana je od Ujedinjenih naroda. Ostale prednosti su različitost dostupnih klimatskih izvještaja, primjena satelitskih podataka i izračuna troškova od klimatskih šteta na nekretnini.“, pojašnjava Radulović. Korisnici kao glavne benefite izdvajaju brzinu dobivanja korisnih informacija o klimatskim promjenama te jednostavnost korištenja i razumijevanja vlasnicima nekretnina.
Izazovi na putu do uspjeha
Kao i mnogi start-upovi, Altacon se suočavao s brojnim izazovima u prvom periodu svog poslovanja.
„Znam da smo prvih nekoliko godina uvijek morali pojašnjavati što to točno radimo jer ljudi nisu shvaćali što mi to mjerimo s klimatskim promjenama, ali nismo gubili vjeru. Premda sada to zvuči čudno, ali tada, kako u Hrvatskoj tako i u Europi, tematika klimatskih promjena nije bila top tema i tek nekoliko aktera se time bavilo na tržištu.“, prisjeća se Radulović.
Kao neke od glavnih izazova izdvaja osiguravanje financiranja, razvoj sofisticiranih algoritama i stjecanje povjerenja korisnika. Međutim, kroz suradnju s međunarodnim institucijama, poput UNEP FI, Lloyd’s Lab, EIOPA, Impact Hub te sudjelovanjem u programima, poput Infobip Startup Tribe, HUP-a i drugih, uspjeli su prevladati prepreke i pozicionirati se na Climate-tech tržištu.

Globalni doseg: Koji su sljedeći koraci?
CLIMATIG ima ogroman tržišni potencijal, osobito u kontekstu globalne borbe protiv klimatskih promjena. Svima nudi znanje koje će klimatske opasnosti utjecati na njihovu imovinu i tako omogućuje baš svakom vlasniku da se može pripremiti za ono što ga čeka u budućnosti.
„Climate-tech usluge imaju značajan tržišni potencijal, a posebno se to odnosi na sektor financijskih usluga, uključujući banke i osiguravajuća društva koji pokazuje sve veću potrebu za točnim modelima procjene klimatskih rizika kako bi mogli donijeti informirane odluke o kreditiranju, ulaganju i osiguranju. Nadalje, sektori poput upravljanja imovinom, ESG izvještavanje, poljoprivreda i javna uprava također koriste naš alat koji omogućuje procjenu i upravljanje rizicima povezanim s klimatskim promjenama.“, pojašnjava Radulović. Trenutno je usluga dostupna za cjelokupno područje Europe, SAD-a i Kanade, a kraja godine namjeravaju pokriti i ostala tržišta te ponuditi globalnu pokrivenost klimatskim rizicima.
Potpora za rast i razvoj
Ključnu ulogu u daljnjem razvoju Altacona imala je suradnja s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak (HBOR), zahvaljujući kreditu koji potiče mala poduzeća u razvoju inovativnih rješenja i cilja ubrzanje plasmana istih na tržište.
„Kreditna sredstva HBOR-a bila su tada nešto povoljnija od ostalih na tržištu, ali glavna prednost je bio sustav državnih jamstava koji omogućuje malim poduzetnicima da ostvare preduvjet za kreditiranje. Naše banke obično traže jamstva od poduzetnika u obliku nekretnine, a Altacon nije tražio kreditna sredstva za gradnju poslovne hale već za razvoj softvera. Tako da je razumijevanje ulaganja u biznis, a ne u nekretninu, nama bio važan čimbenik kod donošenja odluke.“, poručuje Radulović, objašnjavajući da su se sredstva kredita utrošila na vanjske usluge razvoja softvera, plaće zaposlenika te manji dio na marketing i nastup na sajmu.

Na temelju vlastitog iskustva, Radulović ističe važnost dobre informiranosti o dostupnim izvorima financiranja. „Svaki izvor financiranja je specifičan, kao što je specifično i svako poduzeće, u svom poslovanju i ponudi proizvoda i usluga na tržištu. Danas su dostupni bankarski krediti, grantovi kroz EU i nacionalna sredstva, kao i razni ulagači, poput poslovnih anđela ili investicijskih fondova. Možda je kombinacija svega gore navedenog optimalna za poduzetnika, ali to zaista treba svaki poduzetnik samostalno odlučiti.“, savjetuje Radulović malim i srednjim poduzetnicima koji žele unaprijediti svoje poslovanje i postati konkurentniji.
Altacon i njegov CLIMATIG alat postavljaju nove standarde u analizi klimatskih rizika kroz inovativno rješenje koje ne samo da pomaže u borbi protiv klimatskih promjena, već i otvara vrata novim poslovnim mogućnostima na globalnoj razini.
* Sadržaj nastao u suradnji s HBOR-om.