Svjetska znanstvena elita stiže na Brač

Autor: Marina Biluš , 11. lipanj 2015. u 22:01
Foto: Ivo Čagalj / Pixsell

ISABS konferencije dosad su u hrvatsku dovele više od 3100 sudionika i 300 predavača, a među njima i četri Nobelovca, poručuje Dragan 
Primorac

Personalizirana medicina kao budućnost globalnog zdravstva i borbe s najopakijim epidemijama današnjice, suvremena dostignuća forenzike i tajne svijeta koje svjetski istraživači otkrivaju uz pomoć moderne antropološke genetike, teme su o kojima će u Bolu od 22. do 26. lipnja raspravljati renomirani eksperti, gosti konferencije koju u Hrvatskoj deveti put organizira International Society for Applied Biological Sciences (ISABS)

“Otac” ovog projekta i jedan od osnivača ISABS-a Dragan Primorac, na Braču će okupiti čak 450 stručnjaka iz 40 zemalja, što je vrhunac njegove ambiciozne inicijative započete još 1997. godine.

“Znanstveni skupovi koje organizira ISABS u Hrvatskoj su dosad okupili više od 3100 sudionika i 300 predavača, među kojima i četiri nobelovca, ukupno iz 60-ak država. Taj podatak najbolje govori o svjetskoj prepoznatljivosti ovog kongresa kojeg ove godine organiziramo u partnerstvu s čuvenom Mayo Clinic i Američkom akademijom za forenzičke znanosti”, poručio je Primorac za Poslovni dnevnik.

O tome koliki je ugled ova konferencija kroz godine dosegnula u svijetu znanosti svjedoči i činjenica da je prvi ISABS-ov skup, održan u Splitu i listopadu ‘97. godine imao 150 sudionika iz “samo” 17 država. A kada je riječ o ovogodišnjem izdanju, sudionike će svojim predavanjem opet počastiti jedan nobelovac – Nijemac Robert Huber, koji je 1988. primio ovo prestižno priznanje za kemiju, a već godinama je poseban gost ISABS-a.

Uvodno predavanje održat će, među ostalim, Henry Erlich, čelnik Istraživačkog instituta Dječje bolnice u američkom Oaklandu, koji će govoriti o trideset godina forenzičke DNA analize.

Jedno od zanimljivijih izlaganja očekuje se od Walthera Parsona – profesora medicinskog fakulteta u Insbrucku, koji će govoriti o genetici slavnih osoba. Jednako nesvakidašnje bit će i predavanje Turija Kinga s britanskog Sveučilišta Leicester, koji će sudionicima konferencije u detalje analizirati genski kod engleskog kralja Richarda III. 

Komentirajte prvi

New Report

Close