Nakon dvadeset i tri mjeseca, zgrada Učiteljskog fakulteta u potpunosti je dovršena. Projekt poslijepotresne obnove započeo je u siječnju 2023. godine, a premda je završetak radova prvotno bio predviđen za drugu polovicu godine, obnova je produljena za četiri mjeseca zbog manjih izmjena i dodatnih zahvata.
Od listopada, zgrada je već dostupna studentima, nastavnicima i djelatnicima za rad i održavanje nastave, dok je službeni završetak projekta obilježen krajem studenog.
Dekanica Učiteljskog fakulteta, prof. dr. sc. Blaženka Filipan-Žignić, izrazila je zadovoljstvo činjenicom da je obnovljena povijesna zgrada, izvorno posvećena obrazovanju učitelja i odgojitelja, uspješno prilagođena suvremenim obrazovnim potrebama.
“Sada se nastava već odvija u novoobnovljenim učionicama opremljenima najnovijom tehnologijom, što studentima omogućava suvremeno obrazovanje usklađeno s najnovijim potrebama kvalitetnog studija za regulirane profesije. Veliki doprinos tomu daju i naši profesori. Nisam sigurna bismo li, kao fakultet, mogli vlastitim sredstvima tako temeljito opremiti i obnoviti prostore u razumnom vremenu”, naglasila je dekanica Filipan-Žignić.
Filipan-Žignić: Nastava se već odvija u učionicama opremljenima najnovijom tehnologijom, što studentima omogućava suvremeno obrazovanje.
Protupotresno sigurna i energetski učinkovita zgrada
Cjelovitu obnovu zgrade Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sufinancirala je Europska unija iz Fonda solidarnosti Europske unije, Mehanizma za oporavak i otpornost te Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Ukupna vrijednost projekta iznosila je 23.440.190,96 eura. Cjelovita obnova donijela je značajna poboljšanja u smislu sigurnosti i energetske učinkovitosti. Primjenom dizalica topline zrak–zrak znatno je povećana učinkovitost sustava grijanja i hlađenja, što će rezultirati smanjenjem emisije CO2 za 62% na godišnjoj razini.
Procjenjuje se da će se toplinski gubitci smanjiti za 23%, a potrebna primarna energija za 55 %. Pritom će se 46,4% energetskih potreba pokrivati iz obnovljivih izvora energije, čime se osigurava održiva i ekološki prihvatljiva budućnost zgrade.
Zgrada Učiteljskog fakulteta predstavlja zaštićeno kulturno dobro
Izvorno izgrađena 1937. godine po nacrtima arhitekta Zvonimira Vrkljana, zgrada Učiteljskog fakulteta predstavlja zaštićeno kulturno dobro i vrijedan primjer moderne hrvatske međuratne arhitekture.
Tijekom obnove, koja je izvedena u skladu s konzervatorskim zahtjevima, očuvani su ključni elementi kulturne baštine i povijesnog identiteta ove prepoznatljive građevine. Dekanica Učiteljskog fakulteta, prof. dr. sc. Blaženka Filipan-Žignić uputila je zahvale svim akterima koji su bili uključeni u proces cjelovite obnove.
“Svima njima, kad budu prolazili ili se vozili Savskom cestom, ali i nama, već će sam pogled na zgradu zasigurno još dugo buditi vrlo lijepe osjećaje i sjećanje na vrijeme provedeno u ovoj zgradi na izvođenju brojnih radova i aktivnosti tijekom gotovo dvogodišnje cjelovite obnove”.
Kako bi se studentima i djelatnicima Učiteljskog fakulteta omogućio što kvalitetniji prostor za rad i učenje, u planu su dodatna ulaganja u funkcionalno uređenje i modernizaciju prostora, sukladno financijskim mogućnostima i odobrenim projektnim rješenjima.