Svaki treći privatni vlasnik šume u nju nikada nije kročio

Autor: Božica Babić , 25. kolovoz 2014. u 11:53
Nelegalno posječena stabla završe na sivom tržištu, upozoravaju u Hrvatskom drvnom klasteru/ B. Filić/PIXSELL

Vlasnici privatnih šuma mahom ne skrbe o njima, a u tome im ‘pomaže’ i nemarni zakonodavac.

Svaki treći privatni vlasnik šuma, a ima ih oko 600.000 i u vlasništvu drže 22 posto od ukupna šumskog prostora (582.000 hektara), nikada nogom nije kročio u svoju šumu, a dobio ju je uglavnom u nasljedstvo.

Kako je riječ o golemom bogatstvu procijenjenom na 15 milijardi eura, Hrvatski drvni klaster 27. kolovoza organizira drugu regionalnu konferenciju šumoposjednika jugoistočne Europe. Namjera je, iznosi direktor Klastera Marijan Kavran, upozoriti na brojne probleme i pokušati naći rješenja kako bi se ta izdašna, a danas potpuno pasivna imovina oživjela. S godišnjim prirastom većim od pet posto mogla bi se mobilizirati i uključiti u projekte koji će donositi veći dohodak i zaposlenost ruralnim područjima.

Za održivo očuvanje privatnih šuma, ali i razvoj nešumarskih aktivnosti na tim prostorima, primjerice turizma, u programu ruralnog razvoja rezervirana su 33 milijuna eura iz zajedničke blagajne u Bruxellesu. "Godišnje se u privatnim šumama legalno posiječe oko 160.000 prostornih metara sirovine, no neslužbene informacije s terena govore o sječi čak 700 do 800 tisuća kubika. Nedorečena zakonska rješenja, konkretno – činjenica da su mnoge šume katastarski upisane kao pašnjaci, otvara prostor za brojne manipulacije i milijunske pronevjere poreza jer tako posječena roba završi na sivom tržištu," ističe Kavran.

Okrupnjavanje je, navodi, jedna od mjera koje se moraju potaknuti, no provesti je na šumskom prostoru daleko je kompliciranije nego kod poljoprivrednog zemljišta. Stručnih znanja imamo, problem je politika koja kreira zakonske okvire. Tako državne šume FSC certifikat imaju od 2002., a privatne još ne radi ukidanja savjetodavne službe kojoj je to bila obveza. Treba znati da, opominje Kavran, što se danas u šumi "posadi" rezultat daje tek za 20 do 30 godina. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

Kad je početkom godine smrznuta i opropaštena šuma u Gorskom kotaru HŠ nisu ništa napravile i zato je šuma danas stravična i ogromna količina drvne mase propala je.

S druge strane, Slovenske i Austrijske šume su organizirale hitno da se uništeno posjeće i proda u Austriju i Njemačku za izradu peleta. Prije mjesec dana kada su HŠ pokušale prodati drvnu masu u Njemačku, bilo je kasno jer se Njemačka napunila dovoljnim količinama za dvije godine. Zbog toga če stotine milijuna kuna drvne mase propasti.

Ali, j…se Hrvatskim šumama, oni će i dalje vrebati berače šparoga.

Štetočine hrvatske.

O mojoj šumi sam najbolje vodim brigu održavajuči je! Ne bi li to država htjela staviti pljačkašku šapu na zadnje kaj nam je ostalo u stvarnom vlasništvu? Nek se radije država pobrine da nam haračlije ne beru (kradu)kestene i gljive po našim privatnim šumama! To je koliko znam, sprečavanje krađe tuđe imovine u ingerenciji državnih službi, a upravljanje mojom šumom ostavite meni koji prije rušenja obiđem 5 krugova oko bukve snimajući hoće li ili neće biti porušena!!!

antev dobro si napisao

Hrvatske šume koriste nacionalno bogatstvo za namirivanje svojih managera.
Ovaj članak su inicirali komunisti kojima je zapelo za oko privatno bogatstvo. To nije prvi put. Samo se treba sjetiti poreza na imovinu, poreza na dividende, poreza na štednju itd. Komunisti bi najradije nacionalizirali svu imovinu i onda, kao i nakon II svj. rata po svojem opančarskom nahođenju gospodarili tj. pljačkali teško stečenu imovinu ubijenih ili izvlaštenih ljudi.

New Report

Close