Dr. Berislav Gašo od svibnja 2015. glavni je operativni direktor (COO) istraživanja i proizvodnje Mol grupe.
Od 2012. do 2015. bio je stariji potpredsjednik Mola za kontroling, raunovodstvo i poreze, a od 2010. do 2012. izvršni direktor Korporativnog centra u Ini zadužen za restrukturiranje. Prije toga proveo je pet godina kao mlađi partner u McKinsey&Company, gdje je se bavio naftnim i plinskim poslovanjem. Studirao je strojarstvo na Tehničkom Sveučilištu München i na MIT-u u Bostonu te ekonomiju na Sveučilištu St. Gallen i Harvardu u Bostonu.
Jeste li vi najviše pozicioniran Hrvat u Mol grupi?
Imenovanje na poziciju glavnoga operativnog direktora segmenta istraživanja i proizvodnje Mol grupe doista je golema odgovornost budući da je riječ o jednom od najviših položaja u kompaniji. Ja sam operativni direktor golemoga segmenta koji generira više od 100.000 barela ekvivalenta nafte dnevno, EBITDA od preko 1,2 milijarde dolara i kapitalna ulaganja veća od milijarde dolara te zapošljava nekoliko tisuća ljudi. Da to stavimo u odgovarajući kontekst, to nadmašuje brojke Agrokora i Ine zajedno. Usput rečeno, Ina je, naravno, jedan od ključnih temelja našeg segmenta istraživanja i proizvodnje nafte i plina. Ina ima bogatu tradiciju, opsežno iskustvo i vrlo talentiranu tehničku radnu snagu. Slično kao što imamo u mađarskom segmentu istraživanja i proizvodnje nafte i plina. Ove dvije zemlje i dalje su glavni temelji našeg portfelja, unatoč tome što imamo i sve brže rastući inozemni portfelj. Prije godinu dana ušli smo u Sjeverno more, a nedavno smo kupili i koncesije za istraživanje u Norveškoj. Povrh toga, poslujemo u Pakistanu (80 km od granice s Afganistanom), gdje smo kao operater odgovorni za više od 80.000 barela nafte proizvedenih dnevno, a poslujemo i u Rusiji, Kurdistanu, Omanu, Egiptu, Angoli, Kamerunu itd. Tu ne treba zaboraviti ni bogata Inina naftna polja u Siriji koja su, na žalost, zbog ratnih događanja izvan funkcije.
25posto
zaposlenika u središnjici Mola u Budimpešti nisu mađarske nacionalnosti
Mol je multinacionalna korporacija koja posluje u nekoliko zemalja. Koliko je to vidljivo u upravljačkoj strukturi?
Vrlo je vidljivo, i to vrijedi za oba naša glavna poslovna segmenta: istraživanje i proizvodnju nafte i plina te rafinerije i maloprodaju ("downstream"). U segmentu istraživanja i proizvodnje na četiri najviša rukovoditeljska položaja imenovana su dva Škota, Amerikanac i Hrvat! U segmentu "downstreama" na najvišim su položajima Finac, Šveđanin i Englez. Tu su i mnogi drugi na ključnim položajima u našim funkcionalnim jedinicama, poput Nijemaca, Hrvata, Austrijanaca i Amerikanaca. U našoj središnjici u Budimpešti 25 posto zaposlenika nisu mađarske nacionalnosti. Mislim da međukulturalna razmjena pospješuje konkurentnost te je Mol grupa sada uistinu međunarodna tvrtka. Ina je također zaposlila mnogo međunarodnih stručnjaka. To je apsolutno ključno ako se tvrtka želi natjecati na globalnoj razini, posebice u naftnoj industriji.
Prema vašem mišljenju, kakav je općenito status Hrvata u Mol grupi?
Hrvati su vrlo uspješni unutar Mol grupe na svim razinama. Kao multinacionalna kompanija koja posluje u četrdeset zemalja od Pakistana do Kurdistana, Mol grupa pruža bezbroj prilika za postizanje rezultata na međunarodnoj razini. Suradnja između Hrvata i Mađara, Hrvata i zaposlenika drugih nacionalnosti, je izvrsna. Suradnja između kolega u Zagrebu i Budimpešti je izvrsna. U budućnosti bih se htio više osloniti na golemu akumuliranu stručnost koju je Ina stekla tijekom desetljeća bavljenja istraživanjem i proizvodnjom nafte i plina. Postoji mnogo tehničkih talenata te želimo osigurati da to znanje iskoristimo i izvan hrvatskih granica. Stoga će biti još i više prilika za Hrvate da se pridruže Grupi.
Koliko je Hrvatima zanimljivo preseljenje u Budimpeštu?
Mislim da su i Zagreb i Budimpešta, i to govorim iz vlastitog iskustva, izuzetni i nevjerojatni gradovi za živjeti i raditi. Iz perspektive profesionalnoga i osobnog razvoja, dobro je kad ljudi iskoriste priliku da neko vrijeme provedu u drukčijem okruženju. A tvrtke poput Mol grupe pružaju tu priliku. Za mene osobno Mađarska je peta zemlja u kojoj živim dulje od tri godine.
Kako se razvijala vaša karijera u Ini?
Na kraju 2009. Mol grupa ponudila mi je da se pridružim Ini i pomognem restrukturirati kompaniju kako bi bila efikasnija. Bio sam odgovoran za tisuće zaposlenika, od ljudskih resursa do nabave, od investicija do zaštite na radu i okoliša, podružnica itd. Puno izazova s kojima se Ina tada suočavala pretvorili smo u prilike za uspjeh. Radio sam to tri godine, a nakon što je Ina postala zdravija i učinkovitija kompanija, prešao sam na drugo radno mjesto. Morate shvatiti da Ina tada nije bila učinkovita kompanija u skladu s međunarodnim standardima. Kako sam prethodnih pet godina proveo radeći sa svim velikim svjetskim igračima u sektoru nafte i plina, bio sam u izuzetno dobrom položaju da ocijenim što je najbolja međunarodna praksa. Tijekom tri godine koje sam proveo u Ini pokrenuli smo mnoge uspješne projekte, uključujući, primjerice, projekt OptINA, koji je rezultirao kontinuiranim poboljšanjima od više od 2,2 milijarde kuna godišnje, čime je Ina postala očito i mjerljivo zdravija i konkurentnija. Štoviše, uspjeli smo gotovo udvostručiti Inin operativni novčani tok i znatno smanjiti njezinu zaduženost. Za to vrijeme naša konkurencija nije spavala te je na tržištu bilo mnogo pritisaka. Stoga ne samo da smo pratili najbolje međunarodne prakse, već smo se pobrinuli i da Ina bude sposobna suočiti se s rastućom konkurencijom.
Financijaš koji se u dva mjeseca 'upecao' na naftu
Što ste radili prije nego ste došli u Inu te kako ste se odlučili doći u Inu?
Proveo sam pet godina radeći u tvrtki McKinsey. Sjećam se da nisam uopće bio uzbuđen oko nafte i plina i "fosilne industrije" kad sam dobio svoj prvi projekt u toj industriji. Bio sam puno više zainteresiran za korporativne financije i bankarstvo i slične stvari poput investicijskih fondova rizičnog kapitala. Nadao sam se da ću biti gotov s tom temom u roku od dva mjeseca, ali na kraju sam se nastavio baviti time gotovo pet godina dok sam radio u McKinseyju. Postao sam član naftnog odjela u Londonu i Moskvi te sam radio s velikim klijentima iz naftnog i plinskog sektora diljem svijeta. Tijekom moje posljednje godine u McKinseyju provodio sam 20 sati tjedno u avionu. Nije baš održiv stil života dugoročno! Stoga nisam uopće bio nesretan kad mi je ponuđen posao u Mol grupi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu