Šume priznale grešku, ‘olujni’ trupci ipak jeftinije

Autor: Marija Brnić , 25. studeni 2024. u 12:45
01.02.2016., Virovitica - Djelatnici Hrvatskih suma utovaraju trupce za isporuku brojnim poslovnim partnerima, a koji se pocesto zale na kvalitetu i kolicinu isporucenog drveta za preradu. rPhoto: Damir Spehar/PIXSELL

Ugovorni kupci moći će kupiti 10 posto dodatne količine hrastove sirovine.

Hrvatske šume ipak su popustile drvoprerađivačima. Nakon što su vodstvo državne tvrtke, na čelu s Nediljkom Dujićem, mjesecima prozivali i tvrdili da stvara gubitke za obje strane ne spuštajući cijenu za hrastove trupce nastale nakon oluja koje su potukle slavonske šume 2023., Hrvatske šume priznale su da moraju smanjiti štetu i da su se odlučile na prodaju dodatnih količina. No, priliku neće imati svi, već samo ugovorni kupci koji ulaze u skupinu onih s kojima se zaključuju godišnji ugovori, i to samo oni koji su već iskoristili maksimalnu količinu sirovine koju mogu kupiti po režimu utvrđenim tzv. Pismom razumijevanja, odnosno po povoljnijim cijenama od tržišnih. Natječajem koji je objavljen na internetskim stranicama Hrvatskih šuma, tvrtke koje zadovoljavaju taj uvjet prijaviti se mogu do 15. prosinca, a otkupit će moći 10 posto dodatne količine trupaca.

Prema podacima koje smo dobili iz Hrvatskih šuma, već su zaprimili zahtjeve 35 tvrtki. Godišnje ugovore za ovaj poseban režim kupnje na temelju natječaja za 2024., inače, ima ukupno 451 kupac.

No, velik dio njih bio je proteklih mjeseci nezadovoljan jer se, kako su tvrdili, učestalo događalo da u količinama iz redovne sječe i standardne kvalitete dobiju i trupce lošije kvalitete koji su nastali nakon oluje. Zasad nema informacija o procjenama koliko od trupaca iz ove “izvanredne” serije bi moglo biti na kraju i prodano kroz ovu posebnu ponudu, koja je, prema objavljenom pozivu Hrvatskih šuma, jednokratna i isporuke će se realizirati do kraja 2024.

Drvoprerađivači su i prije ljeta počeli upozoravati da se ta sirovina ne prodaje, da nije dobro tretirana i skladištena, te su upozoravali i tražili reakciju resornog Ministarstva poljoprivrede tvrdeći da to drvo gubi na vrijednosti. Zbog krize koja je sve izraženija na njihovom tržištu, cijene za sirovinu iz ove kategorije za njih su bile neprihvatljive, iako je među njima bilo dosta onih koji su zainteresirani kupiti je, ali samo po povoljnijoj cijeni. Hrvatske šume sve vrijeme uporno su ustrajavale na tržišnoj cijeni i prodaji licitacijama, a proizvođači su ustrajavali u svojim zahtjevima, tvrdeći da na licitacijama zapravo uopće nema prodaje ove “izvanredne” količine trupaca.

Najviše stradao lužnjak

“Ove je godine putem licitacija prodano 126 tisuća kubnih metara trupaca hrasta po prosječnoj cijeni od 366,52 eura po kubnom metru”, odgovorili su iz Uprave Hrvatskih šuma na upit o prodaji trupaca nastalih nakon oluje. Dakle, od prodaje tih trupaca ostvareno je po podacima Hrvatskih šuma više od 46 milijuna eura prihoda. Prema podacima koje su objavile Hrvatske šume, u olujama prije godinu i pol izvaljeno je i stradalo oko 3,95 milijuna kubika bruto drvne zalihe, od čega najviše hrasta lužnjaka, 1,94 milijuna kubika. Do kraja rujna ove godine, kažu u HŠ-u, samo na području vinkovačke podružnice Uprave šuma proizvedeno je oko 605 tisuća kubnih metara hrastovih trupaca, a o kolikoj se količini radi najbolje svjedoči podatak da je godišnja prosječna proizvodnja od 2020. do 2022. bila nešto više od 400 tisuća kubika.

Hrvatske šume tom su odlukom i same priznale su drvoprerađivači bili u pravu, kazavši kako se na prodaju odlučuju kako bi se “isporuka takvih količina uredno te žurno izvršila najkasnije do 31. prosinca 2024. godine te time spriječilo gubitak kvalitete i smanjenje vrijednosti proizvedenih drvnih sortimenata”. U odluci se navodi i kako su Hrvatske šume “uvidjele pojavne situacije gdje se pojedine vrste trupaca ne mogu isporučiti sukladno ugovorenim vrstama”, te će trupce koji su slučajni prihod proizveden zbog posljedice više sile, ponuditi za isporuku ugovornim kupcima kao zamjenske količine po ugovorima za 2024.

Na kraju ipak – gubici?

“Radi se o debelo zakašnjeloj odluci, koja je samo alibi odluka za propuste i neznanje u prethodnom razdoblju”, kratko je komentirao jedan od poduzetnika iz redova kupaca trupaca. Primjećuje da je nakon toliko vremena u obrazloženju navedeno mnoštvo detalja, iz kojih se može zaključiti kako su Hrvatskim šumama nepotrebno nanesene ogromne štete, te da će umjesto ekstra dobiti za izvanredne količine sirovine na kraju bilježiti – gubitke. Pita se i kako će i po kojoj vrijednosti zalihe ove robe biti prikazane u izvješću za 2024. U Hrvatskim šumama, pak, ustrajavaju kako se vodi računa o kvaliteti drvnih sortimenata nastalih nakon oluje koje isporučuju ugovornim kupcima. Tvrde da se ona drži na pomoćnom stovarištu kao i svi ostali sortimenti te njihovo skladištenje ne iziskuje dodatne troškove.

Na upit o procjenama efekata odluke o prodaji dodatnih količina trupaca iz oluje i koliko će se njima smanjiti zalihe te sirovine, u Hrvatskim šumama odgovaraju kako “kontinuirano rade na sanaciji štete nastale vjetrolomom te su veći dio proizvedenih sortimenata i prodale”. Stanje zaliha je, dodaju, približno na istoj razini uz kontinuiranu proizvodnju, te je cilj otpremiti približno iste količine koje će u narednom razdoblju biti proizvedene. Plan je, zaključuju, da se u prvoj polovici godine uspješno sanira drvna zaliha iz oluje.

Za iduću godinu, inače, predviđena je jednaka količina redovne sječe kao proteklih godina. U tijeku je, naime, javni natječaj za nove godišnje kvote ugovornim kupcima, za ukupnu količinu od 2,3 milijuna kubnih metara trupaca, a natječaj je otvoren do 29. studenoga.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close