Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je u intervjuu za HTV da je najnoviji sukob između SDP-a i HNS-a pokazatelj ozbiljne krize u Vladi, a nada se da će se to ipak riješiti na odgovarajući način.
"Riječ je o problemu unutar koalicije za koji se možemo nadati da će se riješiti na odgovarajući način. Problem oko kojeg su se na neki način sučelili je prevažno pitanje poreznog sustava i za očekivati je da Vlada izađe jedinstvena pred građane s ovim projektom poreznog sustava", rekao je predsjednik odgovarajući na pitanje je li Vlada u ozbiljnoj krizi s obzirom na sukob u koaliciji.
Na pitanje stoji li iza sukoba zbog poreza na nekretnine Radimir Čačić, kako to tvrde u SDP-u, predsjednik je odgovorio: "Možemo samo nagađati tko ima kakav utjecaj. Znamo koje su formalne posljedice presude. Gospodin Čačić je otišao iz Vlade, ali da li se bavi politikom, ono što bismo rekli, iza kulisa, o tome ne mogu nagađati. Ne bi bilo dobro da se itko bavi iza kulisa politikom jer politika je nešto što mora biti transparentno i prema građanima i prema ostalim sudionicima političkog procesa", poručio je predsjednik Josipović.
U vezi s uvođenjem poreza na nekretnine, predsjednik je rekao da je ocjena samog projekta jedno, a nastup Vlade kao cjeline nešto drugo. "U načelu sam za to da se oporezuju svi različiti oblici bogatstva, uključivši i nekretnine, ali svaki taj porez, pa ako i bude – porez na nekretnine, dividende ili bilo što drugo, mora biti razuman i umjeren", istaknuo je.
Smatra da projekt načelno uživa podršku, o njemu se treba razgovarati, "brusiti" ga, jer su porezni sustav i promjene u njemu vrlo važni u svakom društvo.
Na pitanje kada očekuje konkretne poteze Državnog odvjetništva jer su generali Gotovina i Markač oslobođeni, a netko za ratne zločine u Oluji mora odgovarati, predsjednik je rekao da DORH obrađuje pojedine predmete i podsjetio da "smo mi proveli jedan pristojan broj postupaka protiv pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih formacija". "Neki s vrlo visokim činovima i generalskim su bili suđeni na dugogodišnje kazne zatvora. Prema tome, tu Hrvatska nema otpor tome da se sudi svojima. Zločini nakon Oluje nisu u dovoljnoj mjeri istraženi, barem nisu rezultirali odgovarajućim presudama. Siguran sam da će se to dogoditi."
Josipović smatra da nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima nije "palo u vodu" sve ono što je nastojao postići sa Srbijom te podsjetio da se puno toga u posljednje dvije godine napravilo, od rješavanja vrlo praktičnih problema, zajedničkog rada na pronalaženju sudbine nestalih, rješavanju različitih imovinskih problema.
"Ova ljutnja susjedne države se transponira na Hrvatsku. Nije Hrvatska oslobodila generale, najviši pravni autoriteti su odlučili da su naši generali oslobođeni, da nisu krivi. Prema tome to je pitanje respekta međunarodnih institucija i međunarodnog prava. Transponirati ljutnju koja možda može biti usmjerena na tužiteljstvo, sasvim sigurno ne i na sud, nije dobra politika", rekao je predsjednik.
Ocijenio je kako je Hrvatska svjesna da je zločina bilo i s naše strane. "Radimo na tome i radit ćemo na tome da se svi zločini kazne. Želja da se pod svaku cijenu osudi nekoga tko je možda nevin, nije dobro. To sliči na jedan oblik ritualnog kažnjavanja, tek da bi se nekoga kaznilo i da bi netko bio odgovoran. To je nešto što nije dobro i ne bi bilo dobro za pomirenje i međusobne odnose", rekao je Josipović poručivši kako misli da je to trenutak kad treba "stat na loptu". Siguran je da će vladajuća garnitura u Srbiji shvatiti da je to i interes Srbije.
Za izjavu saborskog zastupnika i predsjednika SNV-a Milorada Pupovca kako ga ova atmosfera u Hrvatskoj podsjeća na ratne 90-te, hrvatski predsjednik je rekao da to nije fer izjava.
"Uspoređivati danas s 90-ima, a posebice ne imajući u vidu cjelinu odnosa i uzroke onih odnosa koji su bili 90-ih naprosto nije korektno. Mislim da smo svi svjesni da imamo još što učiniti na gradnji prava nacionalnih manjina, posebno srpske, ali uspoređivati današnje dane s 90-ima naprosto nije dobro. Ima sredina, danas je bio jedan slučaj u kojem se pokazalo da jedan zao duh nacionalizma, zločestog šovinizma nije zamro", kazao je Josipović spomenuvši današnji incident u Đevrskama. Uvijek moramo biti spremni na to da nažalost uvijek ima takvih ljudi koji su željni ekscesa, ali to je velika manjina, rekao je.
Josipović je demantirao da je Gotovini ponudio savjetničko mjesto, ali smatra da ideja nije loša. "Nije točno, ali možda kao ideja nije loša. Nisam o tome razmišljao." Na pitanje je li dobra odluka da se Gotovina "povuče iz politike", odgovorio je kako je to individualna odluka i da se nikome, pa ni generalu Gotovini ne bi usudio savjetovati da se bavi politikom ili ne bavi. O nepravomoćnoj presudi za ratno profiterstvo bivšem premijeru Sanaderu i pitanje je li apsurdno da je on prva osuđena osoba s obzirom na to koja se pljačka dogodila u privatizaciji i pretvorbi, odgovorio je da je neki slučaj uvijek prvi slučaj. Pri tome, "ne želim špekulirati o krivnji ili konačnoj presudi Sanaderu".
U vezi sa slučajem prepisivanja diplomskih radova u kojem se spominje i jedan od šefova njegova osiguranja, Josipović je rekao da je on zaposlenik MUP-a i MUP će poduzeti što zakon nalaže. Treba vidjeti hoće li se i takav postupak voditi, ne bih trčao pred rudo, dodao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu