Sukob potrošača, toplane i Grada Karlovac na izmaku

Autor: Agencija VLM , 12. ožujak 2013. u 13:12
Foto: Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL

Do 2015. svaki korisnik mora imati mogućnost plaćanja uistinu utrošene energije, u idućoj ogrjevnoj sezoni usluga po mjeri potrošača

Nazire se kraj žestoke javne rasprave o odnosu Grada Karlovca i njegovih toplinarskih tvrtki te potrošača, koja traje već gotovo dvije godine.

Regionalna organizacija zaštite potrošača, uz manje ograde, podržava Prijedlog Zakona o tržištu toplinskom energijom i gradski program sufinanciranja ugradnje mjerila potrošnje toplinske energije za svaki stan. Grad provodi natječaj za pokrivanje dijela troškova ugradnje instrumenata za mjerenje potrošene toplinske energije za svaki stan i termostatskih ventila, dok Gradska toplana pruža logističku potporu onima koji se odluče na takvo ulaganje.

'Pozivamo sve potrošače da se uključe u akciju. To moramo odraditi zajedno, kako bi nam ugradnja bila daleka jeftinija',  poručuje predsjednik ROZP-a Željko Tomašić. Dodaje da do 2015. godine svatko mora imati svoje mjerilo. Gradska tvrtka Inkasator pomaže svojim korisnicima i prilikom ugradnje razdjelnika. Ako stan ima vlastiti kalorimetar, tada njegov vlasnik ne treba tražiti suglasnost svojih susjeda za izdvajanje iz središnjeg toplinskog sustava i samostalno regulira potrošnju. Razdjelnici pak mjere udio potrošnje pojedinog stana u ukupnoj potrošnji.

'Šaljemo okvirne ponude zainteresiranima, a riječ je o 74 obračunska mjerna mjesta. To je pola grada',  kaže Inoslav Latković, direktor Gradske toplane. Dodaje da je potrebna suglasnost svih korisnika prije ulaganja u preinake instalacija i ugradnje kalorimetara za svaki stan. 'Taj mjerni instrument na tržištu stoji oko 1.500 kuna, a sami zahvat od 10.000 do 12.000 kuna po korisniku', kaže Latković i dodaje:  Udrugama i nama je zajednički interes da građanima bude bolje. Podsjetimo da je nedavno s gradonačelnikom Damirom Jelićem obišao korisnike na adresi Ulica Isidora Kršnjavog 8, 8a i 8b koji su među prvima u Karlovcu proveli tu investiciju, koja ih je stajala ukupno oko 400.000 kuna, a Grad ih je pomogao s 60.000.

'Gradska toplana provodi akciju nakon koje će se usluga plaćati po potrošnji, kako nalaže i Zakon o zaštiti potrošača. Kako je u raspravi prijedlog zakona kojim bi se toplinarsko tržište liberaliziralo, smatramo da je toplana na vrijeme krenula u tržišno natjecanje te da se može očekivati da će u idućoj ogrjevnoj sezoni usluga biti organizirana po mjeri potrošača', smatra Tomašić.

Komentirajte prvi

New Report

Close