Poštanske usluge u pravosuđu državu stoje 67 milijuna kuna.
Višemilijunske iznose država plaća i za potrebe dostave trgovačkog sudstva, gdje su, apsurdno, stranke gospodarski subjekti koji, izuzme li se sud, zapravo ne funkcioniraju bez interneta. Trgovački sud u Zagrebu lani je imao 177.000 pošiljki i na poštare je potrošio 2,9 milijuna kuna. Za oko pet tisuća podnesaka dostava nije uredno obavljena i tako je 30-ak tisuća kuna otišlo u vjetar, no prava šteta jest razvlačenje ionako dugotrajnih procesa. Naime, za duljinu sudskog postupaka dobrom je dijelom krivac zastarjeli način dostave, od kojeg profitiraju jedino poštanske tvrtke na čelu s državnom poštom. Godinama se različite vlade opiru pritiscima pravnika da se to rješenje zamijeni elektroničkom dostavom, a sad je teren za to pripremljen.
Akademik Jakša Barbić kaže da je rješenje u tome da svaki odvjetnik mora imati u mrežu uključenu svoju e-adresu, dok bi je i svaka tvrtka morala upisati u sudski registar. I stranke i njihovi zastupnici u postupku na sudu morali bi navesti e-adrese. Barbić smatra da se time ne bi služio zanemariv broj tvrtki. "Takva dostava bila bi neusporedivo brža, sigurna, spriječilo bi se izbjegavanje primitka pismena i nepotrebno odgađanje ročišta, a troškova dostave praktički ne bi bilo". Taj se model može izvesti uz doradu sustava NIAS (Nacionalni identifikacijski i autentikacijski sustav), pa se tehnički e-dostava može brzo uvesti i za tvrtke, ne samo za građane, poručuju iz Ministarstva uprave.
Pomoćnik ministra uprave Darko Parić potvrdio je da će najkasnije u lipnju proraditi NIAS, inače dio projekta e-Građani. "NIAS je u potpunosti na raspolaganju Ministarstvu pravosuđa sa svim funkcionalnostima i sada i od momenta kada bude u produkciji", kaže Parić dodajući da će građani u svakoj poslovnici Fine te besplatno dobiti username, password i mtoken, preko kojeg će primati dokumente i raditi elektroničke servise s državom. Tehnički gledajući, sudovi bi, kaže, mogli u lipnju početi isporučivati dokumente i pozive pod uvjetom da građani iskoriste NIAS. No, e-dostavu treba regulirati, a za taj je dio zaduženo Ministarstvo pravosuđa. Kako doznajemo, resor Osata Miljenića namjerava omogućiti e-dostavu sudskih pismena i za građane i za tvrtke, a prostor za poboljšanja je neiscrpan. Zakon o parničnom postupku još ne propisuje obvezu suca da sljedeću raspravu mora zakazati na prethodnoj. Svi žele da to ide brže, a izostao bi i trošak poziva koji najčešće čini dostavu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu