Sučević: Moramo se pripremiti na poskupljenje goriva

Autor: Poslovni.hr , 02. ožujak 2022. u 13:17
FOTO: Pixabay

Inflacija bi mogla dostići do 9 posto, a onda da bi se mogla početi spuštati. Kumulativno bi onda inflacija ove godine mogla biti 6 do 7 posto, rekao je Sučević.

Danko Sučević, stručnjak za krizni management, za N1 Studio uživo komentirao je globalne tržišne poremećaje koje je uzrokovao rat u Ukrajini te inflaciju koja prijeti kako svjetskom, tako i hrvatskom gospodarstvu.

Kupnju Sberbanka ocijenio je kao iznenađujuće brz i relativno hrabar potez Hrvatske poštanske banke, odnosno Vlade.

“Od koga je to kupljeno nije javno dostupni podatak, kao niti pod kojom cijenom, ali to su sve rizici za koje je dobro da su prihvaćeni jer je prijetila nestabilnost Sberbanke, ali i bankarskog sustava u Hrvatskoj”, kazao je Danko Sučević.

Pojasnio je da ova kupnja neće imati utjecaja na Fortenovu jer Sberbanka Hrvatske nije vlasnik Fortenove.

“Kakav će utjecaj sve ovo imati na Fortenovu, ovisit će kakve će sankcije biti i koliko će dugo trajati ovo. U najgorem slučaju će i Fortenova biti preuzeta kao i Sberbank”, kazao je Sučević pa dodao da je ovo krizna situacija kada se poduzimaju mjere koje nisu normalne, ali da trenutno ne možemo zamjerati ništa Vladi s obzirom da je to globalna kriza.

Poremećaji na tržištu

“Cijene će sasvim sigurno još neko vrijeme rasti dok se ne postigne stabilnost ponude i potražnje. Predviđanja su da bi ove godine, zbog kombiniranog utjecaja već očekivane inflacije koju smo imali do kraja prošle godine i porasta cijene energenata zbog ove krize, inflacija mogla dostići do 9 posto, a onda da bi se mogla početi spuštati. Kumulativno bi onda inflacija ove godine mogla biti 6 do 7 posto”, rekao je Sučević.

Smatra da Vlada ima još prostora intervenirati, ali da će to ovisiti o njihovim procjenama.

“Vlada ima prilično dobru likvidonosnu poziciju trenutno i može nastaviti intervenirati, ali to će ovisiti o procjenama. Svi zajedno se moramo pripremiti na porast cijene goriva, što automatski znači da je slobodna gotovina za ostale proizvode manja. To onda znači da će se potražnja za ostalim proizvodima smanjiti, a sve to može dovesti do recesije”, upozorava Sučević.

Uspoređujući sadašnju krizu sa recesijom koja je nastala 2008., kazao je:

“2008. godine je puknuo jedan balon, onda smo 2020. imali koronu koja se sada smiruje. Međutim, to su bili utjecaji kratkoročnog dometa i uglavnom predvidljivi, ali ovo što je Rusija sada napravila može imati vrlo dalekosežne posljedice. Ovo može biti početak novog hladnog rata, većih ulaganja u naoružanje, a to šteti svakom gospodarstvu”, istaknuo je.

Komentirajte prvi

New Report

Close