Premda je Vlada prošle jeseni odbila javnosti otvoriti registre o stvarnim vlasnicima poduzeća, omogućivši pristup tek rijetkim ovlaštenim osobama, ipak će to biti dužna učiniti do siječnja 2020. Do tada se članice moraju uskladiti s Petom direktivom protiv pranja novca koja je jučer stupila na snagu, a kojom Bruxelles nakon globalnih otkrića Panama Papersa želi transparentnost o tome tko stoji iza kompanija i zaklada. “Moramo zatvoriti sve rupe u zakonima: zakonodavni propusti u jednoj državi članici utjecat će na sve druge.
Pozivam države članice da ispune obećanja i što prije ažuriraju nacionalne propise”, rekla je povjerenica za pravosuđe, potrošače i ravnopravnost spolova Věra Jourová. Novim pravilima uvode se strože obveze vezane uz transparentnost, potpuni javni pristup registrima o stvarnom vlasništvu poduzeća i trustova (zaklada), njihovo međupovezivanje, strožu provjeru visokorizičnih zemalja te veću suradnju i razmjenu informacija između članica. Također, korištenje anonimnih ‘prepaid kartica’ bit će ograničeno do 150 eura u internetskim trgovinama (tj. 50 za online transakcije), a pravila protiv pranja novca vrijedit će i za platforme za konverziju virtualnih valuta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu