Studija "Utjecaj poljoprivrede na onečišćenje površinskih i podzemnih voda u Republici Hrvatskoj" predstavlja jednu od temeljnih podloga za izradu plana upravljanja vodama u Hrvatskoj, kazao je u petak ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina na predstavljanju studije.
Dobra suradnja znanstvene zajednice i ministarstva potvrđena je i na ovom projektu čiji je cilj imati strateški dokument koji će biti osnova za plan dugoročnog upravljanje vodama, kazao je.
Napomenuo je i kako je kroz program ruralnog razvoja (kroz podmjeru 4.1.2) osigurano gotovo 130 milijuna kuna europskih sredstava za zbrinjavanje stajskog gnoja, odnosno umanjenja štetnog djelovanja nitrata na vodu. Natječaj je raspisan i ponavljat će se kontinuirano kroz godinu.
Profesor zagrebačkog Agronomskog fakulteta Davor Romić je kazao kako je poljoprivreda jedan od značajnih onečišćivaća voda i njihova uloga kao znanstvene zajednice je bila da rasvjetle situaciju, utvrde koja su područja ugrožena i kako postaviti budući monitoring površinskih podzemnih voda s obzirom na direktive koje su preuzete ulaskom u EU.
Ovaj projekt dat će i odgovor kako u budućnosti kreirati politiku vezano uz sinergiju između poljoprivrede i voda, kazao je. Istaknuo je kako je riječ o projektu koji treba osigurati održivo gospodarenje vodama i povezanost voda i poljoprivrede.
U sažetku studije se između ostalog navodi kako se poljoprivredna proizvodnja danas globalno ističe kao značajni izvor onečišćenja površinskih i podzemnih voda, što se prvenstveno odnosi na primjenu pesticida i gnojiva.
U većini država EU poljoprivreda je odgovorna za više od 50 posto ukupnog dušika otpuštenog u površinske i podzemne vode. Ako dospiju u podzemnu vodu, nitrati i ostaci pesticida ugrožavaju okoliš, a u vodi za piće i zdravlje ljudi.
Studiju je za Hrvatske vode izradio konzorcij koji čine zagrebački Agronomski fakultet, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, OIKON i Hrvatski geološki institut.
Utvrđene su površine i način korištenja poljoprivrednog prostora, izrađene karta poljoprivrednih kultura na više razina – države, županije, općine.
Po prvi put je tako u Hrvatskoj kvantificiran i analiziran poljoprivredni prostor po kulturama. Nadalje, podaci o stočarskim farmama prostorno su analizirani, a korišteni su i kao ulazni podaci za utvrđivanje pritisaka na vode. Podaci o potrošnji pesticida su također detaljno analizirani kao bitna podloga za identificiranje poljoprivrede kao izvora onečišćenja voda.
Izrađen je prijedlog novih lokacija koje bi trebale biti uključene u mrežu monitoringa uvažavajući kriterije definirane u studiji te je dan prijedlog cjelovite mreže monitoringa površinskih i podzemnih voda u Hrvatskoj za praćenje utjecaja poljoprivrede na onečišćenje voda.
Jakovinu su novinari pitali kada misli pokrenuti inicijativu za oslobađanje PDV-a na doniranu hranu. Kazao je kako se na tome radi te kako će novi zakon o poljoprivredi dati pravni okvir da se nakon 20 godina može urediti sustav doniranja hrane socijalno ugroženima i u slučaju elementarnih nepogoda.
U svakom slučaju do ljeta će sve biti pripremljeno i moći će se raditi i po novom zakonu, kazao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu