Hrvatska je zemlja u kojoj ima tristotinjak studenata s invaliditetom, a iskustvo rada i radne prakse tijekom studentskih dana ima vrlo mali broj njih.
Iako su naši radni zakoni afirmativni kad su u pitanju osobe s invaliditetom, stopa njihovog zapošljavanja u usporedbi s europskim standardima i dalje je vrlo niska. Kako bi proširili svijest o ovom problemu u poslovnoj zajednici i javnosti, Poslovni dnevnik u suradnji s partnerima poslodavcima treću godinu zaredom provodi društveno odgovorni projekt "Iskustvo zlata vrijedi". Prošlogodišnji projekt omogućio je praksu studentima s invaliditetom u suradnji s osamnaest renomiranih tvrtki, partnera projekta. Isto ćemo učiniti i ove godine te opet studentima s invaliditetom omogućiti integraciju u poslovnu sredinu i razvoj vještina koje će im u budućnosti pomoći pri zapošljavanju. Mogućnosti i prilike poput ovih, za osobe s invaliditetom omogućuju im potpunu integraciju u društvo i otvaraju im potpuno novu perspektivu.
Prošle godine svaki student je dobio minimalno mjesec dana radne prakse u jednoj od tvrtki gdje su imali mogućnost upoznati se s realnim stanjem u poslovnom svijetu. Studenti su naučili kako funkcioniraju različiti odjeli unutar tvrtki te usklađivali stečena znanja s fakulteta s vještinama koje su naučili na radnim praksama. Svi poslodavci su imali samo riječi hvale za studente ističući njihov entuzijazam, volju i želju za upoznavanjem svih segmenata poslovanja tvrtki. Pokazali su iznimno razumijevanje za njihova pitanja i neupućenost te im otkrili mnoge ˝tajne zanata˝ pokazujući im kako poslovanje velikih tvrtki danas doista funkcionira. Dvije studentice, Petra Gajski i Petra Jug ostale su raditi u tvrtkama gdje su obavljale praksu, a student Neven Tomečak je tijekom trajanja prakse dobio poslovnu ponudu i počeo raditi u informatičkoj tvrtki.
Cotrugli business school
Petra Jug studentica religiozne pedagogije i katehetike Katehetskog instituta Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta svoju radnu praksu obavljala je u poslovnom timu COTRUGLI Business schoola. ˝Izuzetno mi je drago i sretna sam što me je ova uspješna škola izabrala kao praktikanticu. Na samom početku prakse upoznala sam kolege i svatko od njih predstavio mi je svoje područje rada, što mi je pomoglo da bolje razumijem i shvatim način rada i funkcioniranja škole˝, kaže Petra. Najviše je radila u upisnom odjelu na administrativnim poslovima. Kako kaže, novi izazovi su ono zbog čega je posebno zadovoljna praksom. ˝Svakog dana naučim nešto novo i pomičem vlastite granice˝, konstatirala je Petra. Lana Dojčinović Matovina, izvršna direktorica COTRUGLI Business Schoola ističe kako su nakon samo m jesec dana prakse znali da Petra treba biti dio njihovog tima. ˝Njene sposobnosti i motivacija za radom uvjerile su nas da smo na pravom putu s projektom koji smo pokrenuli nedugo pred Petrin dolazak u COTRUGLI. Radi se o projektu Online MBA programa za osobe s invaliditetom u kojem stipendiramo kandidate iz cijele regije koji će početkom jeseni krenuti s programom. Petrine kvalitete i vještine smo usmjerili u ovaj projekt, ona kao voditeljica projekta, svakodnevno komunicira s polaznicima programa i ostalim dionicima. Pritom prvenstveno mislim na poslodavce, poanta našeg projekta je da uz vrhunsku edukaciju polaznici steknu i mogućnost poslovne prakse. Kako bi kandidatima olakšali svladavanje programa, naši polaznici regularnog E/MBA programa bit će mentori kandidatima. Vjerujemo da smo time zatvorili puni krug i osigurali kandidatima veću konkurentnost na tržištu rada, ali im i pružili veliku priliku za daljnji osobni razvoj. Uz Petru smo zaposlili još 3 osobe s invaliditetom, koji su obogatili naš tim, a rezultati naše Petre i njenih kolega govore sami po sebi˝, poručila je Lana Dojčinović Matovina, Izvršna direktorica COTRUGLI Business Schoola.
Mikronis
Neven Tomečak, student povijesti na Filozofskom fakultetu i primijenjenog računarstva na Sveučilištu Algebra praksu je obavljao u tvrtki Zel-Cos koja radi sa sestrinskom kompanijom Mikronis. ˝Vidio sam hrpu promjena matičnih ploča, hrpu raznih modela i to će mi svakako puno koristiti. Stvarno me interesiralo sve vezano za tehniku i tehnologiju, a aparate, aplikacije za dijagnostiku kao što sam ja vidio ovdje inače se rijetko nalazi.Mentori su mi spremno odgovarali na sva moja pitanja, a ja sam ih imao 550 svaki dan, vjerujte mi˝, ispričao je Neven. Još prije završetka prakse dobio je ponudu za posao u informatičkoj tvrtki Ramtech. Znanja ne koristi samo poslovno, već i privatno te sebi i prijateljima sređuje kvarove na računalima. "Mislim da ne postoji bolja stvar od toga da 'osobu s invaliditetom' učinite konkurentnom na tržištu rada", poručio je Neven.
Metro
Petra Gajski,studentica socijalnog rada na Pravnom fakulteta, svoju praksu je odradila unutar odjela za Ljudske resurse i korporativne komunikacije u METRO-u. ˝Ova kompanije je kao jedan kotač koji ima za cilj pokrenuti kvalitetnu radnu atmosferu i okolinu te nastaviti dobro poslovanje, dok se u centrima za socijalnu skrb bave različitim problematikama. Ovo je za mene bio potpuno novi svijet. Sve mi je zanimljivo, dinamično, radim baš sve u što me kolege žele uputiti. Inače, kolege su vrlo prijateljski nastrojeni, uz takvo prijateljsko okruženje se jako puno zadataka napravi jer nema one striktne i zapovjedne atmosfere, što mi se posebno sviđa. Dosta sam radila u administraciji, upoznavala se sa zakonima, slagala tekstove za interni časopis, prevodila. Svaki dan nešto novo˝, pohvalila se Petra. Imala je priliku sudjelovati u zapošljavanju novih kadrova, administraciji i obračunu plaća, internim treninzima i razvoju te korporativnim komunikacijama, a poslodavce je toliko oduševila da je ostala i raditi unutar tima i nakon odrađene prakse. Iz METRO-a kažu kako je Petra punopravni član tima već sedam mjeseci. Budući da Petra studira na Pravnom fakultetu od velike je pomoći našim kolegicama iz kadrovske administracije te uz njih, uz teorijski dio, dobiva i praktična znanja.
AD plastik, Jelena Lovrić
U svakom trenutku sam se osjećala prihvaćenom i dio tima u kompaniji
Jelena Lovrić studentica je Industrijskog inženjerstva na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu. "Bila sam jako sretna kad sam dobila praksu u tvrtki AD Plastik jer je priroda njihova posla bliska sa smjerom fakulteta koji pohađam, a uz to sam znala da ima dosta zaposlenika AD Plastika koji su uspješno završili smjer Industrijsko inženjerstvo, što me je dodatno motiviralo i kad je studij u pitanju", kaže Jelena. Njeni radni zadaci sastojali su se pretežno od administrativnih poslova koji uključuju upisivanje podataka o pakiranju u sustav za EDI komunikaciju i ostale interne programe. Jelena je također radila na izradi informacija o pakiranju te aktivno sudjelovala u definiranju pakiranja za neke proizvode, a upoznala se i s ulogama i odgovornostima razvojnog tehnologa kvalitete u projektnom timu.˝Kolegama je bilo vrlo drago što mi mogu predočiti područje svog rada te što im mogu pomoći u obavljanju pojedinih poslova. U svakom trenutku sam se osjećala prihvaćenom i dio tima˝, tvrdi Jelena.
Atlantic grupa, Damir Peris
Ne trebam olakšanja, već priliku
Damir Peris, student Pravnog fakulteta praksu je obavio u odjelu ljudskih resursa Atlantic grupe. ˝Među ponuđenim tvrtkama partnerima mi je odmah zapeo Atlantic za oko i doista mi je drago da sam baš ovdje dobio priliku za odrađivanje radne prakse. Dobar je osjećaj biti u tome, biti u doticaju sa strukom. Jedno je doma čitati i učiti o tome, a drugo je vidjeti uživo poslovni svijet˝, tvrdi Damir. Ideja poslodavca bila je da se Damir u potpunosti upozna s odjelom Ljudskih rerursa pri čemu su se trudili uskladiti njegovo profesionalno usmjerenje sa zadacima i projektima na kojima bi sudjelovao za vrijeme trajanja prakse te mu tim zadacima predočiti što rade Ljudski resursi jedne internacionalne kompanije. ˝Sudjelovao sam u izradi internih dokumenata, upoznao se s mjerama poticanja zapošljavanja te dobio uvid i u mnoge interne akte. Komunikacija i klima koja vlada u ovoj tvrtki je ona koju svaki radnik može poželjeti i tako bi trebalo biti u svakoj tvrtki. Pravno ja jesam osoba s invaliditetom, ali u odnosu na prosječnog čovjeka siguran sam da uvijek mogu više, ja ne trebam olakšanja, već priliku˝, poručio je Damir.
Dukat, Nataša Kefurt
Ne znam kako je bilo drugima, ali ja sam stvarno uživala
Nataša Kefurt studentica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, radnu praksu obavila je u Dukatu. Prvo što je Nataša na praksi obišla bio je odjel ljudskih potencijala, zatim kadrovska služba, a potom je uslijedio stručni obilazak pogona i skladišta. "Bila sam i u odjelu marketinga gdje sam naučila kako se kreira cijena, kako se novi proizvodi plasiraju na tržište, kako nastaju ideje i kako se snimaju reklame˝, prepričava Nataša. Radom u korporativnim komunikacijama postala je dio tima i projekta 'Volim mlijeko'. Osim tog, tada aktualnog projekta, Nataša se u odjelu korporativnih komunikacija upoznala i s ostalim projektima. "Ne znam kako je ostalima bilo na praksi, ali ja sam stvarno uživala. Svi su bili i više nego susretljivi prema meni. Iako sam svjesna da imaju svog posla, našli su vremena i odgovorili mi na sva moja pitanja te doista imali strpljenja za mene. Željela sam iz ove priče izvući što veći maksimum i usredotočiti se na posao", konstatirala je Nataša.
Bauerfeind, Marija Kombura
Učila sam puno jer su mi svi strpljivo odgovarali
Marija Kombura, studentica Ekonomskog fakulteta naučila je kako funkcioniraju razni odjeli velike tvrtke kao što je Bauerfeind. ˝Meni je drago da sam prošla sve odjele jer iako studiram ekonomiju tek na zadnjoj godini biram smjer. Ono što je meni bilo bitno je da vidim koje programe i alate ću najviše koristiti u poslu s obzirom na oštećenje vida koje imam˝, pojasnila je Marija. Tijekom radne prakse Marija je prošla sve odjele od financija, uprave, marketinga, djela prodaje do logistike i nabave. ˝Imala sam dosta pitanja u svakom odjelu i naučila sam puno jer su mi svi strpljivo odgovarali. Sve ovo će mi dosta koristiti jer se na fakultetu uči teorija, a na "terenu" možemo vidjeti stvarnu primjenu te teorije; naučila sam kako poduzeće funkcionira, što se i kako točno radi te naposljetku dobila sliku kako će jednog dana i meni biti˝, poručila je Marija.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Mario Nikić
Učili su o odnosima s medijima
Domagoj Tucaković, student Ekonomskog fakulteta ostvario je svoju želju dobivši posao u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. ˝Jedan cijeli tjedan sam se zadržao u financijskom sektoru budući da studiram ekonomiju. Nadam se da će mi to pomoći da se dodatno povežem sa svojom branšom. Obišao sam i urudžbeni sektor i sektor financija. Shvatio sam da me ovaj posao me doista ispunjava, a cijelo ovo iskustvo me motivira na daljnji rad i upornost˝, pohvalio se Domagoj. Poslodavci su odlučili stipendirati njegov studij i simboličnom mjesečnom svotom od 1000 kn kako bi pomogli ovom perspektivnom studenetu s invaliditetom. Osim Domagoja, u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Praksu je dobio i Mario Nikić, student novinarstva s Verna. S obzirom na struku najviše vremena provodio je u Odjelu za odnose s javnošću gdje se upoznao s pisanjem priopćenja, pripremanjem raznih tekstova i podloga za aktualna događanja, imao uvid u dogovaranje intervjua s medijima te učio o komunikaciji s novinarima.
Hrvatska lutrija, Domagoj Glažar
Sve mi je bilo zanimljivo i uopće nije bilo naporno
Domagoj Glažar, student Ekonomskog fakulteta i jedan od dvojice studenata koji su praksu obavili u Hrvatskoj Lutriji (HL). ˝Ova praksa mi je puno pomogla jer teorijska znanja koja nas nauče na fakultetu treba znati primijeniti. Ovdje se to ipak primjenjuje u praksi, realno je okruženje, točno onakvo kakvo nas može očekivati na pravom poslu. Hrvatska Lutrija mi je omogućila da se u radnoj okolini nametnem s tzv. zdravim ljudima te da vidim da i ja mogu parirati i obavljati neke zadatke na istoj razini kao i oni. Invaliditet nije prepreka za kompetitivnost mladih osoba s invaliditetom u društvu,˝ konstatirao je Domagoj. Ivan Taradi student germanistike i anglistike na Filozofskom fakultetu također je stjecao iskustvo u HL unutar sektora marketinga i korporativnih komunikacija."Prvi dan sam prisustvovao snimanju reklamnog spota u sklopu marketinške kampanje Hrvatske Lutrije, a nakon toga sam uglavnom surađivao s kolegama na izradi tekstova i izvještaja za interno glasilo Hrvatske lutrije. Sve mi je bilo zanimljivo i uopće mi nije predstavljalo napor, već užitak", pohvalio se Ivan.
- Poslovni dnevnik i ove godine organizira Iskustvo zlata vrijedi. Prijaviti se možete OVDJE.
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Alen Slivka
Radni kolektiv je bio sjajan, posao nimalo težak
Alen Slivka student menadžmenta unutarnje i međunarodne trgovine na Visokoj poslovnoj školi Libertas praksu je obavljao u Odjelu statistike Središnjeg ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje. Tamo je upoznao rad na mrežnoj aplikaciji Statistika on-line. ˝Zadaci su mi bili pratiti nezaposlenost, ulaske u evidenciju, izlaske iz evidencije, slobodna radna mjesta, broj nezaposlenih po županijama, izvlačenje tablica s time. Uglavnom čista statistika, a kroz nju se ovdje sve provlači. Iako sam je do sada rijetko koristio, nakon ovog se sjajno snalazim. Posao me nimalo nije umarao jer je radna atmosfera bila dobra. Fleksibilno radno vrijeme mi je posebno odgovaralo. Radni kolektiv je bio sjajan, držali su me ˝kao kap vode na dlanu˝ i kad god mi je trebala pomoć oko nečeg uvijek su bili tu i spremni pomoći˝, pohvalio se Alen. Osim statistike i obrade tablica Alen se upoznao s pojmovima iz područja tržišta rada, izvorima podataka, metodologije prikupljanja, obrade i prezentiranja podataka te je radio na sadržaju publikacija HZZ-a.
McDonalds, Roman Baštijan
Iako imam iskustva, posao mi je bilo posve druga priča
Roman Baštijan, student doktorskog studija Ekonomskog fakulteta na praksi u McDonald´su je naučio sve o funkcioniranju velike kompanije. ˝ "Na početku sam učio kako restoran funkcionira uz prisustvo više faktora, od ljudi, kvalitete, čistoće, prodaje pa do profita. Iako imam dosta iskustva zbog rada u udruzi, posao ovo je bila posve druga priča. McDonald´s ima specifičnosti velikih sustava, dobro predviđen opis radnog mjesta te odlično razvijen sustav napredovanja u poslu", komentirao je Roman. Osim radne prakse u McDonald´su Roman Baštijan je dobitnik stipendije u vrijednosti 18 tisuća eura za EMBA program koju je studentima s invaliditetom dodijelio COTRUGLI Business School. ˝MBA programi su u pravilu usmjereni prema primjeni stručnih znanja i upravljanje raznoraznim procesima unutar poduzeća, a upravo to je ono što meni fali. Vjerujem da će mi ta nova iskustva pomoći u primjeni znanja koja posjedujem, a osim toga tu je i networking. Svjestan sam da ću upoznavanjem novih ljudi koji su na pozicijama mnogo toga mogu naučiti ˝, konstatirao je Roman.
PBZ Croatia Osiguranje, Antonia Bekavac
Zapravo sam željela steći neko prvo iskustvo i uspjela u tome
Antonia Bekavac, studentica socijalnog rada na Pravnom fakultetu svoju radnu praksu obavila je u PBZ Croatia Osiguranju. ˝Velik dio osoba s invaliditetom žali se na predrasude s kojima se svakodnevno susreće. Ovaj projekt povećava šanse da mlade obrazovane osobe s invaliditetom postanu konkurentne na tržištu rada i da po završetku svog obrazovanja pronađu posao. Vjerujem da bi se kada bi dobili priliku za zaposlenje, povećala i šansa da se osobe s invaliditetom uključe u društvene tokove, upoznaju nove ljude što bi smanjilo predrasude koje prema ovoj skupini postoje u našem društvu˝, kaže Antonia. Zbog bliskosti s fakultetom koji pohađa zabavljalo ju je proučavanje pravnih akata. Budući da se promijenio zakon o radu i o obveznim mirovinskim fondovima, a takva promjena zakona sa sobom povlači i promjene statuta i i pravilnika i internih akata posla je bilo i više nego dovoljno. ˝Zapravo sam željela steći neko prvo iskustvo, znati kako je to dići se ujutro, imati posao i radnu obvezu, biti dio radnog kolektiva. Moj entuzijazam je bio velik jer mi je bila želja raditi negdje zbog samopouzdanja, a ako si osoba s invaliditetom teško je naći nešto˝, tvrdi Antonia.
Promologic, Tea Šušić
Sve što me je zanimalo, ovdje sam radila
Tea Šušić studentica diplomskog studija Grafičke tehnologije radnu praksu imala u Promologicu. ˝Sve što me je zanimalo na fakultetu, ovdje sam radila. Jako sam zadovoljna s praksom jer sam imala priliku vidjeti kako stvarno izgleda svijet rada, što se traži na tržištu, kojom brzinom i kvalitetom se poslovi moraju obaviti i slične situacije. Svaki dan sam dobivala konkretne radne zadatke, različite i ovisno o poslu tako da sam svakodnevno radila i učila nešto novo˝, kaže Tea. Najčešće su se njeni radni zadatci ticali kompjuterske pripreme tiska na majice, šalove, stolove, kišobrane i ostale promo materijale. Kako kaže, svi kolege u uredu su je vrlo dobro prihvatili. ˝ Ako nisam razumjela što treba zbog mojih komunikacijskih poteškoća onda bi mi napisali na papir. Imali smo vrlo korektan odnos i atmosfera na poslu je bila vrlo opuštena. Doista sam se pronašla u ovom poslu što mi je važno jer sam tek na početku svog radnog iskustva u struci ˝, poručila je Tea.
Tisak, Ivana Slaviček
Želim pokazati i dokazati da imam volje raditi
Ivana Slaviček apsolventica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu, dobila je praksu u trajanju od godinu dana u Tisku."Bavim se likvidaturom robe tj. povezivanjem računa dobavljača s otpremnicama. Zapravo je riječ o zaduženjima za robu i povratima kako bi kad su usklađeni mogli biti uneseni u poslovne knjige. Postoje posebni kompjuterski programi i točno određeni koraci prema kojima se to radi˝, kaže Ivana koja još uvijek radi u Tisku. Kako kaže danas je vrlo teško doći do zaposlenja, pa i privremenog, a pogotovo je teško ako ste osoba s invaliditetom. ˝Baš iz tog razloga želim pokazati i dokazati da imam volje raditi, učiti i dati sve od sebe da ono što radim bude kvalitetno i prepoznato kao korisno, a praksa mi je između ostalog još veća potvrda samostalnosti i neovisnosti. Ono što je meni bitno kako bih bila produktivna u punom smislu te riječi i kako bih dobro radila zadan posao jest poticajno okruženje koje te usmjerava samo na bolje, ljudi koji žele prenijeti svoje znanje i pozitivan pristup rješavanju problema˝, poručila je Ivana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu