Poslovni dnevnik već 13 godina društveno odgovornim projektom Iskustvo zlata vrijedi podiže svijest poslovne zajednice o važnosti uključivanja studenata s invaliditetom na tržište rada. U sklopu projekta Poslovni dnevnik povezuje poslodavce partnere iz vodećih kompanija sa studentima iz pripadajućih skupina te posreduje u omogućavanju prakse i stvaranju njihovih boljih poslovnih izgleda u budućnosti.
Uz to, plasiranjem spomenute teme u medijski fokus i organizacijom konferencije, informira i educira javnost o važnosti stvaranja društva jednakih prilika za sve. Inicirajući projekt Iskustvo zlata vrijedi 2013. godine, Poslovni dnevnik imao je jasan cilj proširiti svijest u poslovnoj zajednici o važnosti uključivanja osoba s invaliditetom, posebno mladih, na tržište rada.
Nitko tada nije slutio da će više od desetljeća kasnije projekt biti jednako važan, štoviše, potrebniji nego ikada i da će se u njega tijekom godina uključiti više od 200 studenata te preko 50 kompanija i institucija, visokosenzibiliziranih za temu zapošljavanja ranjivih skupina.
Snaga i važnost projekta
Sudjelovanje državnih institucija i zavidnog broja tvrtki partnera pokazuje snagu i važnost samog projekta. Poslovni dnevnik i ove godine želi svima kojima život nije pružio jednaku startnu poziciju pomoći da se lakše uključe na tržište rada te jednog dana ravnopravno sudjeluju u tržišnoj utakmici. U razdoblju od siječnja do prosinca 2024. iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zaposleno je ukupno 127.530 osoba, od čega 4399 osoba s invaliditetom. U odnosu na prošlu godinu, kada je zaposleno 3645 osoba s invaliditetom, broj zaposlenih je povećan za 20,7 posto. Od ukupnog broja zaposlenih osoba s invaliditetom, 2094 su muškarci (47,6%) a 2305 žene (52,4%), što je u odnosu na 2023. godinu promjena omjera u korist žena.
Udio zaposlenih osoba s invaliditetom u ukupnom broju svih zaposlenih osoba iz evidencije Zavoda iznosi 3,4 posto (udio zaposlenih muških osoba s invaliditetom iznosi 4,1%, a ženskih 3%), što je povećanje u odnosu na prošlu godinu za 0,6 posto. Od ukupnog broja zaposlenih osoba s invaliditetom 4267 osoba (96,9%) zaposleno je na temelju zasnivanja radnog odnosa, a 132 osobe (3%) na temelju drugih poslovnih aktivnosti (registriranje trgovačkog društva, obrta, ugovor o djelu i dr.).
Gledajući kretanje zaposlenosti i nezaposlenosti osoba s invaliditetom kroz posljednjih deset godina vidljiv je rast broja zaposlenih osoba s invaliditetom do 2017. godine, kada je uslijedio pad. Nakon tri godine pada, na što je utjecala i pandemija koronavirusom, broj zaposlenih osoba s invaliditetom u posljednje četiri godine ponovno raste.
Svaki deseti nezaposleni
Na posljednji dan 2024. u evidenciji Zavoda registrirane su ukupno 91.563 nezaposlene osobe. Od tog broja, 10.801 su osobe s invaliditetom, što iznosi 11,8 posto od ukupne populacije nezaposlenih osoba prijavljenih u evidenciji Zavoda.
U 2023. bilo je prijavljeno 11.297 osoba s invaliditetom, odnosno 4,4 posto više nego ove godine. U odnosu na prošlu godinu kada je zabilježen najveći broj osoba s invaliditetom u evidenciji Zavoda od kada se zasebno vodi statistika osoba s invaliditetom, ove godine bilježi se lagani pad broja nezaposlenih osoba s invaliditetom.