Strategija upravljanja državnom imovinom još daleko od naziva

Autor: Marija Brnić , 16. travanj 2013. u 15:10
U knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održana je javna tribina o upravljanju državnom imovinom; Photo: Petar Glebov/PIXSELL

Ovaj važni dokument u Hrvatskoj donosi se prvi puta od osamostaljenja.

Nacrt prijedloga Strategije upravljanja državnom imovinom od 2013. do 2017. još valja nadopuniti da bi zadovoljio očekivanja od tog važnog dokumenta kojeg se u Hrvatskoj donosi prvi puta od osamostaljenja.

Zajednička je to ocjena svih sudionika danas održane tribine o tom dokumentu, koju je organizirao Državni ured za upravljenje državnom imovinom u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti. Gordan Družić iz HAZU-a upozorio je da je riječ o korektnom radu, no osim načelno, to po njemu nije Stragegija, jer u dokumentu nedostaje jasno definiranje što su strateški interesi i koje su tvrtke u vlasništvu države strateške.

Anto Bajo s Instituta za javne financija zagovara da se ovu strategiju nadopuni i strategijom upravljanja javnim dugom za dvogodišnje razdoblje, a i bivši ministar gospodarstva i predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić smatra kako je nužno odvojiti upravljanje državnom imovinom od javnog duga. Prije ove Strategije po njemu je nužno donijeti i sektorske strategije, kako bi se znalo koje su industrije u državi ključne za razvoj. Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta Zagreb ocijenio je kako je u upravljanju državnom imovinom Hrvatska još na samom početku i nema kvalitetnih kadrova za taj važan proces. Prvi nužni korak u izradi Strategije, upozorio je Lovrinčević, morao je biti registar imovine, ali i registar obveza, a toga nema.  

Mladen Pejnović, predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom zaključio je kako će voditi računa da se primjedbe iz javne rasprave unesu u Strategiju, koja bi uskoro trebala krenuti u proceduru na Markov trg. 

Komentirajte prvi

New Report

Close