Strani radnici učit će reći ‘stavi kacigu’, ‘drži skelu’, ‘pad s visine’…

Autor: Mateja Šobak/VL , 14. travanj 2025. u 22:00
Teorijski i praktični dio proći će kroz 24 sata nastave uživo, a hrvatski jezik učit će kroz osam sati online edukacije/Duško Jaramaz/PIXSELL

Program obrazovanja za poboljšanje vještina radnika iz trećih zemlja koji će raditi građevinske poslove u Hrvatskoj.

Kako “unaprijediti održive građevinske prakse” i razvijati zelene vještine učit će strani radnici koji s barem minimalnim iskustvom u građevini dođu raditi na poslove u Hrvatskoj.

Program njihova obrazovanja izradilo je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i države imovine, a predstavit će ga uskoro, kako bi i samo obrazovanje odraslih stranaca moglo krenuti.

‘Sigurnosne’ rečenice
Svrha je programa pridonijeti poboljšanju vještina radnika iz trećih zemalja i njihovoj boljoj integraciji u društvo te u cjelini povećati stupanj održivog razvoja u građevinskom sektoru u svrhu očuvanja okoliša, kažu u Ministarstvu i ističu da ‘dodatnu vrijednost’ ovom programu pružaju moduli koji omogućavaju online učenje hrvatskog jezika, “upoznavanje s pravima i obvezama na radnome mjestu, kulturom rada i odnosa na radnome mjestu te upoznavanje s običajima, životom i međuljudskim odnosima u Hrvatskoj”.

Uobičajene društvene norme

Polaznici će učiti o uobičajenim društvenim normama, primjerice kada i kako se rukovati ili kako se ponašati u zajedničkim prostorijama.

Kako će edukacija točno izgledati, pojasnit ćemo na primjeru one za ‘zelenog fasadera’. Teorijski i praktični dio proći će se tijekom 24 sata nastave uživo, a obuhvatit će šest tema; zaštita na radu, zaštita od požara, materijali u fasaderskoj struci koji su čisti i održivi za okoliš ili izrađeni od recikliranih sirovina, pripremni radovi za izvođenje fasada, izolacija zgrade i alati, strojevi i pribor koji se mogu reciklirati.

Online edukacija je, pak, drugi par rukava jer će tijekom osam sati nastave strani radnici moći učiti hrvatski jezik u poslovima u građevinskoj struci, a upisati mogu i ‘interkulturalni modul’.

Što se prvog tiče, “tijekom realizacije nastavnih sadržaja, polaznici će kroz vođene razgovore, igre uloga i praktične primjere usvajati osnovne izraze koji im služe za predstavljanje”. Vježbat će se, da pojednostavnimo, ‘dobar dan’, ‘kako si’, ‘ja sam… (ime)’, ‘radim kao… (soboslikar, tesar, zidar…)’ i slični izrazi.

Naučit će i osnovne glagole te izraze poput ‘donesi (alat, materijal)’, ‘daj mi (valjak, kist, gleter)’, ‘drži (skelu, ljestve, ploču)’, ‘pomakni (skelu, materijal)’, ‘pripremi (boju, žbuku, cement)’, a usvajat će i “najvažnije sigurnosne rečenice i znakove koji se koriste na gradilištu”.’Stavi kacigu’, ‘pazi, opasno’, ‘pad s visine’, ‘požar, zovi 112’, ‘prva pomoć’, ‘ne diraj strojeve’ samo su neke od ‘sigurnosnih’ rečenica koje će morati savladati strani radnici, a upišu li interkulturalni model obrazovanja, kroz slike, kratke videopriče i dijaloge predstavit će im se osnovni ‘običaji, pravila pristojnosti i načini ophođenja u Hrvatskoj’.

Na kraju – ispit
Upoznat će se s osnovnim oblicima pozdravljanja, obraćanja kolegama i nadređenima, kao i pravilima ponašanja u formalnim i neformalnim situacijama. Također, kroz interaktivne sadržaje učit će o uobičajenim društvenim normama, primjerice kada i kako se rukovati, koje izraze koristiti u poslovnom okruženju te kako se ponašati u zajedničkim prostorijama poput kantine ili garderobe, navodi se u programu Ministarstva graditeljstva, a naravno, bit će, na koncu edukacije, i svojevrsni ispit na kojem će ih se pitati, primjerice, je li određeni postupak ekološki ili ne.

Polazniku su prikazane svakodnevne radne i životne situacije (npr. korištenje vode, odlaganje otpada, prijevoz na posao), a zadatak je označiti one koje su u skladu s održivim i ekološki prihvatljivim ponašanjem, objašnjava se u programu.

Komentirajte prvi

New Report

Close