Stopa inflacije u rujnu najviša od ožujka 2013.: Evo što je najviše poskupjelo

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. listopad 2021. u 13:35
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje su najveća sastavnica košarice potrošačkih dobara s udjelom većim od 27 posto, nakon kontinuiranom mjesečnog rasta od ožujka ove godine u rujnu pale su za 0,1 posto.

Potrošačke cijene u Hrvatskoj u rujnu su porasle 3,3 posto na godišnjoj razini, što je najviša stopa rasta od ožujka 2013. godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u petak.

U odnosu na kolovoz, potrošačke cijene u prosjeku su više za jedan posto.

U prvih devet mjeseci prosječna stopa inflacije dosegnula je 1,8 posto.

Prvi snažniji rast inflacije zabilježen je u travnju ove godine, za 2,1 posto, što je tada bila najviša stopa od kolovoza 2018. godine. Stopa rasta se zadržala na istoj razini i u svibnju, dok je u lipnju blago usporila na dva posto, da bi u srpnju porasla na 2,8 posto, pa u kolovozu ubrzala na 3,1 posto.

Promatrano na godišnjoj razini, najviši rast cijena u rujnu zabilježen je u kategoriji prijevoza, 10,8 posto. On je uvelike generiran u kategoriji goriva i maziva (+21,6 posto godišnje) odražavajući rast cijena na svjetskim robnim burzama sirove nafte, ali rasle su cijene i u ostalim potkategorijama poput usluga prijevoza koji se, kako navode analitičari Raiffeisen banke, zasigurno može povezati s rastom potražnje i normalizacijom putovanja.

To je, nastavljaju, primjetno i kod kategorije restorana i hotela gdje su samo cijene usluge smještaja na godišnjoj razini porasle 4,3 posto.

Naposljetku cijene hrane, koje imaju značajan udio u košarici dobara, nastavile su započeti rast iz srpnja pa su u prosjeku na godišnjoj razini više 2,9 posto. Osim ulja i masti s godišnjim porastom cijena od 18,5 posto, snažan rast zabilježen je kod povrća (8,4 posto) te mlijeka, sira i jaja (4,3 posto).

Najveći doprinos porastu indeksa potrošačkih cijena u rujnu u odnosu na kolovoz imale su cijene odjeće i obuće (0,97 posto) koje su na mjesečnoj razini porasle 17,1 posto. U suprotnom smjeru na mjesečnoj razini djelovale su cijene restorana i hotela s padom od 0,07 posto, budući da su cijene u navedenoj kategoriji na mjesečnoj razini u prosjeku niže za 1,9 posto.

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje su najveća sastavnica košarice potrošačkih dobara s udjelom većim od 27 posto, nakon kontinuiranom mjesečnog rasta od ožujka ove godine u rujnu pale su za 0,1 posto.

Kumulativni statistički podaci za prvih devet mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine pokazuju rast potrošačkih cijena za 1,8 posto. Najveći doprinos rastu imale su cijene goriva, koje su u prosjeku porasle 14,2 posto.

“Prema našim očekivanjima inflacija bi i u posljednjem tromjesečju trebala ostati na povišenim razinama dok vrhunac inflatornih pritisaka očekujemo u prvom tromjesečju 2022. Uz pretpostavku normalizacije globalnih lanaca opskrbe isti bi se trebali smiriti u drugoj polovici 2022. Međutim, visoka razina neizvjesnosti, produljeni poremećaji na strani ponude i i rastući troškovi transporta sugeriraju pojačane rizike da bi inflacija mogla biti viša od trenutnih očekivanja koja pretpostavljanju blago usporavanje rasta potrošačkih cijenam na dva posto”, kažu RBA-ovi analitičari.

Komentirajte prvi

New Report

Close