Što stoji iza Fitcheva smanjenja kreditnog rejtinga Hrvatske

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. rujan 2013. u 11:55
Epa

Agencija Fitch Ratings smanjila je u petak kreditni rejting Hrvatske za jedan stupanj, s ‘BBB-‘ na ‘BB+’, uz stabilne izglede, jer se pogoršala fiskalna situacija i jer će ove godine hrvatsko gospodarstvo ponovno zabilježiti pad.

 Agencija Fitch Ratings smanjila je u petak kreditni rejting Hrvatske za jedan stupanj, s 'BBB-' na 'BB+', uz stabilne izglede, jer se pogoršala fiskalna situacija i jer će ove godine hrvatsko gospodarstvo ponovno zabilježiti pad.

Ocjena 'BB+' označava neinvesticijski (špekulativni) rejting, a agencija navodi nekoliko ključnih razloga koji su je naveli na snižavanje rejtinga.

Kao prvo navodi pogoršanje fiskalnih izgleda Hrvatske od posljednje revizije rejtinga u studenome 2012. godine, pa je svoje procjene deficita opće države u ovoj godini povećala s 3,9 na 4,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Fitch je povećao i procjene rasta duga opće države, koji bi do 2016. godine mogao dosegnuti 66 posto BDP-a, dok je prije očekivao 62 posto.

Agencija, nadalje, navodi da procjene slabog rasta gospodarstva narušavaju izglede za fiskalnom konsolidacijom i postizanje održivosti javnoga duga. Realni gospodarski rast znatno je ispod prosječnog za rejtinge 'BBB' i 'BB'.

Hrvatsko gospodarstvo je u recesiji od 2009. godine, od kada je ukupno palo za 11 posto, a nezaposlenost daleko premašuje razine onih zemalja koji imaju sličan rejting.

Iako podaci za drugo tromjesečje ove godine pokazuju da se stopa gospodarskog pada usporava, u Fitchu procjenjuju da će ove godine hrvatsko gospodarstvo pasti po stopi od 0,9 posto, dok su prije očekivali rast od 0,3 posto.

Revidirane proračunske projekcije, objavljene u ožujku, ukazuju na strategiju blage fiskalne konsolidacije, temeljene na procjenama Vlade da će gospodarstvo ove godine porasti za 0,7 posto, a iduće za 2,4 posto.

I dok mjere za spriječavanje porezne evazije i poboljšanje naplate daju rezultate, prihodi su proračuna ove godne pali, a i dalje raste pritisak na rashodnoj strani. Fitch stoga napominje da ima znatno lošije procjene rasta i proračunskog deficita od službenih procjena Vlade.

Snižavanju rejtinga doprinio je i ograničeni napredak na implementaciji vjerodostojne strategije srednjoročne fiskalne konsolidacije. Krajem prošle godine najavljenim popuštanjem proračunskih ciljeva za 2013. godinu prekršio se Zakon o fiskalnoj odgovornosti.

Fiskalna konsolidacija kroz EDP

Sadašnji rejting 'BB+', ističu u agenciji, odražava nekoliko ključnih stvari. Prvo, visok dohodak po glavi stanovnika Hrvatske u odnosu na ostale zemlje s rejtingom 'BBB' i 'BB'. Nedavni ulazak u Europsku uniju mogao bi, pak, osigurati put prema fiskalnoj konsolidaciji kroz proceduru prekomjernog deficita (EDP).

U Fitchu navode i da hrvatsko rigidno tržište rada te slabo poslovno okruženje potkopavaju konkurentnost i koče rast u srednjem roku, a i kratkoročni izgledi hrvatskih glavnih vanjskotrgovinskih partnera, Italije i Slovenije, su slabi.

Agencija navodi i da je gospodarstvo u cjelini relativno visoko zaduženo te ističu da je neto vanjski dug u 2012. godini iznosio 62,5 posto BDP-a.

U agenciji ističu i znatno nižu te stabilnu inflaciju u odnosu na ostale zemlje s tim rejtingom, kao i stabilan realni tečaj. Dobro razvijeno tržište kapitala i snažne banke također predstavljaju prednost Hrvatske.

Ovaj rejting, navodi Fitch, uključuje i rizik u vezi javnih financija koji prijeti povećanjem javnog duga po izdanim jamstvima. Ona su krajem prošle godine dosezala 11,7 posto BDP-a. Mogućnost da će te obveze morati podmiriti Vlada vrlo je visoka, procjenjuju u Fitchu, navodeći da je restrukturiranje nekih brodogradilišta obuhvatilo i transfere jamstava, čime se povećao dug države, i to u visini 2,8 posto BDP-a.

Stabilni izgledi

Stabilni izgledi za rejting odražavaju procjenu Fitcha da su rizici od podizanja i daljnjeg snižavanja rejtinga sada uglavnom podjednaki.

Ipak, agencija ne isključuje daljnje promjene rejtinga, dođe li do promjene situacije. Pritom navodi da bi neuspjeh u implementaciji vjerodostojne srednjoročne strategije fiskalne konsolidacije mogao dodatno narušiti održivost javnog duga. To bi moglo voditi do daljnjeg spuštanja rejtinga.

Suprotno tome, veći napredak u fiskalnoj reformi i smanjivanje deficita u srednjem roku bi mogli dovesti do podizanja rejtinga.

Nadalje, u agenciji navode da će izostanak gospodarskog oporavka i dalje pritiskati javne financije, što bi također moglo dovesti do daljnjeg pada rejtinga.

S druge, pak, strane, oporavak gospodarstva i čvrsta fiskalna politika pozitivno bi utjecali na rejting. Također, navode u Fitchu, strukturne reforme mogle bi poboljšati potencijal za rast hrvatskog gospodarstva u srednjem roku.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Spas za Hrvatsku bi bio da joj se pogorša “kreditni rejting” (gnoj-smeće) toliko da joj ni jedna banka više neda kredit .

To je jedini način da ovi političari prestanu trošiti nezarađeno , podmičujući svoje glasaće .

Ova ista garnitura je “uspjela” Hrvatsku zadužiti od 2000. do 2003. za novih 10 miliardi eura .

Kako su krenuli , ovaj puta će nas zadužiti još i više , i sve preostale tvrtke rasprodati .

HPB , CO , INA , Zgb aerodrom , koncesije autoceste ,sve osim zraka…

New Report

Close