S druge strane, postat ćemo vanjska granica šengenske zone s čak 1400 kilometara granice sa zemljama izvan Schengena, što znači i jače nadzore na granici sa Srbijom i BiH.. piše Dnevnik.hr.
Na granicama se stanje nije promijenilo nakon što je Europska komisija potvrdila da je Hrvatska ispunila sve tehničke uvjete za ulazak u Schengen, no uskoro hoće. Naime, građani će preko granice moći bez osobnih dokumenata, a to će najviše značiti stanovništvu u pograničnom području.
Ulaskom i boravkom u području šengenske zone granice više ne vrijede ni u jednoj državi članici Schengena. Tako bi velike gužve na granici sa Slovenijom u ljetnim mjesecima i sezoni skijanja trebale postati povijest.
U šengenskom prostoru trenutačno je 26 zemalja, od kojih su 22 članice Europske unije i još četiri pridružene: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska. Ujedinjeno Kraljevstvo i Republika Irska imaju posebne statuse, a dopuštenje za pristupanje čekaju Cipar, Bugarska, Rumunjska i Hrvatska.
Osim slobodnog kretanja osoba, Schengen donosi i slobodno kretanje robe, čemu se posebno vesele gospodarstvenici. Naime, više ne bi trebalo biti gužvi na granici sa Slovenijom i Mađarskom, no zato bi se gužve mogle dodatno stvoriti na granici sa Srbijom i BiH jer će Hrvatska postati vanjska granica Europe.
Datum pristupanja još nije poznat. Ovisit će o tome kada će sve države članice Hrvatskoj dati suglasnost.
Rumunjska i Bugarska čekaju je već osam godina.
"U jedno razumno vrijeme, vjerojatno kad Nijemci preuzmu predsjedanje", rekao je ministar vanjskih poslova Goran Radman.
To će se dogoditi u drugoj polovici iduće godine. No planove bi Vladi mogla poremetiti Slovenija, koja već najavljuje da će nas blokirati zbog neriješenih graničnih pitanja, šiše Dnevnik.hr.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu