Multisistemski upalni sindrom (MIS-C) kod djece je stanje kada različiti dijelovi tijela budu pod utjecajem upale, a to se odnosi na pluća, srce, bubrege, kožu, oči i gastroenterološke organe.
Još se ne zna što uzrokuje razvoj ovog stanja, ipak se zna da je velik broj djece s ovim sindromom imalo i virus koji uzrokuje COVID-19 ili su bili u kontaktu s nekim tko ima bolest. Sindrom može biti opasan, čak i smrtonosan, ali većina djece kojima je dijagnosticirano ovo stanje se oporavilo uz liječničku pomoć, piše Ordinacija.
ŠTO NAPRAVITI AKO MISLITE DA VAŠE DIJETE IMA MIS-C?
Svakako je važno kontaktirati liječnika, sestru ili bolnicu odmah, ako primijetite neke od ovih simptoma kod djeteta:
- Vrućicu
- Bol u području trbuha
- Povraćanje
- Proljev
- Bol u vratu
- Osip
- Crvenilo oka
- Jak umor
Budite svjesni da neće svako dijete imati iste simptome.
Je li temperatura oko 37 stupnjeva normalna? Evo što ste pitali naše liječnike
Ako vam dijete pokazuje neki od ovih upozoravajućih simptoma, odmah je potrebno nazvati hitnu službu:
- Poteškoće s disanjem
- Bol ili pritisak u prsima koji ne prolazi
- Zbunjenost
- Poteškoće s buđenjem ili dijete teško ostaje budno
- Plavkasta boja lica ili usana
- Jaka bol u području trbuha
KAKO ĆE SE LIJEČNIK POBRINUTI ZA DIJETE?
Doktor može napraviti nekoliko testova kako bi se pronašla upala ili drugi simptomi bolesti, a ti testovi uključuju:
- Vađenje krvi
- RTG pluća
- Ultrazvuk srca
- Ultrazvuk trbušne šupljine
Liječnici mogu pružiti njegu za sve postojeće simptome, lijekove ili tekućine kako bi se dijete osjećalo bolje, a može se koristiti i kombinacija lijekova koji će liječiti upalu. Većina djece s ovim sindromom će ipak trebati bolničko liječenje, a neki od njih na žalost i intenzivnu njegu na odjelu pedijatrije, piše Ordinacija.
Roditelji ili skrbnici koji su zabrinuti radi zdravlja djeteta, bilo da se radi o bolesti COVID-19 ili MIS-C sindromu, moraju nazvati pedijatra ili drugog liječnika odmah, a oni će se pobrinuti prema svim smjernicama da djeca budu bolje.
ŠTO NE ZNAMO O OVOM SINDROMU?
Stručnjaci još uvijek uče i o njemu i o načinu na koji djeluje na djecu, pa se ne zna točno zašto su se neka djeca razboljela, a druga ne. Također se ne zna jesu li djeca s određenim zdravstvenim stanjima podložnija MIS-C sindromu ili ne. To su samo neka od puno pitanja na koja stručnjaci pokušavaju dobiti odgovor.
ŠTO NE ZNAMO O MIS-C SINDROMU?
S obzirom na to da se ne zna tako puno, najbolji je način za zaštitu djetetova zdravlja upravo zaštititi od virusa, a to znači da morate paziti na sebe i na cijelo kućanstvo. Poštujte sve mjere zaštite, perite ruke, dezinficirajte površine, ne krećite se gdje su gužve, testirajte se ako imate simptome i nosite masku!
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu