Što čeka hrvatske ribare nakon ulaska u Europsku uniju glavna je tema 17. susreta ribara Hrvatske obrtničke komore koji se danas održavao u Dubrovniku. Nakon što je Hrvatska prošla mukotrpnu prilagodbu pravnih propisa pravnoj stečevini Europske unije, čeka ju nova prilagodba – novoj, još restriktivnijoj ribarskoj politici EU, stoji u priopćenoju HOK-a.
-Hrvatski ribari su najveća žrtva ulaska u Europsku uniju. Nakon što smo propustili provedbu ZERP-a, Europa nam je nametnula u poglavlju 13 velika ograničenja. Očekivali smo da ćemo lakše doći do novca iz europskih fondova, no Europa mijenja politiku i uvodi nove restrikcije. S druge strane, u Hrvatskoj je zadnjih dvadeset godina napravljen popriličan nered – rekao je u uvodnom izlaganju Vladan Bojić, predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Hrvatske obrtničke komore.
-Iako hrvatsko ribarstvo bilježi pozitivne rezultate i pozitivnu vanjskotrgovinsku bilancu, sudionika u ribolovu je previše i sljedećih godina država će intenzivno raditi na osiguranju sredstava za povlačenje iz ribolova – tzv. scrappinga, za što je Europska komisija upravo odobrila prolongaciju do 2017. godine – najavio je pomoćnik ministra poljoprivrede mr. Ljubomir Kučić.
-Ribarstvo i marikultura imaju izvozni potencijal, no očekujemo od hrvatske države da učini veće napore kako bismo kod kuće imali bolje uvjete za proizvodnju te bolje organizirano tržište ribom i proizvodima ribarstva – rekao je predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec. Hrvatske ribare, dodao je, osim problema koji su zajednički svim obrtnicima poput sive ekonomije, nelikvidnosti, visoke porezne presije i prezaduženosti, muče i problemi suvišnog administriranja, netransparentnog sustava povlastica i poticaja, a od države se očekuje kreiranje takve ribarske politike koja će zaštititi hrvatskog ribara i biti uvažavana u Europskoj uniji.
U prvom dijelu susreta održana su izlaganja o aktualnom stanju i perspektivama hrvatskog ribarstva, o ribarstvu i marikulturi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, planovima upravljanja i provedbi mjera strukturne politike hrvatskom ribarstvu danom stupanja u EU. Teme drugog dijela programa su marikultura u Republici Hrvatskoj, aktualno stanje ribarske flote i njezine perspektive u EU te stanje ribolovnih resursa u Jadranu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu