Pripremite se za novogodišnji vikend. Prelazak s kune na eure mogao bi vas zateći nespremne. Vraćate se s dočeka Nove Godine i poželite kući taksijem, više nemate gotovine, a vaše internet bankarstvo ne radi i ne možete platiti vožnju. Rješenje je bankomat? On nakon konverzijskog vikenda ne radi. Na ekranu piše. Dođite u ponedjeljak, osvrnuo se u emisiji Studio 4, na eventualne poteškoće koje nas čekaju, Željko Kardum.
Svi detalji vezani za uvođenje eura
– U nekim manjim bankama ograničena funkcionalnost počinje već u petak 30. prosinca. Zato oprez. Kratki prekidi u mogućnosti plaćanjima karticom očekuju se u noći s 31. prosinca na 1. siječnja, neposredno prije i poslije ponoći, a za vrijeme novogodišnjeg vikenda, internet i mobilno bankarstvo, uglavnom neće biti dostupno te u većini slučajeva neće biti moguće izvršiti online plaćanja, naglasio je.
Tihomir Mavriček, izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a, istaknuo je kako su kune sredstvo plaćanja do 14. siječnja, ali trgovci moraju uzvratiti eure dok ih imaju u blagajnama, a kad ih više nemaju mogu vratiti u kunama ili kombinaciji eura i kuna, piše HRT.
Kardum se našalio i rekao kako će to biti jako zanimljivo gledati bar prvih tjedan dana. Mavriček se složio, ali je dodao kako upravo stoga postoji ovaj period predopskrbe kada se i trgovci, ali i građani mogu opskrbiti s nekom količinom eura.
Što se tiče plaćanja karticom ima nekoliko načina.
– Klasično korištenje je plaćanje karticom na POS uređajima na prodajnim mjestima gdje će banke biti privremeno nedostupne ili će raditi u ograničenom načinu rada, što znači da će se moći plaćati do određenog iznosa. Onda imamo podizanje gotovog novca na bankomatima s karticom, ali ako ne radi kartični sustav neće se moći podići gotov novac, rekao je i dodao kako neće biti moguće plaćanje elektroničkom trgovinom koja neće biti dostupna preko vikenda.
Naglašava kako je limit od 70 eura za plaćanje uobičajen kada su sustavi nedostupni i ne može se doći do provjere stanja. Govori se o debitnim karticama, a kreditne kartice će normalno funkcionirati.
– Banke su obavijestile ili će to učiniti o svim limitima u novogodišnjoj noći.
Mavriček govori kako trenutnu u Hrvatskoj ima oko 4 tisuće bankomata koji se postepeno pripremaju za uvođenje eura.
– Banke planiraju oko 70 posto bankomata ili njih dvije tisuće sedamsto pripremiti da od 1. siječnja isplaćuju eure, a preostalih oko tisuću tristo će biti prilagođeno do 15. siječnja za isplatu eura.
Mali trgovci i prodavači na tržnicama neće od 1. siječnja moći uplaćivati kune na bankomate, ali tu postoje noćni trezori.
HUB zajedno sa svim bankama, izradila je interaktivnu kartu bankomata koja prikazuje aktivne bankomate.
Istaknuo je Mavriček kako su banke od 15. prosinca ukinule naknade za podizanje gotovog novca na bankomatima drugih banaka, tako da nije potrebno tražiti svoj bankomat već idemo na onaj koji je najbliži, naglašava.
– Interaktivna karta se može pronaći na stranicama HNB-a ili HUB-a ili na internetskoj stranici www.euro.hr., rekao je.
Dodaje kako bi od 2. siječnja 2023. godine svi sustavi trebali funkcionirati.
Na pitanje koliko će sve ovo koštati državu glede gotovog novca, Mavriček je rekao kako se to još ne zna, ali ove su godine troškovi RH oko 346 milijuna kuna i u naredne dvije godine troškovi će iznositi oko 880 milijuna kuna što je potrebno za potrebe izrade kovanica, odnosno za izradu novčanica od 2024. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu