Stanovnici Sopota II zbog stečaja Tempa ne mogu do vlasničkog lista

Autor: Božica Babić , 07. svibanj 2014. u 14:06
Tempo je bio izvođač radova, a Domoinvest, od kojeg su stanovi kupljeni, investitor/Dalibor UrukaloviĆ/PIXSELL

Stanari strahuju da bi stečaj mogao ugroziti njihovo vlasništvo, iz GSKG-a ih umiruju, no odvjetnik savjetuje da izluče stan iz stečajne mase.

Hoće li zbog stečaja Tempa imati problema s vlasničkim pravima svojih stanova, dvojba je koja već mjesecima proganja stanovnike novozagrebačkog naselja Sopot II.

Donedavno, naime, i zgrade u Sopotu II, baš kao i u svim novijim naseljima u metropoli, nisu bile uknjižene ni u katastar ni gruntovno, već su evidentirane kao livada. Podaci katastra grada Zagreba iz studenoga 2013. svjedoče da je Tempo vlasnik posjedovnoga lista za zemljište na kojemu je tridesetak zgrada. Samo u Turininoj ulici na čestici 1041/2 je 197 stanova. Stanari iz tog stambenog bloka Poslovnom dnevniku dostavili su brojnu dokumentaciju u kojoj je i ugovor kojim su direktori Tempa Đuro Šimac i Domoinvesta Mišo Ilijanić u veljači 1972. dogovorili gradnju stanova za tržište.

Tempo se obvezao izvoditi radove, a Domoinvest financirati gradnju. Tempo ugovorom Domoinvestu dopušta da u "zemljišnim knjigama prenese objekt u svoje vlasništvo i uknjiži pravo korištenja i raspolaganja", a obvezao se Domoinvestu predati i dokumentaciju s tehničkim opisom, tlocrtom i površinama za svaki od 197 stanova. Zgrada ima i građevinsku i uporabnu dozvolu iz 1973., stanove su kupovali od Domoinvesta, ne od Tempa, i stoga, tvrde stanari, Tempo ne može polagati pravo na zemljište, niti su oni dužni ponovno plaćati trošak etažiranja i legalizacije objekta, što navodno uvjetuje Gradsko stambeno-komunalno gospodarstvo (GSKG) kojemu su povjerili upravljanje zgradom.  

"Postupak povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora za zgradu Turinina 6,8,10 i 12 pokrenut je pri zemljišnoknjižnom sudu u ljeto 2011., no rasprava još nije sazvana", kažu u GSKG-a. Navode da se kroz sudski postupak formira čestica u zemljišnoj knjizi i upisuje zgrada, odnosno svi posebni dijelovi i vlasništvo nad njima. "Na temelju novog stanja u zemljišnoj knjizi može se provesti ispravak posjednika u katastru, brisati Tempo i upisati kao posjednike suvlasnike", iznose u GSKG-u i tvrde da za stanare ne može biti negativnih posljedica zbog stečaja Tempa. Opovrgavaju trošak etažiranja i legalizacije, riječ je o postupku povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora, što su kao upravitelj zgrade pokrenuli temeljem zakonske obveze.Za razliku od optimizma GSKG-a, odvjetnik, koji ne želi biti imenovan, stanarima savjetuje da stečajnom sucu ili stečajnom upravitelju Tempa svakako upute zahtjev za "izlučenjem stana iz stečajne mase".   

Upisali 26.000 kvadrata

Tempo uknjižio i dva parka

Prema javno dostupnim podacima zagrebačkog Gradskog ureda za katastar, Tempo se u naselju Sopot II uknjižio na 32 čestice s ukupno u posjedovni list upisanom površinom 26.350 četvornih metara. Konkretno, riječ je o zemljištu koje se nalazi pod stambenim zgradama u ulicama: B. Magovca, Ostrogovićevoj, Turininoj, Pičmanovoj, V. Kovačića, Borovina, Barčev trg te na dijelu Avenije Dubrovnik. Uknjižio je i dva parka, kod Magovčeve ulice, površine 3472 kvadrata, i Borovine, velik 213 kvadrata, te kolni ulaz u ulici Borovina od 109 kvadrata.  

Komentirajte prvi

New Report

Close