‘Stalni sezonac’ – institut i mjera HZZ-a vrijedni pažnje

Autor: HUP , 27. veljača 2014. u 22:00
Stalni sezonci su svi radnici zaposleni temeljem Ugovora o radu za stalne sezonske poslove

Uvaženi prijedlozi.

Stalni sezonac – tema je koja je obilježila rad Socijalnog vijeća za turizam u prošloj godini, ali i početak 2014. godine.

Naime, nakon stupanja na snagu izmjena Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, stalni sezonci izgubili su status nezaposlene osobe koje su ranije imali u periodu kada ne rade i ne primaju plaću, ali su osigurani na produženo mirovinsko osiguranje. Naime, tzv. stalni sezonci su svi radnici zaposleni temeljem Ugovora o radu za stalne sezonske poslove, a sukladno odredbama Zakona o radu koje omogućuje da se temeljem ovog instituta radni odnos uredi na način da zbog sezonskog karaktera posla i nemogućnosti poslodavca da radniku osigura cjelogodišnji rad, stalni sezonac određeni broj mjeseci (najčešće 1-2) ne radi i ne prima plaću, ali mu se ne prekida radni odnos i poslodavac mu je za period kada ne radi dužan plaćati doprinose za mirovinsko osiguranje.

Do 1.1.2014. stalni su sezonci u periodu kada ne rade temeljem priznatog im statusa nezaposlene osobe ostvarivali pravo na zdravstvenu zaštitu i pravo na naknadu za nezaposlene, dok s novim izmjenama pravo na zdravstvenu zaštitu ostvaruju temeljem odredbe čl 7. stavka 1. točke 13.a) Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, te se stalnim sezoncima omogućuje stjecanje statusa u obveznom zdravstvenom osiguranju kao osobama s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu obvezno zdravstveno osiguranje po drugoj osnovi, pod uvjetom da su se Zavodu prijavile u roku od 30 dana od dana prestanka  "sezonskog" rada. Umjesto prava na naknadu za nezaposlene stalni sezonci ostvaruju pravo na novčanu pomoć, a uvjeti za  ostvarivanje prava na novčanu pomoć stalnim sezoncima, za razdoblje od najduže šest mjeseci produženog osiguranja, definirani su čl. 55a. i 55b. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju, te je bitno da je osoba provela na radu najmanje 6 mjeseci kod istog poslodavca u kontinuitetu i kod tog će poslodavca raditi najmanje tri sezone ili je prethodno radila tri sezone bez obzira da li je imala status osobe osigurane na produženo mirovinsko osiguranje na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove, da osobi Zavod odobri i sufinancira troškove produženog mirovinskog osiguranja sukladno uvjetima i načinu korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja.

Kod određivanja visine novčane pomoći kao i kod redefiniranja mjere HZZ-a stalni sezonac Ministarstvo rada i mirovinskog sustava uvažilo je stavove i prijedloge Socijalnog vijeća za turizam te je prihvaćen zaključak Socijalnog vijeća za turizam kojim se predlaže da visina predmetne novčane pomoći ne bi smjela biti niža od naknade na koju bi stalni sezonci imali pravo da su ostali u statusu nezaposlene osobe. Stoga će se visina novčane pomoći za stalne sezonce u periodu kada ne rade biti definirana za prva tri mjeseca korištenja u visini 60% bruto plaće koju je stalni sezonac ostvario u tromjesečnom periodu prije prestanka radnog odnosa, ali ne može biti niža od novčane naknade na koju bi ostvario pravo da je u statusu nezaposlene osobe. No, skrećemo pozornost na to da je uvjet za ostvarivanje prava na novčanu pomoć stalnim sezoncima u periodu kada ne rade da poslodavac za njih koristi mjeru HZZ-a "stalni sezonac". Stoga, ukoliko istu ne koristite potrebno je svom područnom uredu HZZ-a predati zahtjev za korištenje iste kako bi "stalni sezonci" mogli ostvariti pravo na predmetnu novčanu pomoć.

Komentirajte prvi

New Report

Close