Srpanj u blagom plusu, ali na godišnjoj razini još pad

Autor: Marija Brnić , 20. kolovoz 2020. u 22:00
ICT, energetika, agrar, građevina i zdravstvo bili su svijetle točke/FOTOLIA

Pojedinačno, prerađivačka industrija i trgovina dvije su djelatnosti u kojima je najveći broj zaposlenih.

U srpnju je broj zaposlenih na mjesečnoj razini konačno porastao, no na godišnjoj razini i u odnosu na isti lanjski mjesec te promatrajući rezultate za prvih sedam mjeseci, trend je još uvijek negativan.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, ukupno je u srpnju bilo 16 tisuća zaposlenih više nego u lipnju, što je rast od 1,1 posto.

Zaposlenih 1,53 milijuna

U apsolutnim brojkama, zaposlenih je bilo 1,53 milijuna, od čega je najveći dio zaposlen u pravnim osobama, 1,31 milijuna i njihov rast na mjesečnoj razini iznosio je 0,8 posto, a najviši skok imali su obrtnici, kod kojih je porast broja radnika bio veći od 3 posto.

Slika tržišta rada je pritom nepovoljnija gledaju li se lanjski rezultati – u pravnim osobama zaposleno je 4,6 posto manje nego u lanjskom srpnju, a u obrtu 5,2 posto manje.

Sektorski gledano, u odnosu na lipanj, u srpnju je pozitivan trend prisutan u većini djelatnosti, a najveću stopu rasta bilježili su turizam, te administrativne i pomoćne djelatnosti, koje su prethodno s pandemijom koronavirusa doživjele i najveći udar.

U turizmu je u odnosu na lipanj broj zaposlenih povećan za 10,6 posto, a u administraciji 3 posto, dok je u odnosu na lanjski srpanj broj zaposlenih u turizmu bio manji za 27,4 posto, a u administraciji za 12 posto.

U odnosu na lanjski srpanj inače je samo nekoliko djelatnosti zabilježilo rast broja zaposlenih, i to građevinarstvo, ICT, energetika, poljoprivreda i zdravstvo. Pojedinačno, prerađivačka industrija i trgovina dvije su djelatnosti u kojima je najveći broj zaposlenih.

U srpnju je u prerađivačkoj proizvodnji bilo ukupno 224,5 tisuća zaposlenih, dok je u trgovini radilo 203,3 tisuće zaposlenika.

Više od po 100 tisuća radnika imaju još samo obrazovanje, javna uprava, te sektor zdravstvene i socijalne skrbi. Potonji, u uvjetima povećanih potreba zbog zaraze, na godišnjoj razini bilježi porast zaposlenosti, no u srpnju je u odnosu na lipanj broj radnika u toj osjetljivoj niši ipak blago smanjen. Točnije, te je važne poslove obavljalo 200-njak zaposlenika manje, ukupno 100,3 tisuće.

Rasla i nezaposlenost

Što se nezaposlenosti tiče, ona je u srpnju porasla na mjesečnoj razini, za razliku od prethodna dva mjeseca kada je broj nezaposlenih bilježio pad. Ukupno je prema službenoj statistici bilo 151,4 tisuće nezaposlenih, a stopa registrirane nezaposlenosti iznosila je 9,0 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close