Splitski poduzetnik Stipe Latković neće biti strateški partner vukovarske industrije obuće Borovo. Nakon provedenog dubinskog snimanja, Latković je, kako nam je potvrđeno u Borovu, obavijestio da nije zainteresiran za daljnje pregovore.
Za tog vlasnika proizvodnje medicinske obuće Dr.Luigi, koji je široj javnosti poznat i po aferi Vrulje, državni obućarski div kojemu je nasušno potreban ulazak privatnog kapitala i restrukturiranje, za njega bi očigledno bio pretežak i riskantan financijski pothvat. Alternativa pronalasku strateškog partnera za Borovo je izrada novog programa restrukturiranja, budući da raniji prijedlog, rađen i mijenjan proteklih nekoliko godina, više nije aktualan.
No, u odgovoru koji smo dobili iz Uprave Borova, na čijem je čelu predsjednica Gordana Odor, stoji kako će prije nego se pristupi izradi, Borovo u dogovoru s CERP-om, koji je njegov većinski vlasnik, ponoviti poziv za pronalaskom strateškog partnera.
Objava bi trebala uslijediti nakon Nove godine, a tek u slučaju da propadne i taj pokušaj i izostane interes, Uprava kani ući u projekt osmišljavanja novog modela za poslovno i financijsko restrukturiranje.
Tvrtka reda minuse
U međuvremenu, Borovo nema problema s likvidnošću nakon što mu je država osigurala odgodu otplate kredita, nema negativan odnos kapitala i obveza, no posluje s gubitkom. Lani je tvrtka imala više od 12 milijuna eura prihoda, a godinu je zaključila s 1,4 milijuna eura gubitka. U prva tri kvartala bilježi se, pak, gubitak od 655 tisuća eura.
U međuvremenu, tvrtka nastavlja, osim iz redovnih poslova, prihode namaknuti i prodajom imovine koja nije u funkciji. Tako je upravo u tijeku jedan od većih natječaja koji su do sada raspisani, a riječ je o prodaji proizvodne zgrade i tvorničkog dvorišta u Vukovaru u Kolodvorskoj 44, ukupne površine više od 13 tisuća četvornih metara.
No, nije riječ o proizvodnom pogonu kojeg koristi Borovo za svoje redovno poslovanje, štoviše, kako nam je pojašnjeno, radi se o prostoru koji je već duže vrijeme bio u najmu, ali je njegov zakupac u međuvremenu prestao s radom.
”Prodaja predmetne proizvodne zgrade ne odnosi se na operativnu imovinu Borova. Na temelju adrese i katastarske čestice jasno je da ova zgrada nije sastavni dio tvornice Borova, već predstavlja dio imovine koja nije u izravnoj funkciji osnovne djelatnosti tvrtke. Stoga se može zaključiti kako ova prodaja ne utječe na proizvodne kapacitete”, stoji u odgovoru iz Borova.
Prostor za ‘disanje’
U prijeratnom razdoblju u tom je pogonu inače bila tvornica iz sustava Borova u kojoj su se proizvodili strojevi za vlastite potrebe, kasnije su povremeno u njoj rađene metalne konstrukcije, no u međuvremenu je i ta aktivnost prestala, zbog čega je prostor i bio stavljen u najam.
Nakon objave javnog poziva za prodaju ove nekretnine, potencijalnim kandidatima Borovo je otvorilo vrata za pregled nekretnine, a upravo (5. prosinca), istječe rok za uplatu jamčevine. Bude li ozbiljnih kandidata za kupnju nekretnine, održat će se javna dražba. Početna cijena za proizvodni pogon i dvorište iznosi 1,1 milijuna eura, a nekretnina se, inače, prodaje po načelu viđeno-kupljeno.
Na upit je li bilo interesa za “snimanje” prostora, u Upravi Borova kažu kako ne mogu iznositi detalje. No, bude li interesa, izvanredan prihod ostvaren od prodaje neaktivne imovine svakako će omogućiti ‘disanje’ poslovnom sustavu koji trenutno zapošljava 534 djelatnika.
Na prodaju nekretnina koje nisu u funkciji, a najčešće su to prodajni prostori u manjim mjestima, Borovo se često odlučuje, uostalom to je bila i jedna od preporuka njegovog vlasnika, no aktualni poziv jedan je od dosad najvrjednijih do sada.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu