Specijalne bolnice i toplice napokon među ugostitelje

Autor: Marija Crnjak , 28. listopad 2014. u 22:00
Varaždinske toplice među prvima na redu/Marko Jurinec/PIXSELL

Cilj je podići standard u toplicama te povećati popunjenost kapaciteta na tržištu, koja je trenutačno manja od 50 posto

Ministarstvo zdravlja konačno će izmijeniti zakon koji je bio glavna zapreka razvoju zdravstvenoga turizma.

Izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koje bi u najkraćem roku trebale u proceduru, specijalnim bolnicama i toplicama konačno će se omogućiti pružanje ugostiteljskih usluga. Omogućit će se i da se unutar turističkih objekata, trgovačkih društava, mogu pružati usluge zdravstvenog turizma kroz posebne organizacijske oblike, no bez obveze da se osnivaju posebna trgovačka društva, odnosno zdravstvene ustanove. Zakonske izmjene dio su Akcijskoga plana zdravstvenog turizma koji se dovršava u suradnji Ministarstva zdravlja, Ministarstva turizma i Instituta za turizam, najavio je za Poslovni dnevnik Miljenko Bura, pomoćnik ministra zdravlja, koji vodi novoosnovani Zavod za zdravstvene usluge u turizmu.

 

Bura

Analizirat ćemo i lokalitete među ponuđenim državnim zemljištem

"Akcijski plan moramo imati do kraja godine, a već ovih dana pokrećemo niz aktivnosti, od okupljanja najvažnijih sudionika u zdravstvenom turizmu do stvaranja proračunskih uvjeta u sljedećoj godini za aktivnosti povezane s ubrzanim razvojem zdravstvenog turizma. To se odnosi i na poticanje novih investicijskih projekata, ali i završetak projekata koji su posljednjih godina odmaknuli u pripremi, kao što je projekt Varaždinske Toplice, gdje imamo jasnu projekciju daljnjeg razvoja. Ovih dana radimo posljednju provjeru koncepta prije traženja partnera investitora", objašnjava Bura. I za druge specijalne bolnice definirat će se projekti koji će se pripremiti za financiranje putem EU fondova, ali i predstaviti investitorima na Investitorskoj konferenciji zdravstvenog turizma najkasnije do ljeta sljedeće godine.Cilj je podići standard u toplicama za usluge ugovorene preko HZZO-a te povećati  popunjenost kapaciteta na tržištu, koja je trenutačno ispod 50 posto.

"Interes investitora postoji, no dosad nisu definirani vlasnički odnosi i urbanističko-arhitektonski uvjeti kako bi se preciziralo što se može graditi. Plan nam je da istu razinu projekata pripremimo i za lječilišta na obali, s istim problemima kao što imaju i toplice. S Ministarstvom turizma i Državnim uredom za upravljanje državnom imovinom krećemo u analizu mogućih lokaliteta zdravstveog turizma unutar ponuđenih državnih zemljišta, prije svega bivših vojarni koje imaju velik potencijal za zdravstveni turizam", ističe Bura. Najavljuje i jačanje zdravstvene sigurnosti turista. "Zdravstvenu sigurnost nužno je podići na višu razinu boljom organiziranošću, ali i zapošljavanjem. EU direktiva o prekograničnoj dostupnosti zdravstvenih usluga na to nas obavezuje, u tom dijelu moramo u kratkom roku učiniti velike iskorake, već za iduću sezonu. Kroz zakonsku regulativu i u ovom dijelu privatni zdravstveni kapaciteti moći će predstavljati značajnu zdravstvenu infrastrukturu koja u ovim uslugama može pronaći poslovni interes", objašnjava Miljenko Bura.

Komentirajte prvi

New Report

Close