Piše: Mirna Karzen, direktorica ACE International Consultants Adriaticsa
Ovih se dana često čuje kako je konzultantsko tržište za EU fondove u Hrvatskoj trenutno “brutalno”. Kako onda preživjeti ako niste veterani koji su prošli nekoliko ciklusa financiranja?
Kao konzultanti trenutno se borimo s raznim izazovima, od pitanja (ne)dozvoljenog lobiranja i potencijalnih sukoba interesa do nedostatne spremnosti privatnog sektora u pripremi potrebne dokumentacije do dugotrajnog očekivanja poziva koji često cijeni daju prednost pred kvalitetom. Sljedeće godine ulazimo u novo programsko razdoblje, jedno od najvažnijih razdoblja financiranja regionalnog razvoja kako za Hrvatsku, tako i za mnoge konzultantske tvrtke te moguće korisnike sredstava među kojima su i mali i srednji poduzetnici. Uz bespovratna sredstva za poduzetnike se također priprema i paket financijskih instrumenata uključujući povoljnije kredite, financijske instrumente za podršku inovacijama, garancijske fondove i dr. Sama struktura i kriteriji za 2014-2020 su u tijeku pripreme te poduzetnicima ne preostaje drugo već se stalno informirati. Iako je tržište naočigled prilično kaotično i nedefinirano, možemo sa sigurnošću pratiti pozitivan trend u jačanju kapaciteta konzultanata i potpornih organizacija, ali i samih korisnika.
Među konzultantima dolazi i do promjena koje će postepeno utjecati na za sada još relativno malo tržište. Tu možemo navesti sve veći interes i ulazak stranih konzultantskih tvrtki koje svojim lokalnim podružnicama pružaju dodatnu podršku i reference. S druge strane, male se tvrtke sve češće udružuju u klastere kako bi koristeći komplementarne prednosti i reference zajednički djelovali na tržištu. Za privatne korisnike u najavi je fond Ministarstva poduzetništva i obrta od oko 30 mil. eura za 2013. U razdoblju 2014-2020 za privatnike je dodatno osigurano oko 1,2 milijarde eura.
S ovakvim najavama, MSP sektor sada postaje vrlo zanimljivo i potencijalno lukrativno područje za konzultante koji uz manja avansna plaćanja za pripremu projekata, u svoju ponudu mogu puno lakše zaračunati postotak uspješnosti odnosno tzv. “success fee”. Kako bi usporedili naše konzultantsko tržište s inicijalnim programom strukturnih fondova u Španjolskoj, razgovarali smo s gospodinom Antoniom Bonetom, predsjednikom tvrtke ACE International Consultants S.L. “Za selekcijski kriterij kvaliteta je bila mnogo bitnija od cijene. Konzultanti su smatrani vrlo važnim za izradu kvalitetnih projekata koji će zadovoljiti stroge kriterije strukturnih fondova“, rekao je Bonet. Zanimljivo je što je u Španjolskoj, priprema projekta smatrana opravdanim troškom što nije slučaj u Hrvatskoj. Na taj su se način konzultantske tvrtke poticale na traženje potencijalnih korisnika strukturnih fondova te je i kvaliteta izrade projekata bila na visokoj razini, a kao rezultat, Španjolska je bila najuspješnija zemlja u korištenju strukturnih fondova.
Možda ćemo i mi neke od tih savjeta moći prilagoditi kako bismo povukli što više sredstava iz fondova te razvili solidnu, izvozno orijentiranu konzultantsku industriju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu