Solida grupa iz Ivanca u vlasništvu poduzetnika Dubravka Posavca, po svemu sudeći drugi najveći proizvođač struje iz solarne energije u Hrvatskoj (nakon HEP-a), u tom je biznisu više od desetljeća.
Počeli su postavljanjem solara na svoju kuću, a kako su vidjeli velik potencijal počeli su graditi solarne elektrane po Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.
Rezultat je cijela mreža elektrana – danas ih u vlasništvu ima ukupno 30, od toga je sedam pušteno u rad tijekom ove godine, dok gradnja novih slijedi. Struju prodaju HROTE-u (Hrvatski operator tržišta energije), s kojim su potpisali ugovor na 14 godina.
”Ove je godine jedna solarna elektrana puštena u rad u Lepoglavi, dvije u Cerje Tužnom kraj Ivanca, te četiri u Lovrečanu, također kraj Ivanca. U našoj mreži se je 30 sunčanih elektrana i sve su u vlasništvu Solida grupe realizirane kroz model gradnje za vlastite potrebe.
U tom poslovnom aranžmanu smisao je isporuke struje proizvedene iz solara, a ugovor s HROTE-om smo potpisali 2013. godine”, kaže Posavec za Poslovni dnevnik i dodaje kako realizirana ulaganja zasad iznose oko 20 milijuna eura.
Otkriva potom da u idućoj godini planiraju početi graditi novu elektranu u Ivancu (5 MW) te 10 manjih do 500 KW na istom području. U Konjščini su u planu za 2024. dva projekta – 18 MW i 2,5 MW.
No Posavec tvrdi da to nije sve, već da, imaju i daleko veće planove, no trenutno – dodaje, o njima ne želi previše otkrivati. Ističe, međutim, kako je nakon konjščinskih projekata, fokus u Ivancu realizirati projekt sunčane elektrane od 15,5 MW pa onda i u Varaždinskim Toplicama istu snage 20 MW.
Za sve nove projekte postoje ishodovane građevinske i lokacijske dozvole. Inače, na razvoju projekata aktivnosti bilježe još od 2017. godine, pa kad se proces od početne ideje i plana prenese na teren, do puštanja elektrane srednje veličine u pogon, potrebno je, kaže Posavec, i do četiri godine. U tom se smislu najveći problemi već poslovično vezuju uz ishođenje dozvola.
Generalno mogu reći da se jako dugo čeka na potrebnu dokumentaciju, ali to se može ubrzati. Kako je Vlada upravo to najavila kao svoj bitan smjer, očekujemo da ćemo puni efekt vidjeti i kroz nove izmjene i dopune zakona o prostornom uređenju. Budu li zakonske izmjene i usvojene onako kako su najavljene kroz e-savjetovanje, to će biti revolucija u realizaciji projekata solarnih elektrana”, kaže Posavec.
Problem radne snage
S planiranim projektima u sljedeće tri godine, prema sadašnjim kalkulacijama, investicijski okvir za nova ulaganja u solare “težak” je ukupno oko 70 milijuna eura, a kompanija ih kao i dosad planira isfinancirati uz pomoć bankarskih kredita. Kad se sve zaokruže realizirani projekti i oni su pripremljeni, uključujući ishođene dozvole, riječ o sunčanim elektranama ukupne snage oko 100 MW.
Time se Solida grupa i u narednom razdoblju pozicionira u sam vrh proizvođača električne energije iz solarnih izvora na hrvatskom tržištu. ”Mogao bih brže realizirati projekte kada bi se pronašao dodatni izvor financiranja”, kaže Posavec. No, dodaje, tom slučaju morao bi se povećati i broj radnika, a to pak nije moguće zbog stanja na tržištu rada.
Naime, Posavec kaže da se u ovoj se branši brži rast generalno ne može zasnivati na uvezenoj radnoj snazi koja dolazi iz udaljenih zemalja, onoj istoj koja s tih prostora dolazi u Hrvatsku i pored turizma i ugostiteljstva te građevinske branše popunjava potrebne kapacitete i za rad.
U Solida grupi, u kojoj je zaposleno 30-ak ljudi, suštinski se, objašnjava Posavec, model poslovanja zasniva na tome da sami rade sve, točno 95% posla – od ideje, traženja lokacije, rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, ishođenja dozvola do projektiranja, kompletne pripreme i nabave modula i ostale opreme te same izgradnje.
Goruća tema divljanja cijena rak je rana gotovo za svaku branšu u Hrvatskoj, no vlasnik Solide objašnjava što se događa na terenu na kojem oni posluju. ”Cijene opreme bile su na svom vrhu ovog ljeta, a od tada padaju mislimo da će se stabilizirati na sadašnjim vrijednostima”, kaže i dodaje:
Stabilizacija tržišta
”Cijene opreme trenutno su na najnižoj razini u zadnjih godinu dana, no neće nastaviti padati i sljedeće godine u ovo vrijeme može se očekivati da će početi polako rasti s obzirom na globalni trend kretanja cijene aluminija, bakra i čelika. Usto, trenutno je cijena modula pala zbog nižih troškova transporta”, kaže Posavec.
Kad je riječ o elektranama kakve kreiraju, objašnjava da je vijek trajanja oko 25 godina, a tvrdi da velikih troškova održavanja nema, dok je rok povrata investicije do deset godina.
”Praktički na tjednoj razini primamo različite upite, što isto svjedoči o rastućem interesu za razvoj solara. Imali smo upite i za kupnju projekata od strane zainteresiranih investitora koji iz cijelog svijeta, primjerice iz Izraela, Danske, Austrije, Slovenije i Njemačke, čak i iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. No zasad nismo spremni prodati niti jedan projekt”, poručuje vlasnik Solida grupe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu