Zeleno gospodarstvo
Isplati se

Solarna energija u Hrvatskoj: Zašto nedovoljno koristimo 2500 sati sunca godišnje?

Ulaganjem u solarnu energiju može se preoblikovati energetska budućnost i smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima.

PD VL native tim
26. prosinac 2024. u 22:00
Kupcima koji se odluče na investiciju u solare najjednostavnije je odabrati ugradnju po principu ‘ključ u ruke’ uz korištenje mikroinvertera i najkvalitetnije Tier 1 opreme/Shutterstock

Hrvatska ima izuzetan solarni potencijal zahvaljujući godišnjem prosjeku od preko 2500 sunčanih sati. S obzirom na ovaj potencijal, Hrvatska ima odličnu priliku preoblikovati svoju energetsku budućnost kroz ulaganja u solarnu energiju i smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima.

No, iako ima veći broj sunčanih sati od mnogih europskih zemalja, Hrvatska zaostaje za njima u instaliranom kapacitetu solarne energije.

Solarni kapacitet označava ukupnu snagu solarnih elektrana koje su instalirane u nekoj regiji ili zemlji. Kada govorimo o solarnom kapacitetu po glavi stanovnika, mislimo na količinu instalirane solarne energije raspoređene po svakom pojedincu, obično izraženu u vatima (W) po stanovniku.

Unatoč iznimnom solarnom potencijalu, Hrvatska trenutno ima vrlo nizak solarni kapacitet po glavi stanovnika koji iznosi tek oko 20 W po osobi, što je daleko ispod razine Danske, Njemačke i Belgije.

Pouzdanost i učinkovitost

Ključno je odabrati visokokvalitetne solarne sustave koji mogu osigurati dugoročnu pouzdanost i maksimalnu učinkovitost.

Hrvatska zaostaje za zapadnim zemljama

Primjerice, Njemačka, koja ima između 1400 i 1800 sunčanih sati godišnje, ima preko 600 W instaliranih kapaciteta po glavi stanovnika. Belgija, s još manje sunčanih sati (prosječno 1500 sati sunca godišnje), ima čak 650 W po stanovniku, odnosno gotovo 33 puta više od RH. Usporedba pokazuje da Hrvatska ima ogromne mogućnosti koje može ostvariti strateškim ulaganjima u solarnu energiju.

20

vata po stanovniku iznosi trenutno solarni kapacitet Hrvatske

Na količinu proizvedene električne energije ne utječe samo broj sunčanih sati, već i efikasnost rada solarnih panela, odnosno vrsta opreme koja se koristi pri postavljanju solarne elektrane na krov. Kao i na svakome tržištu, i na tržištu solara se nude različite opcije ugradnje, stoga je važno obratiti pažnju na opremu, ponajprije na vrstu pretvarača koji elektrana koristi u svom radu. Ključno je odabrati visokokvalitetne solarne sustave koji mogu osigurati dugoročnu pouzdanost i maksimalnu učinkovitost.

Kupcima koji se odluče na investiciju u solare najjednostavnije je odabrati ugradnju po principu “ključ u ruke”, uz korištenje mikroinvertera i najkvalitetnije Tier 1 opreme koja jamči sigurnost te visoku kvalitetu i efikasnost solarne opreme. Na hrvatskom tržištu to nudi ENNA Next, vodeća tvrtka u segmentu solarnih elektrana za koju se godišnje odluči više od tisuću kupaca. Udio mikroinvertera u solarnim sustavima za kućanstva raste kroz godine, osobito u razvijenim tržištima poput SAD-a i Europe.

Fortune Business Insight procjenjuje vrijednost svjetskog tržišta mikroinvertera na 4,12 milijardi američkih dolara u 2024. godini. Predviđa se da će dosegnuti 15,4 milijardi do 2032. s godišnjom stopom rasta od gotovo 20 posto tijekom tog razdoblja. Ovaj snažan rast prvenstveno potiču tehnološke prednosti mikroinvertera poput lakše instalacije, veće sigurnosti i mogućnosti praćenja na razini panela, što omogućava optimizaciju snage svakog pojedinog panela, čak i kada su ostali paneli u sustavu u sjeni ili zaprljani.

33

puta veći instalirani kapacitet po glavi stanovnika ima Belgija

Očekuje se da će mikroinverteri zauzimati sve veći udio na tržištu, ponajviše u solarnim elektranama za kućanstva, gdje im modularnost i fleksibilnost pružaju prednost u usporedbi s tradicionalnim centralnim inverterima​. Iako će mnogim kupcima ponuda s lošijom opremom koja uključuje centralni inverter na prvi pogled biti jeftinija i stoga privlačnija, ona obično donosi i veće rizike te manje kvalitetnu opremu koja će utjecati na manju proizvodnost solarne elektrane u idućih 30-ak godina.

Također, otežat će kupcu dodatne mogućnosti poput jednostavne nadogradnje elektrane kad za to dođe potreba i vrijeme, navode u ENNA Nextu i dodaju kako je proširenje solarne elektrane s mikroinverterom puno lakše i povoljnije nego u sustavu s centralnim inverterom. Kod mikroinventera kupac kad god poželi može dodati nove panele, budući da svaki radi neovisno.

Sustavi s mikroinverterima također omogućuju i veću fleksibilinost u radu panela. Naime, u slučaju da je jedan od panela prekriven prljavštinom ili u sjeni, ostatak sustava nastavit će raditi punim kapacitetom, što smanjuje rizik od većih gubitaka proizvodnje. Također, omogućuju i individualno praćenje svakog panela od strane korisničke podrške ENNA Nexta, bez da kupac mora sam reagirati ili detektirati problem.

“Naš tim inženjera putem posebne platforme prati rad solarnih elektrana naših klijenata, odnosno svakog panela koji smo postavili. Na taj način možemo detektirati eventualne probleme i na vrijeme reagirati kako bismo ih popravili, čak i prije nego što sami vlasnici shvate da je došlo do pada proizvodnje električne energije”, objašnjavaju iz tvrtke ENNA Next.

4,12

milijardi dolara vrijednost je svjetskog tržišta mikroinvertera u 2024. godini

Dugoročne prednosti za okoliš i kućanstva

Hrvatska ima ogroman neiskorišteni solarni potencijal i priliku da, poput drugih europskih zemalja, poveća svoj solarni kapacitet i smanji ekološki otisak. Kvalitetne solarne elektrane s mikroinverterima predstavljaju pametno ulaganje koje omogućava dugoročnu uštedu, energetsku sigurnost i održivost. Ulaganjem u vrhunske sustave, hrvatska kućanstva mogu maksimalno iskoristiti sunčevu energiju i pridonijeti zelenijoj budućnosti za sve.

* Sadržaj omogućila ENNA Next

New Report

Close